Samsung wspiera Kopernika od samego początku jego istnienia. Razem z Partnerem Strategicznym tworzymy nowe programy edukacyjne, odświeżamy wystawy oraz zapewniamy dodatkowe atrakcje zwiedzającym w czasie naszych imprez. Samsung objął szczególną opieką wszystkie elementy wystawy związane z robotyką.
Strefa Samsung – współpraca z Kopernikiem
Archiwum wydarzeń
’07.2011
8.07.2011
Półmilionowy gość w Koperniku
500-tysięczny zwiedzający odwiedził Centrum Nauki Kopernik dzisiaj (8 lipca) o godz. 11.15. Rodzina z Poznania, której przypadł półmilionowy bilet, otrzymała telewizor (ufundowany przez Partnera Strategicznego CNK - firmę Samsung) i całoroczne darmowe bilety.
Z okazji wizyty 500-tysięcznego zwiedzającego Centrum przygotowaliśmy dodatkowe atrakcje dla wszystkich, którzy postanowili nas w tym dniu odwiedzić. Jednym z punktów programu był konkurs tematyczny z nagrodami – jednorazowymi biletami do Kopernika; rozdaliśmy ich 60 sztuk.
Zwiedzający, którzy czekali w kolejce do wejścia, byli częstowani kanapkami ze smalcem i masłem – na pamiątkę „odkrycia” kanapki przez Mikołaja Kopernika w trakcie oblężenia Olsztyna przez Krzyżaków (w XVI wieku). Gdy mieszkańców grodu zaczęła dziesiątkować tajemnicza choroba, Kopernik odkrył, że winny jest chleb. Ten niemal jedyny dostępny pokarm spożywany był w niehigienicznych warunkach, często lądował na ziemi, skąd trafiał ponownie do ust olsztynian. Kopernik zarządził smarowanie chleba masłem, aby ewentualny brud był lepiej widoczny i łatwy do usunięcia z warstwą tłuszczu. Po wprowadzeniu tego zalecenia mieszkańcy wyzdrowieli! A pajda chleba posmarowana masłem przetrwała do dziś i jest codziennie spożywana w naszych domostwach.
Kopernik zaś ponownie jest oblegany – tym razem przez tysiące tych, którzy decydują się stanąć w kolejce i zdobyć bilet do Centrum. Dziękujemy wszystkim szturmującym nasze wrota i mamy nadzieję, że nasi dzielni zwiedzający nie odstąpią tak łatwo, jak uczynili to Krzyżacy setki lat temu.
’.07.2013
18.07.2013
Reactable na Wieczorze dla dorosłych
Robotyka to bardzo młoda dziedzina nauki: roboty przemysłowe pojawiły się na początku lat 60. XX wieku. Od tego czasu na dobre zadomowiły się w fabrykach, gdzie wykonują najbardziej monotonne prace przy taśmie produkcyjnej. Czy tylko tam? W ostatnich latach coraz więcej dziedzin życia nie może obejść się bez wsparcia automatów. Są roboty-saperzy do rozbrajania ładunków wybuchowych i roboty-chirurdzy, wykorzystywane do żmudnych i precyzyjnych operacji kardiologicznych i neurologicznych. A zaczęło się od futurologicznego pomysłu czeskiego pisarza Karela Čapka, który w roku 1920 napisał sztukę „R.U.R.”. Opowiadała o świecie, w którym człekokształtne automaty produkowano masowo, aby ulżyły ludziom w ciężkiej pracy. Czy nadejdą czasy, kiedy idea Čapka ziści się i roboty całkowicie zastąpią człowieka?
Miniwarsztat „Reactable”
Reactable umożliwia komponowanie muzyki za pomocą kodów kropkowych, znajdujących się na kostkach. To - mówiąc najprościej - syntezator przewleczony na lewą stronę. Klocki, które widzimy na podświetlonym blacie, w tradycyjnym instrumencie schowane są w pudle. Tutaj oscylator, filtry, generatory, modulatory przybrały postać zgrabnych technokubików generujących i przetwarzających dźwięki. Zachodzące między nimi interakcje odzwierciedlają animacje na powierzchni stołu. Można sterować parametrami brzmienia kostek przez obracanie ich wokół własnej osi. Wszystko to zaopatrzono w futurystyczny interfejs i tak powstał instrument na miarę XXI wieku. Wypróbuj go!