Wieczory dla dorosłych online. Odkrywa Samsung

Koronawirus na celowniku

W obliczu zmagań z epidemią i trwającej akcji szczepień zapraszamy wraz z Polską Akademią Nauk na cykl cotygodniowych spotkań z naukowcami. Zaproszeni goście, wybitni przedstawiciele różnych dziedzin nauki będą odpowiadać na Wasze pytania, odnoszące się do problemów związanych z epidemią, szczepieniami i ogólną profilaktyką COVID-19.

Naszym celem jest poznanie Waszych wątpliwości oraz dostarczenie obiektywnych informacji, ułatwiających wyrobienie sobie zdania i podjęcie osobistych decyzji. Odwołując się do wiedzy naukowej, pomożemy zinterpretować zagadnienia wywołujące niezrozumienie i niepewność. Przełożymy wyniki badań naukowych na treści zrozumiałe w kontekście zwykłych ludzkich doświadczeń oraz społecznych potrzeb i wartości.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O NASZYM CYKLU

Leczenie w przypadku ciężkiego przebiegu COVID-19

prof. Mirosław Czuczwar
23 czerwca 2021, godz. 19.00

SARS-COV-2 to wirus wyjątkowo perfidny. Choroba, którą wywołuje, u zdecydowanej większości zakażonych nie przebiega ciężko. Czasem objawy trudno odróżnić od objawów zwykłego przeziębienia czy grypy. Jednak u ok. 5 proc. chorych wirus atakuje pęcherzyki płucne, powodując obustronne zapalenie płuc i ostrą niewydolność oddechową. Ci pacjenci i pacjentki trafiają do szpitali na oddział intensywnej terapii, gdzie rozpoczyna się walka o życie. Czasem wystarczy respirator oraz leki wspierające (antywirusowe, przeciwzapalne), z taką pomocą organizm poradzi sobie z infekcją. W najcięższych przypadkach, gdy respirator już nie pomaga, konieczne jest zastosowanie tzw. pozaustrojowego natleniania krwi (Extra Corporeal Membrane Oxygenation). ECMO umożliwia regenerację płuc i pozwala na kontynuowanie terapii.

Niestety, aktualnie nie ma innych sposobów leczenia ciężkiej postaci COVID-19. Stosowane środki farmakologiczne albo nie mają potwierdzonej skuteczności (amantadyna, remdesivir), albo mogą powodować groźne dla życia powikłania kardiologiczne, np. zaburzenia rytmu serca (chlorochina, azytromycyna). Dlatego – dopóki nie powstanie skuteczny lek – najlepszą bronią w walce z koronawirusem jest profilaktyka, a przede wszystkim szczepienia ochronne, które całkowicie zabezpieczają przed ciężkim przebiegiem COVID-19.

  • W jaki sposób wirus SARS-COV-2 niszczy płuca?
  • Jakie są objawy ciężkiego zakażenia koronawirusem?
  • Do czego służy respirator i kiedy można go stosować?
  • Na czym polega terapia ECMO?

prof. dr hab. n. med. Mirosław Czuczwar – lekarz, specjalista w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, kierownik II Kliniki Anestezjologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Wydarzenie udostępniamy bezpłatnie. Będzie nam miło, jeśli zechcecie nas wesprzeć. Sprawdźcie, jak: kopernik.org.pl/wesprzyj-nas

Poprzednie spotkania