Warsztaty z ocalania świata. Jak zapobiec ryzykom katastroficznym w nadchodzącej dekadzie?

Czy pandemii można było zapobiec? Czy w ogóle są sposoby, aby takim zdarzeniom zapobiegać? Co z innymi zagrożeniami dla świata i zamieszkujących go istot? Na ile się tymi zagrożeniami przejmujemy, czy możemy je kontrolować?

Limit miejsc na warsztaty został wyczerpany.

Od cyberwojny przez nieudane eksperymenty biotechnologiczne aż po ekstremalne zjawiska pogodowe związane z ociepleniem klimatu – uczestniczki i uczestników warsztatów przeprowadzimy przez najczarniejsze scenariusze możliwe w nieodległej przyszłości. Jest też nadzieja, bo poszukamy sposobów, które mieszkańcom i mieszkankom Ziemi mogą pomóc wyjść z kryzysów obronną ręką.

Plan spotkania:

18.00 – 19.00 panel
19.00 – 19.20 dyskusja (pytania)
19.30 – 21.00 warsztat

Prowadzący panel

Festiwal Przemiany 2020 Michał Trzęsimiech
Michał Trzęsimiech

Przedsiębiorca społeczny. Skupiony na zaniedbanych, choć obiecujących obszarach dobroczynności. Założyciel Policy Entrepreneurship Network – sieci rzeczników pracujących nad wybranymi kwestiami polityki zdrowotnej. Organizator międzynarodowej społeczności Effective Altruism. Wspólnie z Fundacją Efektywny Altruizm, której przewodzi od powstania w roku 2017, poszukuje odpowiedzi na pytania o możliwości redukcji cierpienia istot odczuwających i polepszenia dobrostanu przyszłych pokoleń. Poza tym mówca, trener, organizator warsztatów z racjonalności stosowanej i cyklu spotkań wokół stoicyzmu, a także — już dla zabawy — Warszawskiego Klubu Czytelniczego.

Paneliści

Festiwal Przemiany 2020 Maciej Zając
Maciej Zając

Doktorant Zakładu Etyki na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizuje się w etyce technologii i etyce konfliktów zbrojnych, ale zdarza mu się wściubić nos w filozofię miłości albo filozofię pomagania innym. Pracuje nad książką o robotach bojowych, okazjonalnie skrobie coś dla mądralińskich magazynów, które mało kto czyta. Członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego i sekretarz warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, luźno związany z ruchem Efektywnego Altruizmu. Prywatnie optymista.

Festiwal Przemiany 2020 Mateusz Ciasnocha
Mateusz Ciasnocha

Rolnik, inwestor, konsultant, dziennikarz. Zaangażowany w rozwój 700 ha gospodarstwa rolnego położonego na Żuławach Wiślanych. Za cel obrał sobie promocję i rozwój rolnictwa regeneracyjnego w tempie i skali koniecznej do utworzenia ostatecznego na świecie magazynu CO2: zdrowej i żywej gleby rolniczej.

Festiwal Przemiany 2020 - ekspertka Anda Bologa
Anda Bologa

Radczyni prawna specjalizująca się w digital affairs, cyberbezpieczeństwie i ramach regulacyjnych cyberprzestrzeni. Posiada tytuł magistra prawa w dziedzinie międzynarodowego arbitrażu oraz tytuł magistra College of Europe. Karierę zawodową rozpoczęła już w trakcie studiów. Doświadczenie zawodowe zdobywała podczas wolontariatu oraz pracując w sektorach publicznym i prywatnym, m.in. dla rumuńskiego Senatu, Stałej Misji Rumuńskiej przy ONZ oraz Komisji Europejskiej.

Festiwal Przemiany 2020 Łukasz Król
Łukasz Król

Wykładowca, facylitator specjalizujący się w tematach związanych z algorytmową nierównością oraz bezpieczeństwem cyfrowym. Absolwent University of St Andrews oraz University of Cambridge. Od 2017 r. pracuje dla Kolegium Europejskiego w Natolinie, gdzie odpowiada m.in. za projektowanie szkół letnich i innych programów związanych z szeroko pojętą cyfryzacją. Obecnie coraz aktywniejszy na Bałkanach, gdzie buduje nowe sieci kontaktów wśród NGO-sów i dziennikarzy oraz biega po lokalnych górach.


Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Kultura w sieci”.