Podczas gdy zadaniem Partnerów Regionalnych KMO jest świadczenie podobnych szkoleń i pomocy wszystkim Opiekunom, partnerzy merytoryczni wspierają nas swoim doświadczeniem w wąskich specjalizacjach i wzbogacają program o nowe elementy. Znają się na tym jak mało kto.
Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci (KFnrD) od 1981 roku zajmuje się pomocą wybitnie uzdolnionym młodym ludziom, którzy z racji swoich nieprzeciętnych zainteresowań nie mogą liczyć na wystarczające wsparcie ze strony szkoły. KFnrD organizuje projekty badawcze pod opieką naukowców oraz warsztaty i obozy, gdzie ci utalentowani młodzi mogą rozwijać swoje pasje i spotykać rówieśników o podobnych zainteresowaniach. W ramach współpracy Opiekunowie KMO już kilkukrotnie mieli okazję gościć na takich spotkaniach, rozwijając swoje kompetencje w zakresie pracy z dziećmi. Gdyby szkoły mogły przestać być szkołami w takiej formie, w jakiej istnieją i funkcjonują teraz, zapewne okazałoby się, że wszystkie dzieci są wyjątkowo zdolne. W różnorodnych dziedzinach – nie tylko w tych, które promuje obowiązująca podstawa programowa i cały system szkolnictwa – opisywała swoje wrażenia jedna z Opiekunek KMO.
Udział w obozach to obecnie jeden z elementów przeznaczonego dla nauczycieli i organizowanego przez KFnrD projektu Inspiratorium, w którego pilotażowej edycji w 2018 roku wzięło udział kilkunastu Opiekunów KMO. W ramach projektu nauczyciele rozwijają umiejętność dostrzegania i rozbudzania pasji swoich podopiecznych, a także spotykają się z naukowcami i wymieniają doświadczeniami z innymi nauczycielami i edukatorami.
KFnrD jest też organizatorem polskiej edycji najbardziej prestiżowego europejskiego konkursu uczniowskich prac badawczych EUCYS (European Union Contest for Young Scientists). Finał jego krajowej edycji towarzyszy odbywającemu się co roku na wiosnę w Koperniku Festiwalowi Odkrycia.
Długą tradycję działań na rzecz realizacji projektów edukacyjnych ma też inny nasz partner – Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM). Organizacja została powołana do życia w 1991 roku decyzją rządów Niemiec i Polski. Inicjuje, a także wspiera finansowo i merytorycznie, różnorodne projekty wymiany młodzieży, umożliwiając rówieśnikom z obu państw poznanie mieszkańców i kultury sąsiedniego kraju. Od momentu powstania PNWM, w jej inicjatywach wzięło udział co najmniej 2,8 mln osób z obu krajów.
Co roku Opiekunowie KMO mają możliwość uczestniczenia w organizowanym przez PNWM Laboratorium Wymiany, dwudniowym kongresie skierowanym do osób organizujących polsko-niemiecką wymianę po obu stronach granicy. Zależy nam, aby doświadczenia PNWM stanowiły dla Opiekunów KMO z różnych szkół zachętę do współpracy i organizowania wspólnych projektów. Podczas Forum, w ramach Giełdy Pomysłów (piątek, godz. 16.30–19.30), będzie okazja, by porozmawiać z trzema nauczycielkami doświadczonymi w zakresie organizacji wymiany międzyszkolnej.
Najmłodszym partnerem programu jest powołana w 2007 roku Fundacja Uniwersytet Dzieci (FUD). Ten najstarszy uniwersytet dziecięcy w Polsce organizuje w kilku miastach zajęcia, podczas których dzieci mają możliwość poznawania różnych zagadnień poprzez zadawanie pytań i wykonywanie doświadczeń. Przewodnikami najmłodszych studentów są specjaliści z wyższych uczelni i innych ośrodków wiedzy. Zdobyte w trakcie swojej działalności doświadczenie FUD wykorzystuje do tworzenia scenariuszy lekcji opartych o metodę badawczą. Idealnie koresponduje to z ideą KMO, toteż korzystamy z kompetencji organizacji przy tworzeniu scenariuszy zajęć przeznaczonych dla Opiekunów, które udostępniamy na naszej stronie.
FUD jest również członkiem Porozumienia Społeczeństwo i Nauka (SPiN), który organizuje SPiN Day, przypadający w dzień Międzynarodowego Święta Centrów i Muzeów Nauki. W jego świętowane w Koperniku obchody włączają się również kluby KMO.
Piotr Włodarczyk