koncert

Koncerty

Koncert i lot w kosmos?

W Planetarium jest to możliwe! Zanurz się w świecie gwiazd przy dźwiękach muzyki wykonywanej przez artystów na żywo.

Przekonanie, że światy muzyki i gwiazd są sobie bliskie towarzyszyło człowiekowi zawsze. Dla starożytnych Greków Wszechświat był synonimem ładu i harmonii. Pitagoras szukał w kosmosie muzyki sfer. „Ruchy ciał niebieskich są niczym innym jak pewną wieczystą polifonią, która dociera do nas nie przez słuch, lecz przez rozum” – zdecydował Johannes Kepler, odnajdując w ruchach planet rzeczywistą harmonię Wszechświata. Z czasem świadomość „muzyczności“ nieba i „niebiańskiego“ pochodzenia muzyki zaczęła zanikać. Koncerty w Planetarium Centrum Nauki Kopernik pokazują, że ta idea jedności jest aktualna.

Wyobraźmy sobie, że zasiadamy w wygodnym, odchylanym do tyłu fotelu, gasną światła, a na otaczającym widownię półsferycznym ekranie pojawiają się gwiazdy, Księżyc, Droga Mleczna. Jednocześnie tym niezwykłym, pobudzającym wyobraźnię widokom zaczyna towarzyszyć muzyka. I to nie byle jaka, ale wykonywana na żywo, przez świetnych artystów. Obrazy i dźwięki przenikają się, dopełniają, tworzą jedność. Pozwalają się przekonać, że Planetarium to miejsce nie tylko dla wielbicieli astronomii. Patrzenie w bezkresne niebo wzbudza emocje i skłania do refleksji, poszukiwania odpowiedzi na pytania o nasze miejsce i rolę we Wszechświecie.

Najpierw w Planetarium gościła wyłącznie muzyka klasyczna. Z czasem dołączył do niej jazz, nieśmiało zaczęła pojawiać się elektronika. W końcu do repertuaru weszły także koncerty dla dzieci. Teraz jest w czym wybierać.