Bez dzieci. W dogodnych dla Ciebie godzinach. Raz w miesiącu Kopernik otwiera się tylko dla pełnoletnich.
Zapraszamy na kolejną odsłonę Wieczorów dla dorosłych. Już 28 stycznia możesz zwiedzić wszystkie wystawy, poeksperymentować z kilkuset eksponatami, polecieć do gwiazd w planetarium i wziąć udział w specjalnie przygotowanych atrakcjach związanych z tematem przewodnim. Tym razem skupimy się na… eksploracji kosmosu.
28 stycznia 2016, wieczór pt.: „Świat to za mało”
Godz. 19.00–22.00, wejście już od 18.30
Cena biletu – 27 zł
Bilety: www. bilety.kopernik.org.pl lub w kasie w dniu wydarzenia
Uwaga: odbiór i zakup biletów w kasach możliwy 28 stycznia w godz. 9.00-15.30 oraz od 18.30. Liczba miejsc na poszczególne wydarzenia w ramach wieczoru jest ograniczona. Zakup biletu oznacza akceptację regulaminu imprezy.
W 1957 roku człowiek wystrzelił w Kosmos pierwszego sztucznego satelitę Ziemi. W ciągu niespełna sześćdziesięciu lat od tego wydarzenia udało nam się na dobre zadomowić w przestrzeni kosmicznej, wykorzystując ją dla naszych ziemskich celów. Wkład technologii kosmicznych w rozwój wiedzy jest nie do przecenienia! Dane z teleskopu Hubble’a potwierdziły teorię o rozszerzaniu się Wszechświata, a także istnienie czarnych dziur w centrach galaktyk. Obecnie trwa blisko trzydzieści misji międzyplanetarnych, a kilkanaście nowych planowanych jest w ciągu kolejnych 10 lat. Przedmiotem badań jest wiatr słoneczny, promieniowanie kosmiczne, pył międzyplanetarny, planety, komety, asteroidy.
Badania kosmiczne mają także bardziej praktyczne znaczenie. Po orbitach okołoziemskich krąży stale ponad tysiąc funkcjonujących satelitów – geofizycznych, meteorologicznych, telekomunikacyjnych, nawigacyjnych. To one dostarczają ogromnej ilości danych o naszej planecie. Możemy dzięki nim lepiej prognozować pogodę, przewidywać trzęsienia ziemi i huragany, skuteczniej walczyć z pożarami lasów, wpływać na wielkość plonów. Rewolucja kosmiczna to nie tylko telewizja satelitarna i GPS, które stały się naturalnymi elementami naszej codzienności. To także – a może i przede wszystkim – najnowocześniejsza technologia w służbie globalnej polityki gospodarczej, społecznej, klimatycznej. Dzięki niej możemy w większym zakresie wziąć odpowiedzialność za Ziemię i jej mieszkańców.
Wyjrzyj przez okno Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, odbierz sygnał amerykańskiego satelity, przymierz skafander astronauty, opracuj własną prognozę pogody i wystrzel rakietę w Kosmos. Dzięki wystawie w Planetarium Niebo Kopernika możesz spojrzeć na naszą planetę oczami astronautów i poznać urządzenia, pracujące dla nas na orbicie.
Gdzie: Planetarium (parter, I piętro, III piętro)
Godziny: 19.00–22.00
Więcej o wystawie „Patrz: Ziemia” »
Lecimy w kosmos, by przyjrzeć się satelitom krążącym dookoła Ziemi. Sprawdzimy, jakie prowadzą obserwacje i co z nich wynika. Na kopule planetarium zobaczymy wizualizacje, stworzone na podstawie rzeczywistych badań i najnowszych źródeł naukowych. Przyjrzymy się także zimowemu niebu - w szczególności trzem gwiazdozbiorom, które będą dominować w tym czasie nad naszymi głowami - Byka, Oriona i Woźnicy.
Gdzie: Planetarium, 1. piętro
Kiedy: 19.10, 19.40, 20.10, 20.40, 21.10
Wcielcie się w inżynierów i naukowców, którzy przygotowują misję na Marsa. Korzystając z zestawów edukacyjnych, skonstruujcie własnego łazika. Zadanie wymaga współpracy, kreatywnego rozwiązywania problemów, testowania i poprawiania projektów. Satysfakcja gwarantowana!
Gdzie: Pracownia robotyczna
Kiedy: 19.00–22.00
Kosmos fascynuje filmowców od początków istnienia kina. Już w 1902 roku powstał film Lot na księżyc (Le Voyage dans la lune) Georgesa Mélièsa. W kolejnych latach, twórcy często osadzali akcje swoich dzieł w kosmosie. Obok realistycznych filmów o astronautach (jak Apollo 13 czy Grawitacja), powstawały wielkie widowiska science fiction (Gwiezdne Wojny, Obcy - ósmy pasażer„Nostromo”), a nawet filmowe traktaty filozoficzne (2001: Odyseja kosmiczna, Solaris). Kosmos jest też atrakcyjny dla kina dokumentalnego. W ramach Wieczoru, zostaną pokazane dwa dokumenty w różny sposób nawiązujące do tematyki kosmicznej.
Gdzie: Sala Audytoryjna (parter)
Godziny: 18.40, 19.30, 20.20, 21.10
Liczba miejsc: 50 | Czas: ok. 50 min
W programie:
„O królewiczu Ferrycym i królewnie Krystali” Stanisława Lema to pełna namiętności i humoru opowieść o przewrotnej królewnie i zakochanym w niej królewiczu.
W brawurowej interpretacji RoboThespianów® trzeciej generacji.
Gdzie: Teatr Robotyczny (parter)
Kiedy: 19.20, 20.00, 20.40, 21.20
Liczba miejsc: 50 | Czas: ok. 20 min
„Pojedynek mistrzów”Oto spotkanie dwóch wielkich umysłów i dwóch wielkich idei, które zmieniły świat. Zawodnicy zajęli już miejsca w ringu. Są gotowi do walki! Kto wygra? Prąd stały, ulubieniec Thomasa Edisona? Czy prąd przemienny, forsowany przez Nikolę Teslę? Tego dowiemy się podczas nowego spektaklu w Teatrze Wysokich Napięć. Poznamy różnice między prądem stałym i przemiennym. Zobaczymy w akcji transformator Tesli, generator Van de Graaffa i drabinę Jakuba. A to wszystko w kontekście słynnej „War of Currents”, która miała miejsce w XIX wieku w USA.
Gdzie: Teatr Wysokich Napięć (I piętro)
Kiedy: 19.15, 20.00, 20.45, 21.30
Liczba miejsc: 50 | Czas: ok. 30 min
Artysta dźwięku – kompozytor, improwizator, DJ. Grał z Michałem Urbaniakiem i Filipem Lechem, a z Bonniem ‘Prince’ Billym odbył trasę koncertową po Niemczech – i to dwa razy! Jego sety didżejskie to zaskakujące oryginalną formą kolaże rytmów, faktur i stylów z pogranicza awangardy elektronicznej i muzyki klubowej. Swoją muzykę wydaje w FTD Records, Proto Sites, Where To Now?, Transatlantyk. Jest założycielem Sangoplasmo Records oraz DUNNO Recordings. Jego EP-kę „Duch gór” polska krytyka uznała za wydarzenie muzyczne 2012 roku.
Gdzie: Agora (parter)
Kiedy: 19.00 – 22.00
Zapraszamy na awangardowe drinki, przygotowywane z użyciem ciekłego azotu. W menu sorbety azotowe i koktajle alkoholowe, przyrządzone na bazie świeżych owoców i ziół. Poza tym nowatorskie propozycje – alkoholowy popcorn oraz gałki lodów zatopione w drinkach.
Flagową pozycją w menu będzie Świetlana Przyszłość
To drink łączący smak ginu infuzowanego zielonym kardamonem, cytrynowej tynktury oraz toniku, podawany z żelką ze skórek owoców cytrusowych. Dzięki warstwie lodu na powierzchni serwowany jest do góry nogami!
Gdzie: Agora (parter),
kiedy: 19.00 – 22.00