Oś czasu

 • 2019 16-20/07/2019

  Rocznica lądowania Apollo 11

  50 lat po pierwszym lądowaniu człowieka na Księżycu zaprosiliśmy do wspólnego świętowania tego wydarzenia.

 • 30/05–2/06/2019

  Księżyc w prezencie

  Wspólnie z BBC Earth podarowaliśmy na Dzień Dziecka…. Księżyc! Przy planetarium stanęła instalacja artystyczna autorstwa Luke’a Jerrama „Museum of the Moon”. Unoszący się w powietrzu siedmiometrowy Księżyc rozświetlał nocne niebo.

  6/06/2019

  Wystawa czasowa „Ośmieceni”

  Historie z wysypiska cywilizacji, których niechlubnymi bohaterami były składowiska śmieci, plastik, smog, jednorazówki, elektrośmieci i żywność. Wystawa „Ośmieceni” mogła być pierwszym krokiem na drodze do zmiany codziennych przyzwyczajeń.

 • 2018 10-11/2018

  Drogi do nieskończoności

  Cykl wykładów popularnonaukowych na temat zagadki nieskończoności. Zaproszeni goście mówili o nieskończoności z perspektywy swoich specjalizacji – matematycznej, przyrodniczej, teologicznej, moralnej, literackiej, malarskiej.

  14/03/2019

  Wystawa czasowa „Zmierz się!”

  Wystawa dostarczyła wielu zaskakujących wyzwań, związanych z badaniem parametrów własnego ciała. Pozwoliła poznać granice swoich możliwości i porównać je ze sprawnością innych. W ten sposób pomogła odkryć własną niepowtarzalność oraz cechy wspólne, charakterystyczne dla większości ludzi.

 • 10/2018

  Nowy Teatr Robotyczny

  W teatrze pojawiły się trzy nowe Robothespiany i rozpoczęły swoją karierę aktorską.

  31/10/2018

  Finansowanie Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego

  Centrum Nauki Kopernik otrzymało środki na budowę siedziby Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 to 16 765 860,42 zł (netto). Dotacja z budżetu Miasta St. Warszawy wynosi 19 390 101,00 zł (netto).

 • 5/07/2018

  8 mln zwiedzających

  Centrum Nauki Kopernik odwiedziło 8 milionów osób. Ośmiomilionowym gościem okazała się Klaudia Kożusznik z Warszawy – stała bywalczyni Centrum i członkini Klubu Kopernika.

  03/08/2018

  Glass Room

  W Pawilonie 512 gościła bezpłatna wystawa, pomagająca spojrzeć na dane i technologie z różnych perspektyw. Była to doskonała okazja, by nauczyć się dbać o własną prywatność w sieci. Wystawa została przygotowana przez Tactical Tech Collective, przy współudziale Fundacji Panoptykon.

 • 10/05/2018

  Modułowe Pracownie Przyrodnicze

  Ukończony został Moduł Woda – pierwszy element Modułowych Pracowni Przyrodniczych. Projekt został opracowany przez Centrum Nauki Kopernik na zamówienie Ministerstwa Edukacji Narodowej i zrealizowany we współpracy z finansującą go Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji.

  05/2018

  Warstwy życia

  Pierwsza rezydencja artystyczna w Pawilonie 512. Jej uczestnicy tworzyli zaangażowane społecznie projekty inspirowane STEAM pod opieką amerykańskiej artystki Amy Karle.

 • 03/2018

  Planetobus

  Mobilne planetarium dołączyło do Naukobusa i wyruszyło w trasę po polskich szkołach. Planetobus i Naukobus to działania prowadzone w zakresie programu Nauka dla Ciebie, finansowanego w ramach dotacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  5/04/2018

  Strefa Eksperymentowania

  Otwarcie Strefy to koniec rearanżacji i modernizacji 1. piętra Kopernika. Przestrzeń, wcześniej podzielona na 3 wystawy (Świat w ruchu, Człowiek i Środowisko oraz Strefa Światła) stała się jedną całością. Można tu samodzielnie eksperymentować przy ponad 200 eksponatach tworzących 19 grup tematycznych.

 • 12/2017

  Testy Photona

  Do laboratorium robotycznego zawitał Photon – robot, który uczy się razem z dziećmi. Został zaprojektowany tak, by mógł się dopasowywać do tempa rozwoju dziecka. Wysoką interaktywność z otoczeniem i użytkownikami zapewniają mu różnorodne czujniki – dotyku, światła, odległości. Podczas weekendowych zajęć rozpoczęły się testy robota. Projekt realizowany we współpracy z NCBiR.

  2017 15/12/2017

  Wystawa czasowa „Powietrze – więcej niż nic”

  45 eksponatów, które pomagają poznać właściwości powietrza i sprawdzić, jakimi aspektami naszego życia rządzi ta niepozorna mieszanina.

 • 16/10/2017

  Szkoła bliżej nauki

  Inauguracja projektu, przygotowanego przez Centrum Nauki Kopernik w partnerstwie z mazowieckimi samorządami. Objął on blisko 2000 uczniów i uczennic oraz ponad 160 nauczycieli i nauczycielek z Warszawy i okolicznych gmin. Jego podstawowy cele to stworzenie w szkołach (na terenach objętych programem) warunków dla nauczania z wykorzystaniem elementów metody badawczej.

  07/11/2017

  Otwarcie Wytwórni

  Dzięki wsparciu Raytheon otworzyliśmy w Koperniku Wytwórnię – FabLab edukacyjny, w którym dzieci, młodzież i edukatorzy uczą się zgodnie z zasadami pedagogiki konstrukcjonistycznej, samodzielnie projektując i budując różne przedmioty. Proces edukacji jest wspierany przez opiekuna, który korzysta z metody myślenia projektowego (design thinking).

 • 04/2017

  Nowy sprzęt w planetarium

  Niebo Kopernika zostało wyposażone w 6 nowych projektorów, pozwalających zobaczyć obraz w rozdzielczości 8K – to 2,5 razy więcej pikseli niż wcześniej i 16 razy więcej niż w telewizorze full HD. W ten sposób planetarium Centrum Nauki Kopernik stało się najnowocześniejszym planetarium w Polsce.

  27/07/2017

  7 mln zwiedzających

  Centrum Nauki Kopernik odwiedziło 7 milionów osób. Siedmiomilionowy gość przekroczył próg Kopernika 27.07.2017 r., o godzinie 12.17. Takie nagromadzenie cyfr 7 okazało się szczęśliwe dla Dominiki Siawrys z Krakowa, która wraz z mężem Grzegorzem przyjechała do Kopernika po raz pierwszy.

 • 02/2017

  Nowe wejście i bilety elektroniczne

  Zmiany w strefach wejścia do Centrum i planetarium objęły szatnię, stanowiska kasowe i przestrzeń wokół nich, a także bistro i sklepik. Po przebudowie zmianie uległy zasady wejścia – wprowadzone zostały bilety elektroniczne.

  29/04/2017

  Halo Ziemia

  Do stałego repertuaru wprowadzony został nowy film, stworzony w planetarium Niebo Kopernika. „Halo Ziemia” mówi o komunikacji – jej historii i poszukiwaniach kontaktu z wszechświatem. Prace nad produkcją trwały trzy lata. W roli narratora wystąpił Zbigniew Zamachowski, a muzykę specjalnie skomponował Jan Duszyński.

 • 2016 19/12/2016

  Naukobus

  15 mobilnych stacji badawczych, 3 animatorów, 1 samochód – Naukobus ruszył w trasę po polskich szkołach. Program skierowany do szkół podstawowych i gimnazjów, z miejscowości zamieszkałych maksymalnie przez 130 tys. osób. Realizowany we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

  01-02/2017

  Drogi do życia

  Cykl wykładów i spotkań z naukowcami, dotyczących najnowszych badań z dziedziny biologii i medycyny. Geny i medycyna, komórki macierzyste, terapie nowotworowe, regeneracja przerwanego rdzenia kręgowego - o tym mówili goście. Wyboru tematów i prelegentów dokonała prof. Magdalena Fikus.

 • 18/08/2016

  Wystawa czasowa „Płyń lub giń”

  Wystawa zabrała nas na szerokie wody i pokazała, że dzięki nauce potrafimy je okiełznać. Można było poczuć siłę wody na własnej dłoni, poznać roboty badające morskie dno i uciec z tonącego statku. Samodzielnie kształtowaliśmy podwodny teren i nurkowaliśmy na sucho. Do ekspozycji dołączone zostały eksponaty wypożyczone z Muzeum Nurkowania i Muzeum Warszawy.Wystawę można było oglądać od 18 sierpnia 2016 do 12 listopada 2017.

  22/09/2016

  Samsung i kropka

  Wraz z partnerem strategicznym – firmą Samsung, Centrum Nauki Kopernik stworzyło wystawę poświęconą kropkom kwantowym. Są one wykorzystywane w diagnostyce medycznej, biologii czy optyce. Samsung korzysta z kropek przy produkcji telewizorów. Jak wyglądają? Dlaczego są tak szczególne? Co kryje w sobie telewizor najnowszej generacji? Odpowiedzi na te pytania znalazły się na wystawie.

 • 14/07/2016

  Wystawa „Obywatele w medycynie”

  Wystawa projektów związanych ze zdrowiem powstała w ramach projektu europejskiego Sparks, który poza Kopernikiem realizowany był w 27 innych miejscach w Europie. Ekspozycja ukazywała rozwiązania „naukowców zrób to sam” (DIY scientists), którzy na całym świecie eksperymentuje, wymyślają i wdrażają różne rozwiązania. Można było zobaczyć różne wynalazki, związane ze zdrowiem – wykrywacz moskitów czy plecak z z kroplówką. Wystawę można było oglądać od 14 lipca do 11 września 2016.

  04/08/2016

  6 mln zwiedzających

  Centrum Nauki Kopernik odwiedziło 6 milionów osób. Sześciomilionowi goście to Łukasz i Małgorzata oraz siedmioletni Antek ze Stargardu Szczecińskiego. Do Kopernika zawitali po raz pierwszy.

 • 03/03/2016

  Wystawa „Nowy Świat w Ruchu”

  Działający w Koperniku od 2010 r. „Świat w ruchu” przeszedł rearanżację i został otwarty jako „Nowy Świat w Ruchu”. Wystawa została wyposażona w nowe eksponaty. Część z nich powstała w warsztacie Kopernika. Inne zostały sprowadzone od najlepszych konstruktorów na świecie. Jeszcze inne przeszły proces odnowienia i ulepszenia. Ekspozycja była pierwszym elementem zmian wystaw stałych i pokazała kierunek, w którym rozwija się Centrum.
  Obecnie Nowy Świat w Ruchu jest częścią Strefy Eksperymentowania.

  19-25/06/2016

  Konferencja IPS

  Planetarium Niebo Kopernika gościło prestiżową konferencją IPS. IPS (International Planetarium Society) to ogólnoświatowa organizacja, zrzeszająca ponad 700 członków z 35 krajów. Reprezentują oni planetaria, a także twórców i dystrybutorów filmów fulldome oraz producentów specjalistycznego wyposażenia planetaryjnego. Konferencja organizowana jest co 2 lata. To największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie w środowisku.

 • 10-11/2015

  Drogi do rzeczywistości

  Pierwszy w Koperniku cykl spotkań ze znakomitymi naukowcami. Przez osiem kolejnych tygodni odbywały się wykłady dotyczące fizyki kwantowej. Ukoronowaniem tych spotkań była wizyta prof. Rogera Penrose’a.
  Była to okazja by poznać ludzi, którzy poświęcają swoje życie pasji odkrywania kolejnych zasad działania naszej rzeczywistości. Wyboru tematów i prelegentów dokonał prof. Marek Abramowicz.

  2015 05/11/2015

  Wystawa „Patrz: Ziemia”

  W planetarium została otwarta nowa, bezpłatna i ogólnodostępna wystawa stała, ukazująca dyskretne piękno naszej planety i możliwości urządzeń pracujących dla nas na jej orbicie. Pozwala przyjrzeć się Ziemi z dystansu i nabrać kosmicznej perspektywy.

 • 29/07/2015

  5 mln zwiedzających

  W niecałe pięć lat odwiedziło nas już 5 milionów osób! „Pięciomilionowcem” okazał się Jarosław Tomczykowski z Legionowa. Do Kopernika przyszedł z młodszym bratem i mamą. Bramki przekroczyli ok. godz. 11.20. Dla całej rodziny była to pierwsza wizyta, ale dzięki podarunkowi – karcie członkowskiej Klubu Kopernika – z pewnością będą wracać tu częściej.

  15/10/2015

  Wystawa czasowa „Lustra”

  Dzięki „Lustrom” można było spojrzeć na siebie i świat z zupełnie nowej perspektywy. Zobaczyć tył własnej głowy, zajrzeć sobie do ucha, sprawdzić, jak widzą nas inni. Sprawdzaliśmy jak powstają lustrzane obrazy i jak widzi je nasze oko. Zaglądając w lustro, zaglądaliśmy także w głąb praw rządzących wszechświatem, u podstaw których leży symetria.Wystawę można było oglądać od 15 października 2014 do 12 czerwca 2016.

 • 21/05/2015

  Nowa pracownia przyrody

  Centrum Nauki Kopernik przygotowało spójną i kompleksową propozycję zmian funkcjonowania pracowni przyrody w szkołach podstawowych. Rekomendacja dotyczy ich wyposażenia, infrastruktury a także organizacji zajęć przyrody w szkole i rozwoju kompetencji nauczycieli. Przede wszystkim odnosi się do metod pracy nauczyciela z uczniami. Celem planowanych zmian jest uprawomocnienie i urealnienie samodzielnego eksperymentowania przez uczniów jako pełnowartościowej metody uczenia przyrody. Rekomendacja została przekazana Ministerstwu Edukacji Narodowej.

  26/06/2015

  Klub Kopernika

  Wystartował program członkowski stworzony z myślą o najbardziej zagorzałych poszukiwaczach naukowych przygód, dla których ciekawe i pożyteczne spędzanie czasu to najlepsza droga do własnego rozwoju. Dzięki specjalnej karcie klubowej można odwiedzać Centrum Nauki Kopernik dowolnie często i brać udział w specjalnych atrakcjach – przedpremierowych pokazach wystaw, wycieczkach po zakamarkach Kopernika i warsztatach dla Klubowiczów.

 • 20/03/2015

  Rozpoczynamy akcję społeczną „Nie świeć, nie śmieć”

  „Nie świeć, nie śmieć” to akcja społeczna, której celem jest zachęcanie do racjonalnego używania sztucznych źródeł światła. Chroń środowisko, oszczędzaj i zachwyć się nocnym niebem. Centrum Nauki Kopernik i planetarium Niebo Kopernika podejmują wyzwanie. Jako organizator jednej z największych imprez astronomicznych w Europie (Noc Spadających Gwiazd) chcemy głośno powiedzieć o problemie, pozytywnie zmienić nasze otoczenie i zachęcić innych do działania. Akcję rozpoczęliśmy 20 marca 2015 r., kiedy to na krótko przygasło Słońce podczas pierwszego od czterech lat zaćmienia widocznego z terenu Polski.

  18/03/2015

  Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego

  18 marca odbyła się konferencja prasowa dotycząca nowego przedsięwzięcia edukacyjno-badawczego Kopernika — Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego. Pracownia będzie pierwszym w Polsce eksperymentalnym ośrodkiem, zajmującym się badaniem, opracowywaniem i testowaniem nowatorskich form oraz metod działań edukacyjnych. Ma zmienić kulturę uczenia się i przyczynić się do przeprowadzenia zmian w kształceniu, które będą odpowiadały na potrzeby i wyzwania społeczeństwa XXI wieku.

 • 2014 05/11/2014

  Wystawa czasowa „Mikroświat”

  Wystawa „Mikroświat”otworzyła drzwi do fascynującego uniwersum małych organizmów. Pozwoliła odkryć urządzenia i metody pozwalające zobaczyć to, co niewidoczne. Przyjrzeliśmy się oku muchy, pyłkowi akacji, strukturze kory, poznaliśmy sekrety życia dafni i małżoraczka. Obejrzeliśmy organizmy tak małe, że w uchu igły zmieściłby się ich milion.Wystawę można było oglądać od 5 listopada 2014 do 30 sierpnia 2015.

  08/03/2015

  Otwarcie stacji „Centrum Nauki Kopernik” na trasie II linii metra

  Dzięki uruchomieniu II linii metra do Kopernika można dojechać znacznie szybciej!

 • 18/09/2014

  Otwieramy Majsternię

  Majsternia to miejsce, w którym każdy z odwiedzających, niezależnie od wieku, wiedzy i umiejętności, przekona się, że „myśli lepiej, niż myśli”. Przy stołach warsztatowych można tu samodzielnie podejmować wyzwania inżynieryjne, naukowe, logiczne, mając do dyspozycji przedmioty codziennego użytku – słomki, papier, spinacze, kulki, gumki. Bez dokładnych instrukcji, bez ocen, bez limitów czasowych. Każdy ma szansę na odkrycie.

  11/10/2014

  Startuje ESERO-Polska

  Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO to projekt edukacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, skierowany do nauczycieli. Wspiera on proces nauczania przedmiotów ścisłych, poprzez ukazanie ich w kontekście wiedzy o kosmosie. Celem projektu jest inspirowanie młodych ludzi do wybierania w przyszłości zawodów związanych z inżynierią i technologią. ESERO-Polska organizuje warsztaty dla nauczycieli oraz spotkania z naukowcami i ekspertami z sektora kosmicznego. Ponadto udostępnia nauczycielom szereg materiałów edukacyjnych.

 • 06/08/2014

  4 miliony gości!

  Wiedzieliśmy, że czteromilionowy gość przyjdzie do nas w tygodniu między 4 a 10 sierpnia. 6 sierpnia, po godzinie 10.00 deszczem konfetti powitaliśmy Damiana z Wałcza. Jesteśmy bardzo dumni i ogromnie się cieszymy, że grono osób ciekawych świata – wciąż stawiających pytania i szukających odpowiedzi – stale się powiększa.

  30/08/2014

  Otwieramy ogród na dachu

  Podczas oficjalnego otwarcia zielony dach Kopernika tętnił życiem. Odwiedzający ogród w weekend mogli nie tylko przespacerować się krętymi alejkami wśród roślinności odpornej na trudne warunki i zrobić sobie zdjęcia z panoramą Warszawy w tle. W sobotę czekały na nich dodatkowe atrakcje: wycieczka po dachu z botanikiem, obserwacje astronomiczne nieba i warsztaty „Miejska dżungla”, których uczestnicy uczyli się rozpoznawać nadwiślańskie ptaki. Dodatkowo w obydwa weekendowe dni na tarasie działało studio fotograficzne, w którym Bartek Warzecha wykonywał portrety z motywem roślinnym.

 • 09/04/2014

  Pierwsza adaptacja klasycznej baśni na scenie Teatru Robotycznego

  „Ojciec wie najlepiej” Hansa Christiana Andersena przenosi nas do wiejskiej chaty, w której mieszkają główni bohaterowie – zgodne i kochające się małżeństwo. Wkrótce gospodarz wyruszy na targ, by sprzedać konia lub zamienić go na coś bardziej przydatnego w obejściu. Z czym, wróci do domu?

  14/05/2014

  Umysł przyłapany — nowa wystawa objazdowa

  Czy otaczający nas świat jest rzeczywiście taki, jakim go postrzegamy? Co się dzieje, gdy zmysły odbierają sprzeczne informacje? Jak interpretuje je mózg? Nowa, objazdowa wystawa Centrum Nauki Kopernik zastawia pułapki na umysł i pozwala przyłapać go na wielu sztuczkach — www.umysl.kopernik.org.pl

 • 05/11/2013

  Mamy już 3 lata

  Dużo marzeń, solidna porcja pasji, lata determinacji. Wiedzę dorzucać garściami. Do tego trzy czubate łyżki krytycyzmu a do smaku — poczucie humoru. Zamieszać, przetestować, częstować. Oto przepis na Kopernika.

  2013 21/11/2013

  Wystawa o zapachach

  „Zapach – niewidzialny kod” to wystawa czasowa Centrum Nauki Kopernik, Instytutu Francuskiego w Polsce i Goethe-Institut. Ukazuje historię perfumiarstwa i pozwala się przekonać, że zapach to forma komunikacji. Przybliża niezwykłą drogę historii rozwoju perfumiarstwa, jak też ukazuje nowy wymiar postrzegania zapachów jako formy komunikacji. Opowiada o historii, pokazuje materiały z jakich komponowane są zapachy i przedstawia jeden z przykładów nowatorskiego podejścia do sztuki kreowania zapachów i ich znaczeń. Wystawę można było oglądać do 19 stycznia 2014.

 • 10/10/2013

  Wystawa prosto z CERN

  Od 10 października 2013 do 30 marca 2014 w Koperniku można było oglądać wystawę powstałą w CERN – Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych w Genewie. To tam zbudowano Wielki Zderzacz Hadronów – jedno z największych urządzeń w dziejach nauki i potwierdzono istnienie bozonu Higgsa. Wystawa odpowiada na pytania: jak rodził się Wszechświat? Jakie zagadki kryją przed nami cząstki elementarne?

  24/10/2013

  Premiera pierwszego filmu realizowanego w studio filmowym Niebo Kopernika

  „Na skrzydłach marzeń” (Dream to Fly) to nasz autorski projekt, nad którym pracowaliśmy trzy lata. To także pierwsza polska produkcja w technologii fulldome, która umożliwia projekcję na sferycznym ekranie, otaczającym widownię z każdej strony. Prapremiera filmu odbyła się podczas niemieckiego Fulldome Film Festival w Jenie – to jedna z trzech najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprez branży planetaryjnej na świecie. Nasza debiutancka produkcja otrzymała nagrodę główną i nagrodę publiczności. Zaś podczas The Imiloa Film Festival na Hawajach film okazał się bezkonkurencyjny w kategorii „Najlepszy scenariusz/historia”.

 • 28/08/2013

  3 miliony zwiedzających

  O 10.30 Pani Małgorzata z Raszyna, która przyszła do Kopernika z dwoma synkami została naszym trzymilionowym gościem. Mama i dzieci odwiedzili Kopernika już po raz czwarty. Rodzina otrzymała bilety roczne do Centrum oraz nagrodę od Samsung Electronics, naszego Partnera Strategicznego.

  09/2013

  Koncerty pod gwiazdami i Orbita Jazzu w planetarium

  W Planetarium w wystartował cykl spotkań przeznaczonych dla melomanów i miłośników astronomii – teraz pod kopułą Nieba Kopernika można wysłuchać muzyki na żywo w wykonaniu młodych artystów, a koncertom towarzyszą niezwykłe projekcje i wizualizacje nieba.
  Do muzycznego repertuaru Nieba Kopernika wprowadziliśmy także raz w miesiącu zupełnie nowy cykl muzyczny pt. „Orbita jazzu”. W programie zarówno dobrze znane standardy, jak i prawdziwe jam sessions. Koncertom towarzyszą wizualizacje nieba na kopule przy muzycznym duecie pianina i trąbki.

 • 07/05/2013

  Wprowadzenie biletów on-line

  Wraz z nową stroną internetową wprowadziliśmy wyczekiwaną przez odwiedzających możliwość kupienia biletów przez internet, czyli bez kolejki. Kopernik stał się dostępny jak nigdy dotąd!

  23/05/2013

  Wieczory dla dorosłych

  Po standardowych godzinach otwarcia Centrum Nauki Kopernik po raz pierwszy otwiera się tylko dla dorosłych. Każdy wieczór to szczególne wydarzenie, skoncentrowane wokół innego zagadnienia, a inspiracją były tytuły literackie i filmowe. Podczas imprezy „Kopernik po godzinach. Zaprasza Samsung” dorośli mają nie tylko możliwość zwiedzenia Centrum, ale także wzięcia udziału w spotkaniach z ekspertami, warsztatach, wykładach, projekcjach filmowych, pokazach w planetarium oraz spektaklach teatru improwizowanego.

 • 02/2013

  „Przewrót kopernikański”

  Projekt realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. W ciągu dwóch lat odbyły się warsztaty dla nauczycieli w CNK i wszystkich regionach Polski. Do uczestników trafiły również zestawy edukacyjne, z których można korzystać na lekcjach. Został też opracowany projekt nowoczesnej pracowni przyrody. Projekt trwał od lutego 2013 do czerwca 2015 r.

  03/2013

  Powstaje SPiN

  Porozumienie Społeczeństwo i Nauka SPiN powstało jako oddolna inicjatywa podmiotów działających non profit, zaangażowanych w rozwój nauki i edukacji. Do SPiNu należą różnego rodzaju instytucje – centra nauki, fundacje, stowarzyszenia, ośrodki kultury, muzea, planetaria, ogrody botaniczne, uczelnie, których wspólnym celem jest rozwój społeczeństwa opartego na edukacji, nauce, technice i innowacji.

 • 2012 05/11/2012

  Drugie urodziny Kopernika

  Podczas drugich urodzin Centrum Nauki Kopernik zaprosiliśmy Was na ekskluzywne półgodzinne wycieczki, podczas których w role przewodników wcieliła się trójka dyrektorów Kopernika. Robert Firmhofer, Przemysław Wielowiejski i Irena Cieślińska oprowadzali po swoich ulubionych eksponatach.

  02/01/2013

  Otwieramy Teatr Wysokich Napięć

  W energetyzującym Teatrze Wysokich Napięć są najprawdziwsze pioruny, można dotknąć prądu i poznać szereg zasad rządzących elektromagnetyką.

 • 25/9/2012

  Dwa miliony zwiedzających

  2 miliony zwiedzających w mniej niż 2 lata świadczą o ogromnej popularności Centrum Nauki Kopernik. Tak wysoka frekwencja dla nas samych jest zaskoczeniem. Otwierając Centrum chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym każdy ma możliwość odkrycia w sobie ciekawości świata i pasji do eksperymentowania. Liczyliśmy na to, że nasz sposób odbierania i poznawania świata udzieli się odwiedzającej nas publiczności. Nie przypuszczaliśmy jednak, że odzew będzie tak wielki. To dla nas wielka radość i wielkie zobowiązanie.

  02/10/2012

  Wszystko gra – czasowa wystawa muzyczna

  Wystawę Wszystko gra stworzył Michael Bradke, niemiecki muzyk i pedagog. Skonstruował on interaktywne eksponaty, które pozwalają odkrywać tajemnice fizyki dźwięku oraz słuchu człowieka. Przy pomocy nietypowych, często bardzo prostych instrumentów można było przeprowadzić zaskakujące muzyczne doświadczenia i usłyszeć dźwięk patyczka do lodów czy krajalnicy do jajek. Wystawa trwała do 17 marca 2013 roku.

 • 03/06/2012

  Surowe formy – wystawa czasowa

  Od 3 do 24 czerwca 2012 w Koperniku można było oglądać niezwykłą wystawę czasową. Przez trzy tygodnie gościł u nas bioart, czyli kierunek artystyczny, w którym nauka spotyka się ze sztuką. Jego celem jest stawianie pytań etycznych o rozwój nauki, a zwłaszcza biotechnologii. Próba ponownego zdefiniowania pojęcia „życie” wobec osiągnięć biologii syntetycznej. Wystawę przygotowali Oron Catts i Ionat Zurr, czołowi przedstawiciele tego kierunku.

  06/07/2012

  Miejsce odległe – wystawa fotograficzna

  Pierwsza wystawa fotograficzna, która zainaugurowała działalność Pawilonu 512, przestrzeni wystawienniczo-warsztatowej, stworzonej z myślą o działaniach artystycznych Kopernika. Wystawę „Miejsce Odległe” tworzyły zdjęcia fotografów ze stowarzyszenia Sputnik Photos. Było to pięć kompletnie różnych opowieści o współczesnym obliczu Wisły przepływającej przez Warszawę. Dopełnieniem wystawy był doceniony za granicą a wydany przez Centrum Nauki Kopernik katalog, który otrzymał nagrodę Fotograficznej Publikacji Roku 2013 w kategorii „Książka fotograficzna”.

 • 2011 20/12/11

  Otwieramy Laboratorium fizyczne

  Mieszaliśmy kolory, tańczyliśmy w dyskotece Roentgena i stawialiśmy włosy dęba! Tak w Centrum Nauki Kopernik przebiegał Dzień Fizyki, którym świętowaliśmy otwarcie laboratorium fizycznego. Budowaliśmy peryskop, robiliśmy ciecz nienewtonowską, odkrywaliśmy czym jest spadek swobodny i jak działa kołyska Newtona. Na scenie trwały pokazy aeroherbatki, przyklejonego powietrza i innych tajników aerodynamiki. Tymczasem Dr Marek Pawłowski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych przekonywał, że przy użyciu m.in. wiadra z mopem i talerzyków możemy stworzyć kuchenny Zderzacz Hadronów.

  23/02/2012

  Projekt GENesis

  Projekt GENesis był to wyjątkowy cykl imprez poświęcony osiągnięciom biotechnologii, w ramach którego odbyło się wiele wydarzeń z udziałem wybitnych ekspertów i artystów. Podejmując trudne tematy, zachęcaliśmy do zadawania pytań, wymiany poglądów, dzielenia się własnymi opiniami i lękami. Jednym z naszych gości był śp. dr Keith Campbell. Projekt dotyczył kontrowersyjnych tematów dzielących społeczeństwo, jak: klonowanie, GMO, czy normy etyczne.

 • 15/11/11

  Otwieramy Laboratorium biologiczne

  Podczas Dnia Biologii otwieraliśmy Laboratorium biologiczne. Tego dnia można było poszukać naturalnych lekarstw, poznać świat biologii molekularnej, pograć w ogromną planszówkę, zbadać aktywność własnego mózgu, a także spotkać wyjątkowych naukowców: dr. Tomasza Samojlika z Białowieży oraz dr hab. Annę Bajer – mistrzynię Polski i Europy w wyścigach psów zaprzęgowych w kategorii sprinterskiej.

  07/12/11

  Otwieramy Pracownię robotyczną

  Roboty pływające, jeżdżące i latające opanowały Kopernika podczas Dnia Robotów, który świętowaliśmy z okazji otwarcia pracowni robotycznej. W samej pracowni budowaliśmy „łapę robota” i poznawaliśmy zasady działania układów pneumatycznych. W agorze powstało miasteczko robotyczne – koła naukowe Politechniki Warszawskiej prezentowały skonstruowane przez siebie wynalazki i przedstawicieli sztucznej inteligencji. Gości zabawiały – przemawiając w kosmicznym dialekcie – znane z „Gwiezdnych Wojen” astrodroidy R2D2 i R5D4. Kto chciał, mógł zostać pilotem quadrocoptera posługując się telefonem Samsung Galaxy S2. Samsung – partner strategiczny Kopernika – pokazywał wyścigi NaviBotów (robotów odkurzaczy). Roboty mieszkające na stałe w Koperniku: Felix, Robothespiany i Elektrybałt były naprawdę wzruszone. Ktoś podobno widział łzy w ich robotycznych oczach.

 • 18/10/11

  Otwieramy Laboratorium chemiczne

  Tego dnia eksperymenty takie jak „Alchemiczne transmutacje, czyli jak przemieniać metal w złoto” oraz „Po co gwóźdź smarować smarem, czyli trochę o rdzewieniu” można było przeprowadzać w laboratorium i przy stanowiskach w całym Koperniku. W Laboratorium chemicznym odbywają się zajęcia dla grup szkolnych oraz dla indywidualnych zwiedzających.

  05/11/2011

  Pierwsze urodziny Kopernika

  Setki tłuczonych na szczęście róż, 120-kilogramowy tort, mapa nieba rozgwieżdżona życzeniami od zwiedzających, szalone pokazy naukowe i zwiedzanie Kopernika od kuchni. Kilka tysięcy osób świętowało nasze pierwsze urodziny.

 • 01/08/2011

  Powołanie Rady Programowej na kolejną kadencję

  Organizatorzy Centrum Nauki Kopernik powołali Radę Programową na kolejną kadecję pod przewodnictwem prof. Łukasza A. Turskiego. Pozostali członkowie to: prof. Jerzy Axer, prof. Konrad Bajer, prof. Aleksander Bursche, Irena Cieślińska prof. Magdalena Fikus, prof. Maciej Geller, prof. Dariusz Jemielniak, prof. Krzysztof Konarzewski, Maria Mach, prof. Henryk Skarżyński, prof. Tadeusz Skośkiewicz, Hanna Wróblewska.

 • 19/06/2011

  Otwieramy planetarium Niebo Kopernika

  Inaugurację działalności planetarium Niebo Kopernika zaznaczyły m.in. takie atrakcje jak koncert Urszuli Dudziak pt. „Niebo dźwięków” i astronomiczne prezentacje multimedialne Pecha Kucha „Moje Niebo”.
  Niebo Kopernika to jedno z najnowocześniejszych planetariów w Europie. Jest wyposażone w światowej klasy sprzęt, m.in. projektor gwiazdowy japońskiej firmy Ohira Tech i cyfrowy system amerykańskiej firmy Sky-Skan.

  15/07/2011

  Otwieramy Park Odkrywców

  Park Odkrywców to zielona przestrzeń wokół budynku Centrum Nauki Kopernik, tuż w sąsiedztwie Wisły. W weekend 15-17 lipca po raz pierwszy to miejsce wypełniło się ludźmi, korzystającymi z jego rozrywkowego i edukacyjnego charakteru. Na dźwiękowym eksponacie Szeptacze goście komponowali koncert na naturalne dźwięki: odgłosy grzmotu, wody i wulkanu, a dzięki dźwiękowym instalacjom, takim jak Echo, Konferencja czy Zwierciadła Akustyczne komunikowali się na odległość.

 • 08/02/2011

  Podpisanie protokołów odbioru końcowego inwestycji

  8 lutego Centrum Nauki Kopernik podpisało wraz z przedstawicielami inwestora zastępczego - Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta i generalnego wykonawcy - firmy Warbud S.A. protokoły odbioru końcowego drugiego etapu inwestycji (moduł B, planetarium, Park Odkrywców).
  Tego samego dnia nastąpiło uprawomocnienie decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Decyzja uprawnia Centrum do administrowania i użytkowania zakończonej inwestycji.

  03/03/2011

  Otwieramy RE: generację — galerię dla młodzieży

  Otwarciu ostatniej galerii ekspozycji stałej Centrum Nauki Kopernik towarzyszył wykład brytyjskiego cybernetyka Kevina Warwicka i koncert na wielodotykowy stół reactable. Reactable to jeden z 82 eksponatów RE: generacji - galerii przeznaczonej dla młodzieży i młodych dorosłych.

 • 5/11/2010

  Wielki Wybuch - otwarcie Centrum

  Plenerowe widowisko "Wielki Wybuch" w reżyserii Saskii Boddeke i Petera Greenawaya zainaugurowało działalność Centrum w nowej siedzibie. Przez pierwszy weekend 13 tys. gości skorzystało z bezpłatnego wstępu na wystawy.

  2010 06/12/2010

  Otwieramy Teatr Robotyczny

  Jedyny na świecie teatr, w którym aktorami są humanoidalne roboty - RoboThespiany rozpoczął działalność spektaklem opartym na opowiadaniu Stanisława Lema "O królewiczu Ferrycym i królewnie Krystali".

 • 06/2010

  Rozpoczęcie montażu wystaw

  W pierwszym module budynku rozpoczęła się instalacja pięciu galerii ekspozycji stałej: Korzeni cywilizacji, Strefy światła, Świata w ruchu, Człowieka i środowiska oraz Bzzz!

  08/2010

  Decyzja o możliwości użytkowania budynku

  Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał pozwolenie na użytkowanie modułu A budynku Centrum Nauki Kopernik.

 • 2008 28/07/2008

  Rozpoczęcie budowy Centrum Nauki Kopernik

  28 lipca 2008 roku pierwszą łopatę na placu budowy Centrum Nauki Kopernik wbiła Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W ten sposób na warszawskim Powiślu rozpoczęła się budowa Centrum.

  2009 08/2009

  Dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

  Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisali umowę w sprawie przyznania dotacji na budowę Centrum Nauki Kopernik z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 • 14/06/2008

  Kopernik po raz pierwszy współorganizuje Piknik Naukowy

  Piknik Naukowy to największa plenerowa impreza w Europie, która udowadnia, że nauka może być naprawdę pasjonująca. W Pikniku udział może wziąć każdy, kto interesuje się nauką i chce zobaczyć ją z bliska. W 2008 roku po raz pierwszy współorganizatorem Pikniku Naukowego, obok Polskiego Radia, było Centrum Nauki Kopernik. Podczas Pikniku zaprezentowaliśmy pokazy oraz eksperymentami na Rynku Nowego Miasta i na Podzamczu.

  07/2008

  Przetarg na wykonawcę budynku rozstrzygnięty

  W lipcu Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta - inwestor zastępczy reprezentujący Miasto st. Warszawa podpisał umowę ze zwycięzcą przetargu na wykonawcę budynku - firmą WARBUD SA.

 • 01/2007

  Powołanie dyrektora Centrum

  Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powołała Roberta Firmhofera na stanowisko dyrektora Centrum Nauki Kopernik.

  2007 10/2007

  Ogłoszenie przetargu na wykonawcę budynku

  W październiku inwestor zastępczy z ramienia Miasta st. Warszawy - Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta ogłosił przetarg na budowę siedziby Centrum.

 • 07/2006

  Rejestracja instytucji

  Centrum Nauki Kopernik zostało wpisane do rejestru instytucji kultury Miasta st. Warszawy pod numerem 02/2006.

  2006 12/2006

  Początek tworzenia wystaw

  Centrum Nauki Kopernik i holenderskie firmy Bruns i NorthernLight podpisały umowy na realizację dwóch największych galerii ekspozycji stałej: Człowiek i środowisko oraz Świat w ruchu.

 • 05/2006

  Przyjęcie przez rząd programu wieloletniego „Ekspozycja Centrum Nauki Kopernik”

  Rada Ministrów przyjęła program wieloletni pn. „Ekspozycja Centrum Nauki Kopernik”. Z programu finansowane są wystawy i wyposażenie planetarium.

  05/2006

  Prezentacja wystawy Eksperymentuj!

  W jednym z warszawskich gimnazjów premierę miała wystawa objazdowa Eksperymentuj!. To pierwsza ekspozycja, składająca się z ponad 20 stanowisk, stworzona przez Centrum Nauki Kopernik.

 • 2005 12/2005

  Rozstrzygnięcie konkursu architektonicznego

  Miasto Stołeczne Warszawa rozstrzygnęło konkurs na projekt architektoniczny obiektu Centrum Nauki Kopernik. Wygrała polska pracownia RAr-2 Laboratorium Architektury, Jan Kubec z Rudy Śląskiej.

  04/2006

  Umowy z pracownią RAr-2 Laboratorium Architektury na projekt budynku

  Mirosław Kochalski, pełniący funkcję prezydenta Warszawy (po objęciu przez Lecha Kaczyńskiego urzędu prezydenta RP), podpisał z pracownią RAr-2 Laboratorium Architektury umowy na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej i materiałów przetargowych na realizację zadania budowlanego pod nazwą Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

 • 01/06/2005

  Podpisanie umowy o utworzeniu instytucji

  Organizatorzy, reprezentowani przez Ministra Nauki i Informatyzacji Michała Kleibera, Ministra Edukacji Narodowej i Sportu Mirosława Sawickiego oraz Zastępcę Prezydenta m.st. Warszawy Andrzeja Urbańskiego, podpisali umowę o utworzeniu wspólnej instytucji kultury Centrum Nauki Kopernik.

  06/2005

  Nowa Rada Programowa

  Wraz z podpisaniem umowy o utworzeniu instytucji organizatorzy Centrum Nauki Kopernik powołali nową Radę Programową pod przewodnictwem prof. Łukasza A. Turskiego. Pozostali członkowie to: prof. Aleksander Bursche, prof. Magdalena Fikus, prof. Maciej Geller, prof. Witold Karczewski, Adam Kilian, prof. Krzysztof Konarzewski, prof. Krzysztof Pomian, prof. Jarosław Marek Rymkiewicz, prof. Tadeusz Skośkiewicz, prof. Piotr Słonimski, prof. Aleksander Wolszczan.

 • 05/2004

  Powołanie pierwszej Rady Programowej

  Organizatorzy Centrum Nauki Kopernik - Prezydent m.st. Warszawy Lech Kaczyński, Minister Nauki i Informatyzacji Michał Kleiber i Minister Edukacji Narodowej i Sportu Mirosław Sawicki podpisali porozumienie powołujące pierwszą Radę Programową instytucji. W jej skład wchodzili: prof. Łukasz A. Turski (przewodniczący Rady), Małgorzata Abakanowicz, mec. Maciej Bednarkiewicz, prof. Aleksander Bursche, prof. Magdalena Fikus, prof. Maciej Geller, Adam Kilian, prof. Krzysztof Konarzewski, prof. Krzysztof Pomian, prof. Jarosław Marek Rymkiewicz, Jarosław Sellin, prof. Tadeusz Skośkiewicz, prof. Piotr Słonimski, prof. Andrzej Szczeklik, prof. Aleksander Wolszczan

  2004 10/2004

  Rozstrzygnięcie konkursu na nazwę instytucji

  W wyniku konkursu centrum nauki otrzymało nazwę Kopernik. Spośród 1600 nadesłanych propozycji jury wybrało jako nazwę Centrum nazwisko największego spośród uczonych, którzy żyli na ziemiach polskich.

 • 03/2004

  Początek prac nad projektem - porozumienie o utworzeniu centrum nauki

  W marcu 2004 roku Prezydent m.st. Warszawy Lech Kaczyński, Minister Nauki i Informatyzacji Michał Kleiber i Minister Edukacji Narodowej i Sportu Krystyna Łybacka podpisali porozumienie w sprawie współtworzenia i współfinansowania centrum nauki.

  02/2004

  Powołanie zespołu ds. realizacji projektu centrum nauki

  Od 24 lutego 2004 roku działał powołany przez prezydenta Warszawy zespół ds. realizacji projektu centrum nauki. Pracami zespołu kierował Robert Firmhofer.