Najczęściej zadawane pytania

 1. Godziny otwarcia i zamknięcia:

 2. Przed wizytą:

  • Wszystkie bilety są dostępne przez internet. W kasie można kupić tylko te bilety, które są dostępne online – zarówno na bieżący dzień, jak i w przedsprzedaży na inny dzień (bilety sprzedajemy na około 4 miesiące naprzód).

  • Zachęcamy do planowania wizyty i kupowania biletów przez internet. W ten sposób można uniknąć niepotrzebnego oczekiwania oraz narażania się na rozczarowanie, kiedy okaże się przy kasie, że na dany dzień bilety zostały już wyprzedane. On-line udostępniamy wszystkie bilety. W kasie można kupić tylko te bilety, które są dostępne w internecie. Dotyczy to zarówno biletów na bieżący dzień (UWAGA! liczba takich biletów jest ograniczona lub wcale może ich nie być), jak i biletów na inny dzień, kupowanych w przedsprzedaży (bilety sprzedajemy na około 4 miesiące naprzód).

  • Przez internet

   W systemie sprzedaży on-line można kupować bilety dla indywidualnych  zwiedzających i dla grup. najpóźniej na 1,5 godz.  przed rozpoczęciem wydarzenia lub wejściem do Kopernika. Płatność następuje tylko poprzez system PayU. Szczegółowe informacje na stronie www.bilety.kopernik.org.pl »

    

   W kasie

   Można kupić
   - bilety, które są do kupienia także przez internet na bieżący dzień (widać ich dostępność w systemie sprzedaży on-line) lub dotyczą wejścia za mniej niż 1,5 godziny (i wtedy nie widać ich dostępności w sprzedaży on-line);
   - bilety dostępne w przedsprzedaży na inny dzień, jeśli są dostępne w naszym systemie sprzedaży online (bilety sprzedajemy na około 4 miesiące naprzód);
   - bilety tylko dla indywidualnych zwiedzających (do 10 biletów).
   Nie prowadzimy sprzedaży biletów grupowych.

    

   Przez aplikację mobilną

   Aplikacja dostępna jest w Google Play i App Store.

    

   Przez infolinię

   Grupy zorganizowane mogą dokonać rezerwacji, dzwoniąc pod numer infolinii 22 596 41 00 w godz. 8–16 od poniedziałku do piątku. Rezerwacja zostaje potwierdzona poprzez dokonanie przelewu w terminie 7 dni. Rezerwacja telefoniczna nie dotyczy osób indywidualnych.

  • Na terenie Centrum (w strefie niebiletowanej, przed wejściem do Kopernika) znajduje się bistro Wiem. W pobliżu Centrum Nauki Kopernik jest również kilka restauracji.

   Przypominamy, że zgodnie z regulaminem Centrum Nauki Kopernik w przestrzeni wystaw nie można jeść ani pić, poza miejscami do tego wyznaczonymi, a takim jest kawiarnia na 1. piętrze, gdzie można zjeść własne kanapki lub kupić coś na miejscu.
   Przypominamy również, że po wyjściu z wystaw nie ma możliwości powrotu, a więc po wyjściu np. na obiad do bistro Wiem, nie będzie już możliwości kontynuowania zwiedzania.

  • Nie. Zwiedzanie wystaw Centrum ma charakter indywidualny, dlatego nie oferujemy zwiedzania z przewodnikiem. Na terenie Centrum nie mogą pracować też przewodnicy zewnętrzni. Na wszystkie pytania dotyczące eksponatów odpowiedzą nasi eksperci – animatorzy (noszą czerwone koszulki). Więcej o animatorach »

  • Tak. Znajduje się po lewej stronie od wejścia do budynku. Indywidualni zwiedzający mogą zostawić swoje rzeczy w szafkach samoobsługowych (trzeba mieć 2 zł, do zwrotu przy odbiorze). Szafki mają wymiary: wysokość – 40 cm, szerokość – 48 cm, głębokość – 45 cm. Funkcjonuje też tradycyjna szatnia.

   Grupy zorganizowane zostawiają rzeczy w specjalnie dla nich przygotowanej szatni. Rzeczy przyjmuje i wydaje osoba z obsługi. Szatnie w tej części budynku są czynne w godzinach pracy Centrum.
   Oddzielna szatnia znajduje się w planetarium.

  • Tak. Wszelkie informacje na ten temat znajdują się w zakładce KOPERNIK BEZ BARIER »

  • - infolinia tel. 22 596 41 00
   - e-mail: info@kopernik.org.pl
   - Facebook — https://www.facebook.com/CentrumNaukiKopernik
   (na Facebooku nie udzielamy informacji dotyczących konkretnych rezerwacji ponieważ osoby go obsługujące nie mają dostępu do system kasowego)

 3. Zwiedzanie:

 4. Indywidualni zwiedzający - ceny biletów i ogólne informacje

 5. Grupy zorganizowane - ceny biletów i ogólne informacje

 6. Ogólne informacje o biletach i kasach

  • Kupując bilet przez internet należy wybrać godzinę wejścia do Kopernika. Mimo to istnieje margines czasowy na wejście. Można wejść na 30 minut przed zarezerwowaną godziną i do 60 minut po niej (po tym czasie bilety przepadają). Czyli jeśli kupiliśmy bilety na 15.00 to można wejść pomiędzy 14.30 a 16.00.

  • Nie ma osobnych biletów na Minilaby (zajęcia w laboratoriach Kopernika dla indywidualnych zwiedzających), aby uczestniczyć w zajęciach, wystarczy mieć bilet wstępu do Centrum Nauki Kopernik – decyduje kolejność wejść aż do wyczerpania miejsc.

  • Osoby uprzywilejowane, czyli kobiety w widocznej ciąży, osoby niepełnosprawne z zaświadczeniem o niepełnosprawności (karty emeryta/rencisty ZUS nie honorujemy).

  • Zniżka przysługuje dzieciom i młodzieży szkolnej do 19. roku życia (uczniom po okazaniu legitymacji szkolnej) oraz osobom z niepełnosprawnością (po okazaniu orzeczenia o niepełnosprawności oraz dokumentu ze zdjęciem lub legitymacji osoby niepełnosprawnej; w przypadku osób z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności zakupienie biletu upoważnia do wejścia z asystentem osoby niepełnosprawnej), studentom i doktorantom do ukończenia 26. roku życia (po okazaniu legitymacji studenckiej, doktoranckiej) oraz seniorom powyżej 65. roku życia (po okazaniu dokumentu ze zdjęciem poświadczającego wiek); dla dzieci w wieku do 2 lat wstęp jest bezpłatny.

  • Jeśli kupujesz bilety przez infolinię lub on-line to na swoją skrzynkę e-mail bilet otrzymasz bilet elektroniczny z QR-kodem, w którym zapisane są wszystkie szczegóły wizyty. Bilet należy wydrukować przed wizytą lub wyświetlić go na ekranie będąc w Koperniku. Przechodząc przez bramkę należy przyłożyć QR kod do jej czytnika. Bilety można też wydrukować w kasie na podstawie numeru transakcji lub nazwiska rezerwującego.

  • Zdajemy sobie sprawę, że niektóre biura podróży w ten sposób reklamują swoje usługi jednak nikt nie dysponuje biletami wstępu do Kopernika na terminy, które oficjalnie nie zostały udostępnione do sprzedaży i tym bardziej nie jest w stanie ich sprzedać. Bilety na kolejne terminy udostępniamy w tym samym czasie i na takich samych warunkach dla wszystkich. W razie wątpliwości zawsze można sprawdzić numer rezerwacji biletu, pisząc maila na info@kopernik.org.pl

  • Nie, nie są potrzebne. Jednak widownia może pomieścić 50 osób, a biletów do Teatru nie można zarezerwować, dlatego warto pojawić się wcześniej, aby zająć miejsce.

   Więcej informacji o Teatrze Robotycznym:
   www.teatr.kopernik.org.pl.

 7. Sprzedaż on-line

 8. Planetarium

  • Szczegóły znajdziesz na stronie z godzinami otwarcia »

   Jednocześnie przypominamy, że od stycznia 2019 roku planetarium czynne jest także w poniedziałki, poza poniedziałkami technicznymi.

  • Wszystkie dni, w które nie pracujemy są widoczne w kalendarzu »

   Planetarium zastrzega sobie prawo zamknięcia także w inne dni, o czym poinformujemy na stronie internetowej i Facebooku.

  • Planetarium znajduje się w osobnym budynku, na tyłach Centrum Nauki Kopernik, nad samym brzegiem Wisły. Wejście do planetarium znajduje się od strony Mostu Świętokrzyskiego.

   Kliknij, aby powiększyć »

  • Około godzinę.

  • Bilet ulgowy / ulgowy dorosły seans 2D – 16 zł

   Bilet ulgowy / ulgowy dorosły seans 3D – 21 zł

   Bilet normalny seans 2D – 22 zł

   Bilet normalny seans 3D – 27 zł

   Bilet dla grup zorganizowanych seans 2D – 14 zł/os.

   Bilet dla grup zorganizowanych seans 3D – 19 zł/os.

    

   Ceny biletów z Kartą Dużej Rodziny »

  • Tak, jeśli bilety do Centrum i planetarium dotyczą dnia, w którym dokonywany jest zakup (pod warunkiem dostępności miejsc).

  • W systemie sprzedaży internetowej można kupić bilety na dzień bieżący lub inny dowolnie wybrany termin. Dostępność biletów można sprawdzić w dwóch miejscach: na stronie www.niebokopernika.pl pod kalendarzem z repertuarem oraz na stronie bilety.kopernik.org.pl po zalogowaniu i wybraniu daty.

  • Wszystkie filmy w planetarium posiadają angielską ścieżkę dźwiękową. Niektóre posiadają również ścieżkę rosyjską. Są to filmy: „Ziemia, Księżyc, Słońce”, „Na skrzydłach marzeń”, „Polaris”, „Czarne dziury. Podróż w nieznane”, „Astronauta 3D”, „Początek ery kosmicznej”, „Sekrety kartonowej rakiety”, „Podróż do miliarda słońc”, „Dobór naturalny – Darwin i największa z jego tajemnic”.

   Nagranie jest dostępne na zestawach ze słuchawkami, o które trzeba poprosić w kasie przed seansem. Słuchawki są wypożyczane na podstawie dokumentu ze zdjęciem, np. legitymacji studenckiej, prawa jazdy w celu zapisania danych (imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL lub numeru paszportu) albo wpłaceniu kaucji w wysokości 300,00 złotych. Zapisane dane, po oddaniu słuchawek, zostaną zniszczone.

   W przypadku zniszczenia lub zgubienia słuchawek widz będzie zobowiązany do zwrócenia kwoty 1 300,00 zł odpowiadającej ich wartości.

 9. Goście zagraniczni

  • W języku polskim i angielskim.

  • Wszystkie filmy w planetarium posiadają angielską ścieżkę dźwiękową. Niektóre posiadają również ścieżkę rosyjską. Są to filmy: „Ziemia, Księżyc, Słońce”, „Na skrzydłach marzeń”, „Polaris”, „Czarne dziury. Podróż w nieznane”, „Astronauta 3D”, „Początek ery kosmicznej”, „Sekrety kartonowej rakiety”, „Podróż do miliarda słońc”, „Dobór naturalny – Darwin i największa z jego tajemnic”.


   Nagranie jest dostępne na zestawach ze słuchawkami, o które trzeba poprosić w kasie przed seansem. Słuchawki są wypożyczane na podstawie dokumentu ze zdjęciem, np. legitymacji studenckiej, prawa jazdy w celu zapisania danych (imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL lub numeru paszportu) albo wpłaceniu kaucji w wysokości 300,00 złotych. Zapisane dane, po oddaniu słuchawek, zostaną zniszczone.

   W przypadku zniszczenia lub zgubienia słuchawek widz będzie zobowiązany do zwrócenia kwoty 1 300,00 zł odpowiadającej ich wartości.

  • Większość animatorów posługuje się językiem angielskim w stopniu komunikatywnym. Wielu z nich zna również inne języki obce: rosyjski, francuski, niemiecki czy hiszpański. Niektórzy z nich posługują się także językiem migowym.

  • W Koperniku nie ma przewodników. Można jednak zwrócić się o pomoc do animatorów, pracujących na wystawach. To nasi eksperci, pasjonaci nauki, którzy chętnie objaśnią działanie eksponatów i opowiedzą o ukrytych w eksponatach zjawiskach. Warto skorzystać z ich obecności i śmiało pytać o wszystko. Animatorzy ubrani są w czerwone koszulki. Więcej o animatorach »

  • Wszelkie informacje znajdują się na stronie internetowej, która jest dostępna także po rosyjsku i po angielsku. Ulotki i broszury znajdujące się w budynku również są drukowane w tych językach.

 10. Parking

  • Tak. Obok Kopernika znajduje się niestrzeżony parking dla samochodów osobowych – płatny 5 zł/godz. 7 dni w tygodniu. Parking ten otwarty jest w godz. 7.00–21.00 od pon. do czw. oraz w godz. 7.00–22.00 od pt. do niedz.

   Można też parkować wokół Kopernika w miejskiej płatnej strefie parkowania, która obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00. W soboty i niedziele parkowanie tam jest bezpłatne.

   Naprzeciwko Kopernika znajduje się ul. Leszczyńska, która jest poza strefą miejską i opłaty są tam pobierane 7 dni w tygodniu.

   Autokar można zostawić na jednym z miejskich parkingów przeznaczonych specjalnie dla nich. Ich pełna lista znajduje się na stronie Zarządu Dróg Miejskich.

  • Kopernik znajduje się w płatnej strefie parkowania. Obowiązuje ona od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00. W soboty i niedziele parkowanie jest bezpłatne. Parking na ul. Leszczyńskiej znajduje się poza strefą miejską i opłaty są pobierane 7 dni w tygodniu.

   Istnieje też parking podziemny obok Centrum Nauki Kopernik płatny 5 zł/godz.

  • Wokół Kopernika nie ma miejsc parkingowych dla autokarów. Można je jednak zostawiać na jednym z miejskich parkingów. Pełna lista jest dostępna na stronie Zarządu Dróg Miejskich »

  • Tak. Miejsca te znajdują się przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie. Swój samochód możesz też zostawić na naszym parkingu (opłata 5 zł/h).

 11. Inne