Festiwal Przemiany 2021

Doświadczenia VR-owe

Doświadczenia w rzeczywistości wirtualnej (ang. virtual reality – VR) – projektowane przez coraz szersze grono artystów wizualnych, a także wykorzystywane w celach edukacyjnych – z roku na rok pokazują, jak wielkie możliwości skrywa ta dziedzina sztuki i techniki. Wirtualne zanurzenie się w nowych, obcych światach i eksplorowanie ich złożoności trudno porównywać z czymkolwiek innym niż sposób, w jaki na co dzień doświadczamy świata niewirtualnego za pomocą naszych zmysłów.

Dlatego w tym roku na Przemianach postanowiliśmy sięgnąć po to potężne narzędzie komunikacyjne i zaprezentować naszej publiczności doświadczenia opowiadające o zmianie klimatu – niezwykle silnie oddziałujące na emocje, wyobraźnię i zmysły. Być może także Was zmotywują do proklimatycznych działań.

Czego możecie się spodziewać?

  • Intensywniej niż zwykle poczujecie się częścią przyrody – jak pod lupą przyjrzycie się niewidocznemu na co dzień i pełnemu tajemnic życiu natury.
  • Spojrzycie na codzienność przez pryzmat śladu węglowego, jaki generuje dzisiejszy styl życia każdego z nas.
  • Zanurzycie się w świecie, w którym noc stanowi jedyne schronienie przed palącym słońcem.

Nasz przegląd VR pozwoli Wam spojrzeć na klimatyczne zmiany i przyszłość błękitnej planety przez pryzmat poetyckich obrazów oraz cielesnego doświadczenia cyfrowo wygenerowanych roślin wibrujących pod dotykiem.

Przegląd realizowany jest we współpracy z Laboratorium Narracji Wizualnych vnLAB i Szkołą Filmową w Łodzi, MFF Nowe Horyzonty oraz Centralą FILM oraz Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Kuratorka sekcji VR na Festiwalu Przemiany: Weronika Lewandowska.

Meet Your Carbon Footprint – niewidoczne gazy cieplarniane

Nasz ślad węglowy z każdego dnia ma wpływ na przyszłość planety Ziemia. Często nie zdajemy sobie sprawy, które z codziennych aktywności wpływają na globalne ocieplenie. Co zrobić, aby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych? Zacznijmy od małych kroków, w domu, w sklepie i na ulicy. Meet Your Carbon Footprint to video 360° przygotowane przez Organizację Narodów Zjednoczonych w ramach Programu Ochrony Środowiska. Doświadczenie to mapuje emisję niewidzialnych gazów cieplarnianych w otoczeniu człowieka, pomaga zidentyfikować źródła śladu węglowego, a przez to pomóc zmienić nasze codzienne działania.

(video ambisoniczne 360°, język: angielski, 4:46)
United Nations Environment Programme

Tree VR – w ciele drzewa, czyli empatia dla lasów deszczowych

Lasy deszczowe to bogactwo zróżnicowanej fauny i flory, zielone płuca Ziemi i najstarszy żywy ekosystem na świecie. Proces deforestacji i pożary zagrażają przyszłości tych obszarów, co niesie konsekwencje dla nas wszystkich. Nagradzana na festiwalach wirtualna rzeczywistość Tree VR przenosi nas do lasu deszczowego, stajemy się jego częścią. W wirtualnej rzeczywistości przeobrażamy się w olbrzymie, tropikalne drzewo kapokowe, nasze ręce przyjmują kształt gałęzi – rosną i przeobrażają się. Z takiej perspektywy obserwujemy życie tropikalnej fauny i flory. Tree VR pomaga zrozumieć, że natura potrzebuje naszej pomocy, gdyż może być bezsilna w obliczu zagrożeń, przed którymi człowiek potrafi uciec, natura – nie.

(interaktywny VR z instalacją przestrzenną zaprojektowaną przez Magdę Major ze studia Paper Heroes, język: angielski, 8:00)
reż. Milica Zec, Winslow Porter
Producent: Devon Baur, New Reality Company

VR Noccc – poetyckie doświadczenie wygenerowanej natury

Przebywanie blisko natury ma dobroczynny wpływ na nasze ciało i psychikę. Wsłuchiwanie się w odgłosy przyrody obniża poziom stresu i bólu. A co, jeśli zanurzymy się w świat roślin wygenerowanych komputerowo? Czy świat cyfrowej przyrody pomoże się odprężyć i zregenerować? W poetyckim doświadczeniu Nocccy odnawiamy swój kontakt z naturą. Organiczne ruchy obiektów, spotkanie z tańczącą postacią i środowisko przeobrażają się, a my wraz z nimi. Eksplorujemy wirtualną przestrzeń nocy, by na koniec stanąć na wprost wirtualnego Słońca i chłonąć jego ciepło. Poezja i dźwięki przyrody zabierają nas w podróż w głąb siebie. Dzięki chwili spędzonej na wirtualnej łące zauważamy realną zmianę w ciele i oddechu.

Premiera światowa Nocccy odbyła się na Sundance Film Festival w 2021 r. Praca została nagrodzona za najlepszą przestrzenną aranżację interaktywnego dźwięku na Cinequest Film & VR Festival.

(interaktywny VR z instalacją sensoryczno-kinetyczną zaprojektowaną przez Magdę Major ze studia Paper Heroes, język: polski, 7:00)
reż. Weronika Lewandowska, Sandra Frydrysiak
Produkcja: Laboratorium Narracji Wizualnych/ vnLab