Festiwal Przemiany 2021

Wykłady

Doktor Valérie Masson-Delmotte to francuska klimatolożka z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Opowie o najnowszych ustaleniach IPCC dotyczących ocieplania się klimatu i konsekwencji tego ocieplania. Przedstawi też propozycje rozwiązań kryzysu. Guillaume Pitron to francuski dziennikarz i autor filmów dokumentalnych. Jego wykład będzie dotyczył rzadkich surowców, o których Pitron opowie w kontekście środowiskowym i geopolitycznym.

Dekoracja

Wykład Valérie Masson-Delmotte

Doktor Valérie Masson-Delmotte to francuska klimatolożka z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).

W dniu otwarcia XI Festiwalu Przemiany upłyną równo trzy lata od publikacji Specjalnego Raportu IPCC dotyczący globalnego wzrostu temperatury o 1,5 °C. Profesor Masson-Delmotte odegrała kluczową rolę w pracach nad raportem. Tak samo w pracach przy opublikowanej w sierpniu bieżącego roku pierwszej części szóstego Assessment Report IPCC, o którym było głośno – choć szkoda, że nie głośniej – w mediach.

Doktor Masson-Delmotte na Przemianach opowie o najnowszych ustaleniach IPCC dotyczących ocieplania się klimatu i konsekwencji tego ocieplania. Przedstawi też propozycje rozwiązań kryzysu, czego m.in. będą dotyczyć kolejne części szóstego raportu IPCC. Rozwiązań – technologicznych, politycznych, społecznych – które będą realnie przeciwdziałały kryzysowi, ale nie zwiększały światowych nierówności tych obszarach.

Poznamy także kulisy współpracy klimatologów i klimatolożek, metody uwzględniania głosów naukowców i naukowczyń z każdego zakątka świata. Dowiemy się o roli, którą w badaniach klimatu odgrywają naukowcy i naukowczynie z globalnego Południa, czyli tej części świata, która najszybciej odczuje potencjalnie dewastujące konsekwencje zmiany klimatu.

Dr Valérie Masson-Delmotte - klimatolożka i dyrektorka ds. badań we francuskiej Komisji ds. Energii Alternatywnych i Energii Atomowej, gdzie pracuje w Laboratorium Nauk o Klimatu i Środowisku (LSCE). Wykorzystuje dane historyczne do testowania modeli zmian klimatycznych. Jest współtwórczynią kilku raportów Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC).

Dekoracja

Wykład Guillaume’a Pitrona

Guillaume Pitron to francuski dziennikarz i autor filmów dokumentalnych. Jego wykład będzie dotyczył rzadkich surowców, o których Pitron opowie w kontekście środowiskowym i geopolitycznym – m.in. wykorzystywania w odnawialnych źródłach energii. Okazuje się bowiem, że np. w panele fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, wcale nie są tak neutralne środowiskowo, jak można by sądzić.

Na język polski przełożono książkę Guillaume’a Pitrona pt. „Wojna o metale rzadkie. Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej". We Francji ukaże się we wrześniu jego kolejna książka, tym razem dotycząca śladu ekologicznego technologii cyfrowych. Materiały do tej publikacji Guillaume Pitron zbierał przez dwa lata, na czterech kontynentach. Podczas wykładu opowie nam o rezultatach tej pracy.

Zdjęcie PitronaGuillaume Pitron to francuski dziennikarz, publikuje m.in. w. „Le Monde Diplomatique”, „National Geographic”) oraz twórca reportaży telewizyjnych. Zajmuje się ekonomicznymi, politycznymi i środowiskowymi konsekwencjami pozyskiwania i wykorzystywania surowców naturalnych – m.in. metali ziem rzadkich z Chin, ropy na Alasce, gumy arabskiej w Sudanie i liści khat w Djibouti.

Jest autorem około stu reportaży oraz filmów dokumentalnych i śledczych dotyczących wydarzeń i zagadnień z ponad czterdziestu państw. W 2018 roku opublikował swoją pierwszą książkę, „Wojna o metale rzadkie. Ukryte oblicze transformacji energetycznej i cyfrowej”. W 2020 roku był korespondentem w Republice Południowej Afryki. We Francji właśnie ukazała się jego kolejna książka „ „L'enfer numérique”.

Pitron zdobył czternaście nagród dziennikarskich – zarówno francuskich, jak i międzynarodowych. W tym Nagroda Izraelewicza za najlepszy reportaż roku przyznawaną przez dziennik Le Monde, czy nagroda za najlepszą książkę ekonomiczną w 2018 roku. Ukończył studia podyplomowe z prawa w Paryżu, posiada także tytuł magistra prawa międzynarodowego, obroniony na Uniwersytecie w Georgetown (Washington, DC).


Wykłady są realizowane dzięki wsparciu Instytutu Francuskiego.