Festiwal Przemiany 2021

Doświadczenia VR-owe

Doświadczenia w rzeczywistości wirtualnej (ang. virtual reality – VR) – projektowane przez coraz szersze grono artystów wizualnych, a także wykorzystywane w celach edukacyjnych – z roku na rok pokazują, jak wielkie możliwości skrywa ta dziedzina sztuki i techniki. Wirtualne zanurzenie się w nowych, obcych światach i eksplorowanie ich złożoności trudno porównywać z czymkolwiek innym niż sposób, w jaki na co dzień doświadczamy świata niewirtualnego za pomocą naszych zmysłów.

Dlatego w tym roku na Przemianach postanowiliśmy sięgnąć po to potężne narzędzie komunikacyjne i zaprezentować naszej publiczności doświadczenia opowiadające o zmianie klimatu – niezwykle silnie oddziałujące na emocje, wyobraźnię i zmysły. Być może także Was zmotywują do proklimatycznych działań.

Czego możecie się spodziewać?

  • Intensywniej niż zwykle poczujecie się częścią przyrody – jak pod lupą przyjrzycie się niewidocznemu na co dzień i pełnemu tajemnic życiu natury.
  • Spojrzycie na codzienność przez pryzmat śladu węglowego, jaki generuje dzisiejszy styl życia każdego z nas.
  • Zanurzycie się w świecie, w którym noc stanowi jedyne schronienie przed palącym słońcem.

Nasz przegląd VR pozwoli Wam spojrzeć na klimatyczne zmiany i przyszłość błękitnej planety przez pryzmat poetyckich obrazów oraz cielesnego doświadczenia cyfrowo wygenerowanych roślin wibrujących pod dotykiem.

Otwarcie przestrzeni ekspozycyjnej: 8.10 o godz. 20.00, galeria będzie dostępna do 10.10 do godz. 17.30