Debaty

Versus: debaty o miejskich utopiach

 • Co: debaty
 • Kiedy: 8.10 o godz. 14.00 i 18.00 oraz 9.10 o godz. 14.00
 • Gdzie: zaplecze audytorium (Centrum konferencyjne, poziom 0)

(…) trzeba być l’enfant terrible, robić tak zwane utopijne projekty, żeby już dzisiaj budziły i budowały świadomość społeczną, po to, żeby jutro były rzeczywistością. Oskar Hansen

Utopijne wizje miast są z definicji niemożliwe do zrealizowania. Natomiast idealnie sprawdzają się jako teoretyczne ćwiczenia do projektowania przyszłości. Czy lepiej zamieszkać pod ziemią, czy wysoko w chmurach? Znajdziemy schronienie pod szklaną kopułą, czy w otwartym, wciąż adaptującym się do zmian, organizmie urbanistycznym? Czy ekonomiczniej będzie żyć pośród gęstej zabudowy megamiast, czy w miastach-ogrodach na peryferiach?

Versus to formuła dyskusji, w której uczestnicy dzielą się na dwie grupy („za” i „przeciw” prezentowanej koncepcji) i próbują przekonać się nawzajem do swoich racji. Podczas festiwalu ocenimy wizje miejskich utopii, przedstawione przez Martynę Obarską, kulturoznawczynię i specjalistkę w obszarze studiów miejskich. Sprawdzimy, czy utopijne wizje miast kryją w sobie odpowiedzi na palące wyzwania przyszłości. Prowadzący spotkania, Joanna Jeśman i Wiktor Gajewski, zadbają o „pazur” i kulturę dyskusji.

Program spotkań:

 • 08.10, godz. 14.00 - Pod ziemią czy w chmurach?
  Terra X Stefana Müllera versus The Line z Arabii Saudyjskiej.
 • 08.10, godz. 18.00 - Pod kloszem czy w mieście-roślinie?
  Kontrolowane klimatycznie zespoły mieszkaniowe Ryszarda Semka i Jacka Popka versus utopie Jana Głuszaka Dagaramy.
 • 09.10 godz. 14.00 - Razem z innymi czy samodzielnie?
  Megastruktura Marine City Kiyonori Kikutake versus Broadacre City Franka Lloyda Wrighta.