Festiwal Przemiany 2021

Wykłady

Profesor Valérie Masson-Delmotte to francuska klimatolożka z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Opowie o najnowszych ustaleniach IPCC dotyczących ocieplania się klimatu i konsekwencji tego ocieplania. Przedstawi też propozycje rozwiązań kryzysu. Guillaume Pitron to francuski dziennikarz i autor filmów dokumentalnych. Jego wykład będzie dotyczył rzadkich surowców, o których Pitron opowie w kontekście środowiskowym i geopolitycznym.

Dekoracja

Wykład Valérie Masson-Delmotte

Profesor Valérie Masson-Delmotte to francuska klimatolożka z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).

W dniu otwarcia XI Festiwalu Przemiany upłyną równo trzy lata od publikacji Specjalnego Raportu IPCC dotyczący globalnego wzrostu temperatury o 1,5 °C. Profesor Masson-Delmotte odegrała kluczową rolę w pracach nad raportem. Tak samo w pracach przy opublikowanej w sierpniu bieżącego roku pierwszej części szóstego Assessment Report IPCC, o którym było głośno – choć szkoda, że nie głośniej – w mediach.

Profesor Masson-Delmotte na Przemianach opowie o najnowszych ustaleniach IPCC dotyczących ocieplania się klimatu i konsekwencji tego ocieplania. Przedstawi też propozycje rozwiązań kryzysu, czego m.in. będą dotyczyć kolejne części szóstego raportu IPCC. Rozwiązań – technologicznych, politycznych, społecznych – które będą realnie przeciwdziałały kryzysowi, ale nie zwiększały światowych nierówności tych obszarach.

Poznamy także kulisy współpracy klimatologów i klimatolożek, metody uwzględniania głosów naukowców i naukowczyń z każdego zakątka świata. Dowiemy się o roli, którą w badaniach klimatu odgrywają naukowcy i naukowczynie z globalnego Południa, czyli tej części świata, która najszybciej odczuje potencjalnie dewastujące konsekwencje zmiany klimatu.

Dekoracja

Wykład Guillaume’a Pitrona

Guillaume Pitron to francuski dziennikarz i autor filmów dokumentalnych. Jego wykład będzie dotyczył rzadkich surowców, o których Pitron opowie w kontekście środowiskowym i geopolitycznym – m.in. wykorzystywania w odnawialnych źródłach energii. Okazuje się bowiem, że np. w panele fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, wcale nie są tak neutralne środowiskowo, jak można by sądzić.

Na język polski przełożono książkę Guillaume’a Pitrona pt. „Wojna o metale rzadkie. Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej". We Francji ukaże się we wrześniu jego kolejna książka, tym razem dotycząca śladu ekologicznego technologii cyfrowych. Materiały do tej publikacji Guillaume Pitron zbierał przez dwa lata, na czterech kontynentach. Podczas wykładu opowie nam o rezultatach tej pracy.