"Pokazać-przekazać" - warsztaty dla prowadzących pokazy naukowe

„Pokazać – Przekazać” – konferencja dla demonstratorów i popularyzatorów nauki

Blisko 90 osób uczestniczyło w konferencji „Pokazać – Przekazać”, zorganizowanej przez Centrum Nauki Kopernik w dniach 18 – 20 kwietnia 2008 roku w Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Przez dwa pierwsze dni uczestnicy prezentowali swoje pokazy naukowe i wymieniali się doświadczeniami. Ostatniego dnia, w niedzielę, odbyły się specjalne pokazy otwarte dla publiczności.

Konferencja „Pokazać – Przekazać” odbywa się cyklicznie. Pierwsza miała miejsce w październiku 2007 roku i pokazała, że takie spotkania są bardzo potrzebne. Jest ona przeznaczona dla osób prowadzących pokazy z różnych dziedzin nauki i stanowi forum wymiany doświadczeń oraz okazję do wspólnego doskonalenia warsztatu demonstratora. Wśród uczestników przeważają nauczyciele, studenci i pracownicy naukowi oraz osoby z ośrodków kulturalno-naukowych oraz innych jednostek zajmujących się popularyzacją nauki. Łączy ich pomysłowość oraz zapał do prowadzenia pokazów naukowych. Pokazy takie są bardzo skuteczną formą popularyzacji nauki – w atrakcyjny, widowiskowy i często zabawny sposób pokazują naukowe zjawiska. Pomagają je zrozumieć, ale przede wszystkim wzbudzają zainteresowanie i skłaniają do stawiania sobie pytań i szukania na nie odpowiedzi. Pokazują, jak fascynująca może być nauka i zajmowanie się nią.


 fot. M.Stocki                fot. A.Prymaka           fot. A.Prymaka           fot. M.Stocki               fot. A.Prymaka

Konferencja „Pokazać-przekazać” ma formę warsztatów. Uczestnicy przedstawiają na scenie swoje pokazy, które potem omawiają wspólnie. W tym roku w ciągu dwóch dni odbyły się 24 pokazy z różnych dziedzin wiedzy. Poprzez zabawne widowisko o nietypowych metodach pompowania balonów Animatorzy Centrum Nauki Kopernik tłumaczyli, czym jest ciśnienie i jakie prawa nim rządzą. Marek Pawłowski z Instytutu Problemów Jądrowych pokazywał „Fizykę z balonika” i udowodnił, że balon nie jest tak delikatny jak go opisują a dodatkowo, że jego wytrzymałość zależy od jego…koloru! To jego pokaz zyskał najwyższe oceny w przeprowadzonej wśród uczestników ankiecie. Show „Współczesny Robinson – poradnik rozbitka” pokazywał nowoczesne techniki krzesania ognia oraz jak z bezludnej wyspy wysłać wiadomość bez użycia poczty. Nie zabrakło też pokazów z szeroko pojętej humanistyki, jak „Pudełko zwane wyobraźnią” przedstawianie przez pracowników Muzeum Literatury.


  fot. A.Prymaka           fot. M.Stocki              fot. A.Prymaka             fot. M.Stocki              fot. M.Stocki

Uczestnicy konferencji mogli się też uczyć warsztatu prowadzenia pokazów od jednego z najlepszych demonstratorów nauki w Europie - Waltera Ginckelsa z belgijskiego centrum nauki Technopolis. Przedstawił on swoje show i dzielił się doświadczeniem w przygotowaniu i prowadzeniu pokazów naukowych.

Ostatniego dnia konferencji Walter Ginckels oraz animatorzy Centrum Nauki Kopernik wystąpili przed warszawiakami w Audytorium Maximum na Uniwersytecie Warszawskim. Walter w swoim niezwykle widowiskowym show zaprezentował m.in. kontrolowane eksplozje metanu i metanolu, odkurzacz przerabiany na wyrzutnię rakiet oraz strzelbę z ziemniaków. Animatorzy pokazywali, jak wygląda dźwięk i pozwalali poczuć go na własnej skórze, obrazowo wyjaśniali też właściwości fali dźwiękowej. Zaprosili również widzów do robienia instrumentów muzycznych z prostych przedmiotów, by potem zagrać na nich "Odę do fizyki".

Zapraszamy do udziału w następnej edycji konferencji wiosną 2009 roku. Informacje na ten temat będziemy zamieszczać na naszej stronie internetowej oraz rozsyłać newsletterem.