Szot inspiracji I

Lorem ipsum dolor sit amet. To nie pomyłka. To słowa. Właśnie o słowach, a dokładniej o ich wpływie na naszą zdolność do zachowania sceptycyzmu, jest ten materiał.

Marcin Napiórkowski, semiotyk z Uniwersytetu Warszawskiego, opowiada o tym, jak nowe media wykorzystują angażującą moc obrazu. Dlaczego tak łatwo wątpimy w słowa, a nieustannie nabieramy się na filmy i zdjęcia. Jak nowe ruchy społeczne wykorzystują smartfony do mobilizacji i synchronizacji emocji. Jak te same narzędzia mogą wykorzystywać dyktatorzy, spece od marketingu i cynicy żerujący na naszej łatwowierności.

projekt graficzny oraz animacja: Mateusz Kokot
słowa (tekst i lektor): Marcin Napiórkowski

Festiwal Przemiany 2020 - szoty inspiracji
dr hab. Marcin Napiórkowski

Wykładowca w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Bada mity, czasem pomaga tworzyć nowe. Interesują go mity konsumenckie, legendy miejskie, teorie spiskowe i pseudonaukowe. Pisuje regularnie do „Tygodnika Powszechnego”, a czasami też do innych periodyków. Jest autorem kilku książek, m.in. „Kodu kapitalizmu” i wydanego niedawno „Turbopatriotyzmu” mówiącego o współczesnych polskich mitologiach politycznych. Ciekawymi odkryciami na bieżąco dzieli się na blogu mitologiawspolczesna.pl.

Festiwal Przemiany 2020 - Mateusz Kokot
Mateusz Kokot

Prowadzi Pracownię Grafiki Kinetycznej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zafascynowany ruchem w grafice tworzy animowane ilustracje, plakaty oraz scenografie do sztuk teatralnych. Laureat 25. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie w konkursie „Plakat – remediacje” oraz międzynarodowego konkursu na animację typograficzną „East–West” w ramach festiwalu TYPOMANIA. Prowadzi badania nad ewolucją współczesnego języka projektowania graficznego na przestrzeni animacji oraz interakcji.


Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura w sieci”.