Doktryna szoku 2.0 – czy platformy internetowe przejmują rolę krytycznej infrastruktury na czas kryzysu?

Światowa Organizacja Zdrowia gorącą linię na temat pandemii uruchomiła w serwisie komunikacyjnym WhatsApp. Brytyjski rząd przy dostarczaniu testów medycznych korzysta z pomocy logistycznej Amazona. Lokalizacja ognisk zakażeń poprzez kontrolę kontaktów za pomocą smartfonów byłaby niemożliwa bez współpracy Apple’a i Google’a. Rządy w Azji do zarządzania kryzysowego bez oporów korzystają z technologii rozpoznawania twarzy.

Limit miejsc na warsztaty został wyczerpany.

Plan spotkania:
19.00-20.00 panel 

To tylko kilka przykładów ilustrujących uzależnienie współczesnych rządów i organizacji międzynarodowych od globalnych korporacji i ich rozwiązań technologicznych. Czy usługi firm spod znaku GAFA (Google, Apple, Facebook i Amazon), a być może również ich chińskich odpowiedników, przejmują rolę usług użyteczności publicznej? Czy stały się – albo za chwilę staną – tak niezbędne, jak dostawcy wody i elektryczności? Czy to bogate korporacje, pozostające poza demokratyczną kontrolą, będą organizować nam (zdalną) pracę, certyfikować nasz stan zdrowia i regulować dostęp do przestrzeni publicznej? Wreszcie, czy nasza relacja z tymi korporacjami będzie miała charakter opiekuńczy czy nadzorczy? „Big mama” urządzająca nam wygodniejsze życie czy elektroniczny nadzór w stylu azjatyckim? Czy państwo narodowe ma jeszcze szansę – i czy w ogóle chce – bronić praw swoich obywatelek i obywateli w tej relacji? A może to właśnie państwo i jego służby staną się głównym klientem technologicznych megakorporacji, a my, obywatelki i obywatele – poddanymi nowego typu? Podczas warsztatu wspólnie opracujemy trzy możliwe scenariusze zmian w relacji obywatele-państwo-platformy technologiczne. Wychodząc z doświadczeń czasu pandemii, nazwiemy czynniki i procesy, które sprzyjają prywatyzacji przestrzeni komunikacyjnej i przekazywaniu kluczowych funkcji prywatnym firmom (np. nierówne rozłożenie bogactwa i przewag technologicznych). Poszukamy również tych czynników, które mogą hamować niebezpieczne zagrażające prawom człowieka tendencje w obszarze nadzoru elektronicznego, zarządzania kryzysowego oraz ochrony zdrowia publicznego (np. ruchy i interwencje obywatelskie).

Po warsztatach „Doktryna szoku 2.0 – czy platformy internetowe przejmują rolę krytycznej infrastruktury na czas kryzysu?” chcemy podyskutować nad wnioskami, które powstały w grupach warsztatowych. Chcemy na nie spojrzeć w kontekście społecznym i naukowym, m.in. porozmawiamy o skutkach cyfryzacji naszego życia, która tak przyspieszyła w wyniku pandemii. Owo przyspieszenie sprawia, że szansa na demokratyczną kontrolę nad nowymi technologiami oddala się. A może taka szansa już została przekreślona? Czy śledząc mainstreamowe media, możemy się w ogóle zorientować w skali zagrożeń, które niosą działania korporacji technologicznych? Jaką rolę w tej sytuacji mają do odegrania ludzie nauki i techniki, świat akademicki? To tylko kilka pytań, na które postaramy się znaleźć odpowiedzi.

Z przyczyn niezależnych od organizatorów wydarzenia nie odbędzie się część warsztatowa, która miała poprzedzać panel ekspercki. Natomiast dyskusja panelowa pozostaje bez zmian i toczyć się będzie wokół założonych tematów. Zapraszamy.

Prowadząca panel

Festiwal Przemiany 2020 online
Vân Anh Đàm

Edukatorka i menadżerka projektów na styku technologii i edukacji. W pracy łączy doświadczenie w nauczaniu, kreatywność w działaniu i pasję do nowych technologii. Współzałożycielka szkoły programowania Kids Code Fun i członkini Rady Fundacji Girls Code Fun. Jako Dyrektorka Zarządzająca i Dyrektorka Programu Edukacyjnego współtworzyła program i strategię Centralnego Domu Technologii. Opracowała i wprowadzała programy edukacji technologicznej w Polsce i Indonezji. Najbardziej lubi tłumaczyć dzieciom i dorosłym, czym jest programowanie, wykorzystując do tego pluszowego kurczaka.

Paneliści

Festiwal Przemiany 2020 - ekspertka Czubkowska
Sylwia Czubkowska

Redaktorka prowadząca magazynu „Spider’s Web+”. Od lat specjalizuje się tematyce cyfryzacji i zagadnieniach dotyczących wpływu technologii na zmiany społeczne, polityczne i gospodarcze. Pracowała dla „Gazety Wyborczej”, „Dziennika Gazety Prawnej”, „Polska The Times” i tygodnika „Przekrój”. Trzykrotnie nominowana do nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne. Laureatka nagród Prezesa Urzędu Patentowego RP za informacje medialne i Fundacji Batorego w konkursie reporterskim „Temat: Uchodźcy”. Współautorka bloga Majsterki.pl o ruchu Zrób to sam (DIY) i zrównoważonym życiu.

Festiwal Przemiany 2020 - ekspertka Foryciarz
Agata Foryciarz

Doktorantka na wydziale informatyki Uniwersytetu Stanforda, gdzie zajmuje się tworzeniem oraz analizą narzędzi opartych na uczeniu maszynowym, które wspomagają decyzje lekarzy. Prowadzi grupę Stanford Computer Science and Civil Society, której celem jest krytyczna analiza wpływu informatyki na społeczeństwo. W Polsce współpracuje z Fundacją Panoptykon.

Festiwal Przemiany 2020 - Szymielewicz
Katarzyna Szymielewicz

Prawniczka, specjalizująca się w problematyce praw człowieka i nowych technologii. Współzałożycielka i prezeska Fundacji Panoptykon – polskiej organizacji broniącej praw człowieka w kontekście współczesnych form nadzoru nad społeczeństwem. Członkini Rady Nadzorczej European Digital Rights – koalicji 33 organizacji działających na rzecz praw cyfrowych w Europie. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UW oraz Development Studies w School of Oriental and African Studies. Laureatka Nagrody Radia TOK FM im. Anny Laszuk w 2012 r. Członkini Ashoki – międzynarodowej sieci zrzeszającej przedsiębiorców społecznych.

Festiwal Przemiany 2020 - ekspert Faciejew
Łukasz Faciejew

Absolwent Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego i studiów Executive MBA w Akademii Leona Koźmińskiego. Przedsiębiorca w branży technologicznej. Członek rady Fundacji Kultura Liberalna.


Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura w sieci”.