Spotkania dla nauczycieli

O kosmosie przy kawie

Projekt ESERO-Polska dla nauczycielek i nauczycieli wszystkich etapów edukacji oraz wszystkich przedmiotów – nie tylko przyrodniczych i ścisłych, pragnących udostępniać uczniom interdyscyplinarną i innowacyjną wiedzę o kosmosie. 

Będziemy spotykać się co dwa tygodnie – w formule online – zawsze w piątki o 18.00, by w luźnej atmosferze przy kawie porozmawiać, od czego zacząć i jak zbudować zainteresowanie dzieci i młodzieży zagadnieniami kosmicznymi. Towarzyszyć nam będą edukatorzy, eksperci i nauczyciele, z którymi współpracujemy. 

Będzie to przestrzeń do rozmów o wprowadzaniu tematyki kosmicznej na zajęcia przedmiotowe oraz kół zainteresowań. Poznacie w szczegółach konkursy Biura Edukacji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA): Astro Pi czy CanSat, wyzwania Moon Camp, Climate Detectives, Mision X oraz inne projekty edukacyjne. 

Zaprosimy edukatorki i edukatorów, którzy te projekty już wykorzystują w codziennej pracy szkolnej. Przedstawią swoje doświadczenia, opowiedzą, które najbardziej „wciągają” dzieci i młodzież, jak powodują rozwój różnorodnych umiejętności.

„Odczarujemy” tematykę kosmiczną, pokazując, że ma interdyscyplinarne zastosowanie i może być szeroko wykorzystywana na wszystkich poziomach edukacji. Umożliwimy Wam:

  • nawiązanie współpracy z ambasadorami i ambasadorkami kosmicznego Programu ESERO-Polska
  • bezpośrednie rozmowy o praktycznym korzystaniu z zasobów edukacyjnych ESERO-Polska
  • szeroką wymianę kontaktów 
  • wyposażymy w wiedzę o projektach Biura Edukacji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Zachęcamy Was do proponowania zagadnień z tematyki kosmicznej, które Was szczególnie interesują.

Zdobywanie wiedzy o kosmosie poszerza horyzonty myślowe, pobudza wyobraźnię i inspiruje do współpracy. Ta wiedza służy młodym ludziom do poznawania, badania i zrozumienia zjawisk zachodzących we Wszechświecie. Zaś eksploracja kosmosu dostarcza coraz więcej danych, pozwalających lepiej zrozumieć złożoność procesów zachodzących na Ziemi. A wszystko razem kształtuje myśli i postawy młodzieży. Ma wpływ na ich wybór dalszej drogi rozwoju. 

Lista spotkań

Kosmiczne inspiracje na wakacje

25 czerwca 2021, godz. 18.00

W ESERO-Polska pracujemy cały rok, zachęcając Was do uczestnictwa w najróżniejszych wydarzeniach o tematyce kosmicznej. Zapraszamy Was do tej przestrzeni działań i rozmów o wprowadzaniu tematyki kosmicznej na zajęcia przedmiotowe oraz kół zainteresowań.

Ten trudny rok szkolny już za nami. Wakacje to przede wszystkim czas odpoczynku, ale także szukania inspiracji, planowania nowych aktywności i projektów. Zdobywanie wiedzy o kosmosie, o wynikach badań prowadzonych na Księżycu czy Marsie, korzystanie z danych, dotyczących obrazowania Ziemi i zdjęć satelitarnych, które pomagają tu i teraz rozwiązywać konkretne problemy naszej planety – to poszerzanie wiedzy, niezbędnej do tego, by dostarczać uczniom wartościowych treści edukacyjnych.

Podczas spotkania opowiemy o:

  • Letniej Szkole Edukacji Kosmicznej
  • Wybranych scenariuszach z zasobów ESERO-Polska
  • Konferencjach edukacyjnych
  • Wakacyjnych aktywnościach w CNK

Więcej o spotkaniu.

Link do spotkania

Europejskie wyzwanie Moon Camp – spotkanie z zespołem Moon Base Kernel

11 czerwca 2021

Polscy uczniowie zaprojektowali w tym roku najlepszą bazę księżycową i wygrali konkurs Moon Camp Explorers, organizowany przez Biuro Edukacji ESA. Kolejna edycja tego konkurs przed nami. Warto porozmawiać o nim przy kawie i powalczyć o kolejne trofea. Zapraszamy edukatorów!

Więcej o spotkaniu

Kurs „Zdjęcia satelitarne w szkole”

28 maja 2021 

Zdjęcia satelitarne w szkole” to kurs online dla nauczycielek i nauczycieli zainteresowanych wykorzystaniem zobrazowań satelitarnych w swojej pracy dydaktycznej.

Więcej o spotkaniu

Wszystko o europejskim wyzwaniu Astro Pi

14 maja 2021

Porozmawiamy o jednym z wyzwań Biura Edukacji ESA. Europejskie Wyzwanie Astro Pi to projekt edukacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) prowadzony we współpracy z Fundacją Raspberry Pi. Udział w nim daje uczennicom i uczniom możliwość korzystania z mikrokomputerów Raspberry Pi i poznania zasad programowania w języku Python. Efekty pracy zespołów uczniowskich są potem wysyłane astronautom i astronautkom, znajdującym się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (SS).

Więcej o spotkaniu