Prosto z nieba

Prosto z nieba: Komety - wędrowcy z kresów

Niektórym kometom obieg wokół Słońca zajmuje setki tysięcy, a nawet miliony lat! To one będą bohaterkami naszej opowieści. Większość takich komet przybywa z peryferii Układu Słonecznego, z miejsca zwanego Obłokiem Oorta.

Badacze uważają, że to waśnie tam znajduje się cała chmura tych fascynujących obiektów. Co roku odkrywa się ich od kilku do kilkunastu. Dr hab. Małgorzata Królikowska – Sołtan pomoże nam przyjrzeć się bliżej Obłokowi Oorta i opowie o badaniach ich ścieżek, które jesteśmy w stanie precyzyjnie zarejestrować na niebie.

Wykład odbywa się wyłącznie stacjonarnie, pod kopułą Planetarium.

Zaproszenie na wydarzenie

Dr hab. Małgorzata Królikowska-Sołtan, profesor Centrum Badań Kosmicznych PAN

Astronom specjalizujący się w badaniach Układu Słonecznego, w szczególności w dynamice małych ciał (komet i planetoid). Pracuje w Zakładzie Dynamiki Układu Słonecznego i Planetologii w Centrum Badań Kosmicznych. Autorka i współautorka ok. 60 publikacji naukowych oraz wielu artykułów z astronomii, wydanych w polskich czasopismach popularnonaukowych. Zajmuje się także tłumaczeniem astronomicznych książek popularnonaukowych.


Wykłady z cyklu „Prosto z nieba” odbywają się w ramach projektu „SPINaj naukę” dofinansowanego z programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” Ministra Edukacji i Nauki. Patronami projektu są: Nauka w Polsce, Rzecznicy Nauki, Profesorskie Gadanie.