10.10.2014
Doświadczenia inspirowane eksploracją kosmosu są nie tylko dodatkową atrakcją lekcji. Ułatwiają także zrozumienie wielu praw naukowych, z którymi spotykamy się na co dzień. Projekt ESERO prowadzony jest od 2006 r. w wielu krajach europejskich. W Polsce koordynuje go Centrum Nauki Kopernik. Pierwsze całodniowe warsztaty dla nauczycieli odbędą się 11 października (zapisy są zakończone).
Projekt ESERO (Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej) jest realizowany w Belgii, Irlandii, Holandii, Portugalii, krajach skandynawskich, Rumunii, Wielkiej Brytanii i Polsce. Jest dostosowany do systemów edukacyjnych państw członkowskich ESA, których programy nauczania różnią się od siebie. W Polsce zajęcia przyciągają zwłaszcza nauczycieli fizyki, chemii, biologii, przyrody, geografii i informatyki. Wiedza o kosmosie jest multidyscyplinarna i może uatrakcyjnić lekcje różnych przedmiotów.
Eksperymentując z zastosowaniem robotycznego ramienia, można poznać technologię stosowaną przez astronautów, ale także sprawdzić jak działają narzędzia używane w przemyśle. Jaką siłę trzeba mieć, by przy pomocy takiego przyrządu podnieść przedmiot? Czy łatwiej jest obsłużyć krótkie ramię, czy długie? Takie doświadczenia przynoszą odpowiedzi na wiele pytań i skłaniają do samodzielnego stawiania następnych. Rozbudzają także zainteresowanie nauką, bez której przecież niewiele byśmy wiedzieli o Wszechświecie. Ukazanie przedmiotów ścisłych w „kosmicznym” kontekście służy zainspirowaniu uczniów do tego, by w przyszłości wybierali zawody związane z inżynierią i technologią. To jeden z celów projektu ESERO.
Warsztaty ESERO dla nauczycieli to okazja do zdobycia cennej wiedzy i umiejętności, a także otrzymania przydatnych na lekcjach pomocy edukacyjnych – scenariuszy zajęć, omówień tematów, filmów. Materiały wykorzystywane w trakcie zajęć powstają w oparciu o dane dostarczane przez aplikacje używane w astronautyce i są opracowywane przez ekspertów z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Program ESERO łączy także środowisko nauczycieli i naukowców – w Polsce w opracowaniu warsztatów dla nauczycieli biorą udział specjaliści z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Uczestnicy dowiedzą się jak wzbogacać lekcje informacjami o Wszechświecie, Ziemi i kosmicznych technologiach, wplatając tę tematykę w program. Własnoręcznie zbudują model lądownika marsjańskiego, wypróbują i porównają osiągi różnych paliw rakietowych, skonstruują spektroskop z papieru toaletowego i sprawdzą swoją wiedzę o układzie słonecznym razem z sondą Rosetta.
– „Myślę, że najlepiej jest opowiadać o czymś, co się samemu przeżyło i czego się doświadczyło, a te warsztaty dają mi szansę, że mogę opowiedzieć moim uczniom o tym, co mnie samego zafascynowało. To jest bezcenne” – Alex Summerfield z Wielkiej Brytanii
– „Poznałam nowe pomysły na lekcje i myślę, że będą one dla moich dzieci fascynujące. Jeśli pozwala się im, aby zrobiły coś samodzielnie, to zachowują to w pamięci na zawsze" – Irina Lupu z Rumunii.
Opinie polskich nauczycieli poznamy 11 października.
Biuro ESERO-Polska znajduje się w Centrum Nauki Kopernik – ściślej w planetarium „Niebo Kopernika”. Koordynacja projektu to dla instytucji wielkie wyróżnienie. Współpraca ze środowiskiem edukacyjnym jest jednym z jej priorytetów, a dotychczasowa działalność pokazała, jak wiele obie strony mogą razem zrobić, by zmieniać polską szkołę na lepsze. Poprzez warsztaty pomagamy edukatorom rozwijać kompetencje i podnosić umiejętności w prowadzeniu zajęć aktywizujących uczniów. Ułatwiają to opracowywane przez nas pomoce dydaktyczne.
Projekt ESERO-Polska to kolejny element tej działalności. Obejmie szereg zajęć dla nauczycieli, w trakcie których będzie można zdobyć cenną wiedzę i umiejętności oraz spotkać się z naukowcami i ekspertami z sektora kosmicznego. Nauczyciele otrzymają dostęp do scenariuszy zajęć opartych na zagadnieniach kosmicznych i materiały klasowe wyprodukowane przez ESA dostosowane do polskiego systemu szkolnictwa. Projekt to także platforma wymiany doświadczeń, konferencje, wydarzenia przybliżające zagadnienia z sektora kosmicznego szerokiemu gronu odbiorców oraz promocja innych projektów Biura Edukacyjnego ESA.
Informacje o nadchodzących warsztatach można znaleźć na stronie www.esero.kopernik.org.pl
fot. Adam Kozak