Każdy wieczór to szczególne wydarzenie skupiające się na innym temacie. Wszystkie gwarantują świetną zabawę, ciekawy program i niestandardowe podejście do nauki. W ofercie znajdują się zagadnienia ciekawe zarówno dla humanistów, jak i miłośników nauk ścisłych.
Poza zwiedzaniem galerii, proponujemy dodatkowe atrakcje: warsztaty, projekcje filmów, spektakle, gry, wykłady, spotkania z ekspertami, koncerty i napoje wyskokowe. Także Planetarium zmieni swój repertuar: w programie pokazy nieba na żywo nawiązujące do tematu danego wieczoru.
Tematyczne Wieczory dla dorosłych organizowane są we współpracy z firmą Samsung – partnerem strategicznym Centrum Nauki Kopernik.
Od maja Wieczory dla dorosłych odbywają się online. Wydarzenie udostępniamy bezpłatnie. Będzie nam miło, jeśli zechcecie nas wesprzeć. Sprawdźcie, jak: kopernik.org.pl/wesprzyj-nas
Wieczory w 2021 roku
Archiwum wieczorów z 2020 roku
Zapraszamy na kolejny Wieczór dla dorosłych. Mamy dla Was ponad 350 multimedialnych i interaktywnych eksponatów, pokazy w planetarium, spektakle teatralne, naukowe miniwarsztaty. Poza tym oferujemy atrakcje dodatkowe, związane z tematem przewodnim wieczoru, którym są… teorie spiskowe.
Wieczór dla dorosłych został odwołany.
Obecny ekosystem medialny i wielość rozmaitych technologii umożliwiają rozpowszechnianie w mediach kłamstw, manipulacji czy teorii spiskowych na wielką skalę. Artykuły na portalach specjalizujących się w popularyzowaniu teorii spiskowych to jedne z chętniej udostępnianych treści w Internecie. W trakcie Wieczoru zastanowimy się, co sprawia, że „alternatywne" opisy rzeczywistości są wciąż tak popularne. Zaproszeni naukowcy i eksperci zmierzą się z najbardziej znanymi tematami spiskowymi, przedstawiając naukowe badania i fakty.

SPOTKANIE Z EKSPERTEM
PSYCHOLOGIA SPISKU, CZYLI KTO I DLACZEGO W NIE WIERZY
Teorie spiskowe mogą dotyczyć wydarzeń (np. śmierć księżnej Diany) albo konkretnych spiskujących grup (np. postrzeganie Żydów czy wolnomularzy jako spiskujących). Psychologowie od lat spierają się, co determinuje ludzką skłonność do myślenia w kategoriach teorii spiskowych. Z jednej strony istnieje coś takiego jak „mentalność spiskowa”, czyli uogólniona gotowość do wyjaśniania otaczającego świata za pomocą teorii spiskowych. Z drugiej strony – ludzie częściej wierzą w teorie spiskowe, gdy tracą kontrolę nad własnym życiem, gdy są niepewni otoczenia, w którym się znaleźli, gdy ich sytuacja materialna się dramatycznie pogarsza. Teorie spiskowe zdają się stwarzać iluzję pewności oraz poczucie kontroli nad otoczeniem. Stąd jest ich tak dużo w naszych niepewnych czasach.
Prowadzenie: dr hab. prof. UW Michał Bilewicz – psycholog społeczny, wykładowca na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW, wiceprzewodniczący Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk, członek Rady Naukowej Instytutu Studiów Społecznych im. Roberta B. Zajonca. Zajmuje się problematyką stosunków międzygrupowych, stereotypów i uprzedzeń, językowych podstaw dyskryminacji.
JAK ZAROBIĆ NA TEORIACH SPISKOWYCH
Spiski świetnie się sprzedają. Powieści Dana Browna, sensacyjne doniesienia w tabloidach, telewizyjne i YouTube’owe programy o kosmitach, Lechitach i innych sprawach, które ukrywają przed nami rządy… Umiejętnie snute teorie spiskowe przekładają się także na głosy wyborców – trudno bowiem o wydajniejsze paliwo polityczne niż straszenie „obcymi u bram” albo „tajemniczymi wrogami skrywającymi się w cieniu”. Najwyższy czas przejść od kupowania spisków do zarabiania na nich!
Podczas wykładu poruszymy zagadnienia ważne dla każdego autora teorii spiskowych, czyli:
- w które teorie spiskowe warto dziś inwestować, a które wkrótce zanotują spektakularne spadki wartości,
- jak napisać bestsellerową powieść o tajnych organizacjach,
- kogo najlepiej uczynić wrogiem,
- jak uwiarygodnić opowieść, wplatając w nią bieżące wydarzenia (wygląda na to, że w tym sezonie hitem będzie koronawirus),
- i wreszcie: jak wykorzystać potęgę mediów społecznościowych do błyskawicznego promowania bzdur.
Zaprasza dr hab. Marcin Napiórkowski – semiotyk kultury, adiunkt w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi badania nad współczesnymi mitami, pamięcią zbiorową, kulturą popularną. Jest autorem książek „Mitologia współczesna”, „Władza wyobraźni”, „Turbopatriotyzm”, a także bloga Mitologiawspolczesna.pl

MINIWARSZTATY
TECHNIKI DAKTYLOSKOPIJNE
Poznacie sposoby ujawniania śladów linii papilarnych na różnych powierzchniach z zastosowaniem proszków daktyloskopijnych, metody ich zdejmowania przy użyciu folii daktyloskopijnych oraz sposoby pobierania odcisków palców. Sprawdzicie, jakiego rodzaju są wzory waszych linii papilarnych. A na pamiątkę zabierzecie ze sobą kartę daktyloskopijną ze swoimi odciskami palców.
SZYFRY
Czy można wysłać prywatną wiadomość – pocztówką? Oczywiście, o ile posłużymy się szyfrem. W ramach warsztatów poznacie proste szyfry transpozycyjne i substytucyjne, dowiecie się, jak szybko zaszyfrować wiadomość – i jak złamać szyfr! I wprawdzie nie podejmiemy się złamania szyfru słynnej Enigmy, ale przyjrzymy się jej działaniu.
WYSTAWY
W Koperniku znajdują się trzy wystawy stałe i jedna czasowa. W sumie ponad 350 eksponatów, związanych z różnymi dziedzinami nauki. Są to w zdecydowanej większości eksponaty interaktywne, czyli takie, na które nie wystarczy popatrzeć. Trzeba je wielokrotnie uruchamiać i obserwować, co się dzieje. I myśleć.
Na tym polega eksperymentowanie. I na tym polega „zwiedzanie” Centrum Nauki Kopernik »
ZMIERZ SIĘ! – wystawa czasowa
Czy to jest duże? Ile waży? Jaką ma temperaturę? Jak szybko się porusza? Opisując świat, badamy różne parametry przedmiotów, ludzi i porównujemy je. Używamy do tego prostych, ale także bardzo skomplikowanych narzędzi. Nowa wystawa czasowa Kopernika daje możliwość zapoznania się z metodami dokonywania różnorodnych pomiarów. To ponad 30 eksponatów, pozwalających zbadać kondycję swojego ciała, przetestować własne poczucie czasu, określić szybkość reakcji, wrażliwość na dotyk i temperaturę̨.
RE: GENERACJA
W tej galerii nauka wchodzi w krainę emocji. Korzystając z najnowszych odkryć psychologii, socjologii ale także neurobiologii i technologii prowadzi po świecie, którego motywem przewodnim jesteś Ty sam i Twoje relacje z innymi. Idź tropem zagadek własnego umysłu.
PATRZ: ZIEMIA
Wyjrzyj przez okno Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, odbierz sygnał amerykańskiego satelity, przymierz skafander astronauty, opracuj własną prognozę pogody i wystrzel rakietę w Kosmos. Dzięki wystawie Patrz: Ziemia w Planetarium możesz spojrzeć na naszą planetę oczami astronautów i poznać urządzenia, pracujące dla nas na orbicie.
STREFA EKSPERYMENTOWANIA
Wystawa stanowi spójną wizualnie i tematycznie całość poświęconą człowiekowi i przyrodzie. Tutaj sam możesz stać się przedmiotem niezwykłych i zaskakujących eksperymentów. Sprawdź, jak zmysły i umiejętności pozwalają Ci odbierać, interpretować i opisywać świat. Przetestuj możliwości swojego ciała – wrażliwość na światło, postrzeganie kolorów, podatność na iluzje.

SPÓJRZ W NIEBO – POKAZ SPECJALNY W PLANETARIUM
Pokaz w planetarium to rozgrywający się na żywo interaktywny spektakl pozwalający przenieść się do najodleglejszych zakątków Wszechświata. Ponad głowami widzów rozpościera się wirtualny kosmos pełen gwiazd, planet, księżyców, mgławic, galaktyk i konstelacji.
STREFA CHILLOUT
PIWO Z CHMIELARNI
Przetestuj lane piwa rzemieślnicze. Każdy Wieczór to inny, nowy zestaw piw – zawsze świeżych i oryginalnych, wybranych z aktualnej oferty najlepszych polskich mikro-browarów.

MUZYKA NA ŻYWO – MEKE
Producent i DJ, współtwórca kolektywu Dazed Bros, z którym zrobił dwa wydawnictwa: Glow After oraz Granda. Inspiracje czerpie z brzmień muzyki klubowej lat 90. – wielbi klimaty electro oraz break, po które nie boi się sięgać podczas granych przez siebie imprez. W swoich setach śmiało eksperymentuje i sprawnie łączy rożne gatunki muzyki. Karierę Dj-ską rozpoczął w mekce undergroundu – Krakowie, gdzie wciąż można go usłyszeć. Jest jednym z ojców nowego cyklu wydarzeń klubowych – Wulkan.
Zapraszamy na kolejny Wieczór dla dorosłych. Mamy dla Was ponad 350 multimedialnych i interaktywnych eksponatów, pokazy w planetarium, spektakle teatralne, naukowe miniwarsztaty. Poza tym oferujemy atrakcje dodatkowe, związane z tematem przewodnim wieczoru, którym jest… miłość :)
WYKŁADY
HORMONY, POTRZEBY CZY PRAGMATYZM GATUNKOWY, czyli o co chodzi z tą miłością?
Podczas wykładu postawimy sobie trudne zadanie – spróbujemy udzielić odpowiedzi na pytanie „czym jest miłość”. Przyjrzymy się jej z różnych perspektyw: zgodnie z teorią biochemiczną miłość powstaje w wyniku działania określonych neurohormonów, według socjologii istnieje po to, by służyć dobru społeczności, zdaniem psychologa zaspokaja podstawowe psychiczne potrzeby ludzi – oczekiwanie oparcia, więzi, bliskości.
Poddamy analizie przemiany miłości w cyklu ludzkiego życia – od namiętności, przez intymność aż do zaangażowania. Odkryjemy też jej różnie odcienie: miłość partnerską, matczyną, ojcowską, platoniczną.
W trakcie spotkania będzie można wymienić się swoimi doświadczeniami oraz przemyśleniami dotyczącymi stanu, roli i przydatności miłości w XXI wieku.
Zaprasza Paulina Wnukiewicz – psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, biegły sądowy. Ukończyła Wydział Psychologii UW, ze specjalizacją psychoterapii oraz szkolenie z zakresu terapii humanistyczno-egzystencjalnej w Szkole Psychoterapii INTRA. Ukończyła Studia Doktoranckie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Przez wiele lat była zawodowo związana ze Szpitalem Tworkowskim. Współpracuje z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Prowadzi zajęcia dla studentów APS. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Neuropsychiatrycznego.
KAMASUTRA
Czym jest Kamasutra? W sanskrycie słowo kama oznacza miłość, sutra to nauka. Kamasutra to więcej niż ars amandi. Jest filozofią, sztuką i nauką o miłości, zakładającą jedność ciała i ducha.
Joanna Jurewicz – indolog, wykłada w Katedrze Azji Południowej Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. W centrum jej zainteresowań leży filozoficzna myśl hinduska wyrażana w najstarszych indyjskich zabytkach literackich. Szczególnie interesują ją początki myślenia abstrakcyjnego, a także dziedziczenie pojęć i obrazów w trakcie kulturowego przekazu. W badaniach stosuje interdyscyplinarną metodologię łączącą filologię i filozofię z lingwistyką kognitywną. Autorka czterech monografii, przekładu wybranych hymnów Rygwedy oraz ponad 80 artykułów naukowych. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Semiotycznego, członkini stowarzyszenia Academia Europaea.
SPOTKANIA Z EKSPERTAMI
SEKSOHOLIZM, czyli ile seksu to za dużo
Seksoholizm – analogicznie do innych uzależnień – kojarzy się z nadmierną obecnością jednego tylko elementu życia. To niejako kryterium ilościowe. Może jednak chodzi nie tyle o to, ile jest seksu w życiu, ale jaki on jest, a zwłaszcza jaki jest w relacji do innych sfer. A może chodzi o poczucie braku kontroli na fantazjami czy aktywnościami seksualnymi? Na dodatek pytanie „czy mam tyle seksu, ile inni” zadała sobie przynajmniej raz w życiu większość z nas. Za tymi pytaniami kryje się również jedno niewypowiedziane – o normy w seksie, czy moje doświadczenie jest powszechne, albo czy chociaż przynajmniej niektórzy „też tak mają”.
O tym, ile seksu to za dużo w kontekście zachowań, norm oraz przekonań będziemy rozmawiać podczas interaktywnego wykładu.
Prowadzenie: Anna Zaleska – seksuolożka i edukatorka seksualna. Ukończyła studia z zakresu komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim oraz seksuologię kliniczną na SWPS w Warszawie. Certyfikat z zakresu coachingu seksualności uzyskała w międzynarodowej szkole dr Patti Britton (Sex Coach U). Kontynuuje kształcenie na szkoleniach oraz gender studies w Polskiej Akademii Nauk. Współpracuje z Instytutem Pozytywnej Seksualności. Prowadzi poradnictwo seksuologiczne dla osób indywidualnych i par.
MÓJ PRZYJACIEL DILDO, czyli seks z urozmaiceniami
Zabawki i gadżety erotyczne są dziś powszechnie dostępne. Jednocześnie rośnie przekonanie, że w ich używaniu nie ma nic zdrożnego, a przyjemność seksualna jest wartością samą w sobie.
Podczas warsztatów dowiecie się m.in.:
- od czego rozpocząć zabawy solo (i dlaczego nie tylko solo)?
- jak wybierać zabawki, czego się strzec, a na co zwrócić szczególna uwagę?
- czym się różni dildo od wibratora?
- ile kosztuje naprawdę dobry wibrator, a ile trzeba zapłacić za najdroższą zabawkę na świecie?
Zapraszamy wszystkich, którzy poszukują nowych wrażeń i chcieliby rozpocząć przygodę z własną seksualnością. Zgodnie z zasadą, że każdy rodzaj ekspresji seksualnej jest wspaniały, jeśli tylko nie nikogo krzywdzi.
Prowadzenie: Piotr Cywiński – sexcoach, edukator i trener seksualności, publicysta – autor vloga „Salon Zmysłów” (YT) i strony „Seks bez tabu” (FB), uczestnik warsztatów SexCoach University przy amerykańskim stowarzyszeniu terapeutów seksualnych, doradców i edukatorów AASECT (American Association of Sexual Educators, Coaches and Therapists), współpracownik Instytutu Pozytywnej Seksualności, właściciel klubu swingerskiego w Warszawie.
PO PROSTU SEKS – ona i on
Porozmawiajmy o seksie. Po prostu. O jego stronie fizycznej i emocjonalnej, fizjologicznej i praktycznej. O tym, czego pragną kobiety, a czego mężczyźni. Stąd dwa stanowiska. Oraz siedmioro młodych ekspertów z Seksuologicznego Koła Naukowego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. I dziesiątki pytań – waszych pytań, na które postarają się odpowiedzieć konstruktywnie i bez uprzedzeń. Nie musicie nawet pytać, wystarczy przyjść i posłuchać. Może stanie się to dla was inspiracją i okazją do poszerzenia horyzontów.
Prowadzenie: lek. Katarzyna Elert, obecnie studiująca podyplomowo seksuologię kliniczną, mgr Iga Wróblewska, fizjoterapeutka, a także studenci kierunku lekarskiego WUM: Grzegorz Łopiński, Basia Malek, Anna Sienkiewicz, Zuzanna Sikora, Jeremi Woźniak.
Seksuologiczne Koło Naukowe działa przy Zakładzie Psychologii i Komunikacji Medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego członkowie – przyszli lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, dietetycy – wspólnie pogłębiają wiedzę na temat ludzkiej seksualności pod okiem swojego opiekuna dr. n. o zdr. Tomasza Krasuskiego, psychologa i seksuologa.
www.facebook.com/seksuologicznekoloWUM
MIŁOŚĆ KWITNIE
Dr Artur Zagajewski opowie o związku zmysłów człowieka ze światem roślin.
Zapraszamy na rozmowę o kwiatach, zmysłach i uczuciach. A wszystko w otoczeniu roślin i kwitnących kwiatów.
Polska Akademia Nauk Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie.
Przedmiotem działania Ogrodu Botanicznego jest prowadzenie badań naukowych w zakresie botaniki doświadczalnej i stosowanej, biotechnologii i genetyki roślin, ekologii stosowanej, szeroko pojętej ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, ochrony środowiska oraz popularyzacji wiedzy przyrodniczej.
Do zadań Ogrodu Botanicznego należy w szczególności zakładanie i prowadzenie kolekcji roślinnych oraz prowadzenie badań naukowych w zakresie biologicznych podstaw ochrony bioróżnorodności na poziomie genetycznym, populacyjnym, gatunkowym i ekosystemowym oraz ochrony środowiska. Zadaniem Ogrodu Botanicznego jest także utrzymywanie i rozwój banku nasion.
Ogród Botaniczny jest również wyjątkowym miejscem o ponadczasowym uroku.
dr Artur Zagajewski – absolwent Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, kierunku geochemia, mineralogia i petrografia. Prowadził wykłady i ćwiczenia w SGGW na Wydziale Rolnictwa i Biologii z mineralogii, petrografii oraz gleboznawstwa. Następnie swoją przygodę rozpoczął w Katedrze Roślin Ozdobnych SGGW, opiekując się Ogrodem Bylinowym. Od 2013 roku jest związany z Ogrodem Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w warszawskim Powsinie. Opiekuje się tam Kolekcją Roślin Ozdobnych pod szklanym dachem oraz w terenie. Miłośnik przyrody, zwierząt i podróży. Swoją pracę wykonuje z wielka przyjemnością. Otaczając się pięknem świata roślin, stara się też być pięknym człowiekiem wewnątrz. Do tego jeszcze idealista i marzyciel.

POROZMAWIAJMY O ZWIĄZKACH
Pogadajmy o związkach! Kultura pokazuje nam głównie relacje heteroseksualne i monogamiczne. Jak wyglądają relacje osób odbiegających od tych schematów?
W formule zbliżonej do żywej biblioteki będziecie mieli okazję porozmawiać między innymi: z parą biseksualnych kobiet, osobami żyjącymi w związku poliamorycznym, z parą gejów i nie tylko. Spotkajmy się, Queer Tour zaprasza do rozmowy.
Queer Tour to nieformalny kolektyw, który powstał w odpowiedzi na homofobiczne, bifobiczne i transfobiczne stanowiska zajmowane przez polskie gminy, miasta i powiaty. Jest ich już kilkadziesiąt i ich liczba ciągle rośnie. Nie zgadzamy się na „strefy wolne od ideologii LGBT”.
Wyjeżdżamy więc do miejsc, które politycy i polityczki zdecydowali określić w ten sposób i rozpoczynamy dialog społeczny z ich mieszkańcami. Robimy to, ponieważ wierzymy, że rozmowa jest pierwszym krokiem do zmiany.
Queer Tour na fb »

WARSZTATY ARTYSTYCZNE – KORONKI KONIAKOWSKIE W NOWEJ ODSŁONIE
Koniaków mała wioska położona w Beskidzie Śląskim. To tutaj na styku trzech granic powstają unikatowe koronki koniakowskie. Mimo iż koronki koniakowskie znane są ze swego piękna na całym świecie to w latach 90. poprzedniego stulecia oraz na początku tego stulecia zostały zepchnięte do lamusa . Świat zapomniał o Koniakowie i o tym rękodziele artystycznym. W 2003 roku dwoje przyjaciół informatyk – Sergiusz i koronczarka – Małgorzata Stanaszek postanowili przywrócić dawny blask i właściwe miejsce koronce koniakowskiej. Oprócz tradycyjnych produktów pojawiły się też nowe – koronkowa, ręcznie robiona bielizna. Wprowadzenie na rynek koronkowych stringów wywołało spore zamieszanie w Koniakowie. Środowisko koronczarek podzieliło się na zwolenniczki i przeciwniczki koronkowej bielizny. Temat zainteresował media w Polsce i za granicą.
W trakcie spotkania twórczyni i projektantka koronek Małgorzata Stanaszek przybliży historię koronki koniakowskiej. Artystka pokaże jak powstają koronki, oraz zademonstruje jak wykonuje się bieliznę. Dla zainteresowanych rękodziełem artystycznym będzie możliwość spróbowania własnych sił w trakcie praktycznej lekcji szydełkowania. Uczestnicy spotkania będą mieli możliwość wykonania na miejscu prostych elementów koronek.
Firma Koni-art – wytwarzająca koniakowskie rękodzieło jest wierna tradycji i od samego początku swojej działalności promuje i produkuje tradycyjne koronki koniakowskie, a najpopularniejszym produktem jest bielizna. Ta produkcja to przykład udanego połączenia tradycji z nowoczesnością. Firma Koni-art prowadzona jest przez Małgorzatę Stanaszek, która projektuje bieliznę oraz skupia wokół siebie najlepsze koronczarki z Koniakowa. To właśnie dzięki tym koronczarkom, Koni-art jest uznaną marką na całym świecie. Wszystkie wyroby wykonane są ręcznie i zyskały uznanie na całym świecie.

POKAZ NAUKOWY – O!ŚWIECENIE
Eliksir miłości, świat widziany przez różowe okulary, cień człowieka… Te i inne elementy pojawią się w pokazie naukowym O!Świecenie przygotowanym przez Grupę Pokazową Centrum Nauki Kopernik. Na scenie królować będzie światło. W trakcie pokazu poszukamy odpowiedzi na różne, czasem zaskakujące pytania. Zobaczymy na przykład, co da się zrobić z kolorami i dzięki kolorom, oraz przekonamy się kiedy świat traci barwy.
Przyjdź i wyrusz w tę podróż razem z nami.
Zaprasza Grupa Pokazowa CNK.

CHEMICZNY OPEN LAB – CHEMIA MIŁOŚCI
Miłość to chemia! Rządzą nami dopamina, serotonina, endorfiny i kilka innych skomplikowanych związków. Dlatego szczególnie zapraszamy do laboratorium chemicznego, by właśnie tu zgłębić tajniki miłości. W naszym laboratorium będzie można poznać cząsteczki miłości i stworzyć z nich unikatową biżuterię oraz dowiedzieć się, co takiego znajduje się pierścionkach (nie tylko zaręczynowych) i co wspólnego z tym mają sole.

MINIWARSZTATY – LAS W SŁOIKU
Las w słoiku? To propozycje ekologicznego prezentu, którym możemy obdarować bliską sercu osobę. To może być świetna alternatywa dla upominków kupowanych w sklepie. Tym bardziej, że las w słoiku będzie pięknym, zielonym akcentem w każdym wnętrzu i praktycznie prawie nie wymaga naszej uwagi. Tworzy się zamknięty ekosystem, w którym rośliny w słoiku radzą sobie bez dostępu wody czy powietrza z zewnątrz. W trakcie Wieczoru możesz zasadzić swój własny „las w słoiku”. Podkład, trochę ziemi i kilka roślin wystarczy, aby stworzyć miniaturowy ekosystem. Opieka nad lasem w słoiku wymaga na początku odrobiny pracy, ale później las rośnie sam – dostosowuje się do kształtu naczynia i potrzebuje jedynie światła.

MINIWARSZTATY – SZOTOWY, CUMOWNICZY CZY… MAŁŻEŃSKI
Węzły w oczywisty sposób kojarzą się z morzem i pracami bosmańskimi. Za supłami i wyblinkami kryje się jednak sporo ciekawostek matematycznych – a także społecznych! Nie krępuj się i zapytaj, po co marynarzom był węzeł złodziejski, a kto wiąże węzeł babski. Może warsztat nie wpłynie szczególnie na Wasz związek, ale na pewno rzadziej będą rozwiązywały się Twoje sznurówki.

QUIZ – PRZEPIS NA UDANĄ RANDKĘ
Romantyczna kolacja przy świecach czy piknik na dachu wieżowca? Taniec w świetle księżyca czy dzikie pląsy w klubie? Wyciskający łzy film obyczajowy w kinie czy wywołująca skurcz brzucha komedia na Netflixie? Przyjdź do nas, weź udział w quizie i dowiedz się, jakie składniki kryje w sobie przepis na udaną randkę. Na miejscu, poza możliwością zdobycia wiedzy z zakresu randkowania, czekać będą na Ciebie wyjątkowe, miłosne gadżety.
Na quiz zaprasza Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii to jedna z najprężniej działających społecznych organizacji LGBT w Polsce. KPH istnieje po to, aby każda osoba LGBT mogła być sobą. Zespół Kampanii zabiega o zmianę prawa, realizuje kampanie społeczne, prowadzi warsztaty i szkolenia, buduje ruch sojusznicy, wspiera rodziców, a także udziela pomocy prawnej i psychologicznej. To m.in. dzięki pracy KPH akceptacja osób LGBT na przestrzeni ostatnich 10 lat wzrosła o 30%. Jak mówią: „Działamy dla Was i dzięki Wam, bo razem możemy więcej!”.
www.kph.org.pl
Zapraszamy na kolejny Wieczór dla dorosłych. Mamy dla Was ponad 350 multimedialnych i interaktywnych eksponatów, spektakle w planetarium, naukowe pokazy i miniwarsztaty. Poza tym oferujemy atrakcje dodatkowe, tym razem – zgodnie z tytułem Wieczoru – będą to różnorodne propozycje z różnych dziedzin.
WYKŁAD WIECZORU
ŻYCIODAJNA KUPA
Flora fizjologiczna człowieka – zwana także mikrobiotą lub mikrobiomem – to ogół mikroorganizmów zasiedlających różne obszary ludzkiego organizmu (jak przewód pokarmowy, drogi moczowo-płciowe, drogi oddechowe, skóra) i powiązanych z nim ewolucyjnie i funkcjonalnie. Mikrobiota stanowi niezbędny element homeostazy i jest zaangażowana w podstawowe procesy biologiczne, w tym aktywność metaboliczną, regulację funkcji nabłonków, modulowanie odporności pierwotnej i nabytej.
Tymczasem zmiany w ekosystemie, konsumpcja żywności o niskiej jakości, nadużywanie antybiotyków i niesterydowych leków przeciwzapalnych, prowadzi do niekorzystnych zmian w mikrobocie człowieka, czego wyrazem jest m.in., znaczący wzrost zachorowalności na poważne choroby jelit. Zaburzenia mikrobioty prowadzić mogą także do wielu przewlekłych schorzeń określanych jako choroby cywilizacyjne, takie jak otyłość, nieswoiste zapalenie jelit (IBD), cukrzyca, miażdżyca, niepłodność.
Od prawie 60 lat, celem rekonstrukcji zaburzonego mikrobiomu, stosowane są zabiegi transferu flory jelitowej, polegające na podaniu biorcy, wyizolowanej ze stolca, flory od zdrowego dawcy. Pierwszy udokumentowany przeszczep mikrobioty jelitowej w Polsce przeprowadziliśmy w 2012 r., zachęcające są również efekty tej metody u pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, chorobą Leśniowskiego-Cronha, a także dzieci z zaburzeniami rozwojowymi. Upowszechnienie planowej interwencji w ludzki mikrobiom będzie w przyszłości ważnym kierunkiem profilaktyki i leczenia wielu chorób cywilizacyjnych, wynikających z zaburzeń flory fizjologicznej.
Prowadzenie: dr med. Paweł Grzesiowski – pediatra, wakcynolog, ekspert w dziedzinie zakażeń i antybiotykoterapii. Kieruje Ośrodkiem Badań i Przeszczepiania Mikrobioty Jelitowej w Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji oraz Fundacją Instytut Profilaktyki Zakażeń.
SPOTKANIA Z EKSPERTAMI
CIAŁO DO KONTROLI
Na co zwrócić uwagę ważąc się i mierząc? Czy można schudnąć i ważyć więcej? Czy niższe wynik na wadze zawsze oznacza, że schudliśmy? Co to jest BMI, BMR, BIA? Podczas warsztatów poznasz odpowiedzi na te pytania oraz wykonasz analizę składu masy swojego ciała. Dzięki niej dowiesz się, ile ważą twoje mięśnie, kości oraz tłuszcz.
Prowadzenie: dr Hanna Wilska – dietetyk, od lat związana z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. Współpracowała jako ekspert ze Światową Organizacją Zdrowia oraz Instytutem Matki i Dziecka. Specjalistka w dziedzinie dietoterapii i dietoprofilaktyki, w szczególności chorób cywilizacyjnych. Propagatorka zdrowego sposobu odżywiania – współtworzy blog ekspercki dieto-terapia.pl. Zajmuje się popularyzacją wiedzy o żywieniu człowieka, ponieważ „najlepszą wiedzą jest ta, która się łączy z czynem” (przysłowie arabskie). Współtworzy bloga eksperckiego dieto-terapia.pl
ABY BYĆ OGARNIĘTYM, TRZEBA BYĆ WYPOCZĘTYM
Czy lenistwo wyzwala twórcze zasoby? Czy bujanie w obłokach może pomóc w pracy zawodowej? Jak odpoczywali wybitni twórcy? Warsztaty będą okazją do poznania technik twórczego myślenia, które wprawdzie nie są w pełni racjonalne, ale za to doskonale sprawdzają się w racjonalnym świecie. Wykorzystując je w praktyce, poczujesz się jak pełne energii dziecko, które sypie pomysłami jak z rękawa.
Zaprasza dr Joanna Kwaśniewska – psycholog twórczości, coach kreatywności, adiunkt w Katedrze Komunikacji Wizualnej na Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS, ekspert w zakresie stymulowania kreatywności i twórczego rozwiązywania problemów.
JAK SIĘ UCZĄ MASZYNY
Na czym polega algorytmizacja procesu uczenia się maszyn wyposażonych w sztuczną inteligencję? Jak działa sieć neuronowa i na czym polega jej samoorganizacja? Co to jest perceptron prosty i do czego służy? Jakie praktyczne zastosowania sztucznej inteligencji możemy zainstalować na swoim smartfonie? Zapraszamy na a krótki kurs sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence) oraz uczenia maszynowego (machine learning). W programie m.in. pokaz praktycznego wykorzystania sztucznej inteligencji w postaci popularnych aplikacji na smartfony, przetwarzających zdjęcia na różne style malarstwa lub rozpoznających emocje czy obiekty.
Prowadzenie: Andrzej Stefaniak – programista, informatyk, pasjonat sieci neuronowych; absolwent Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Pracuje jako architekt rozwiązań w projekcie wykorzystującym sztuczną inteligencję do oceny skuteczności reklam (finansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju) oraz w projektach służących wspieraniu firm w rozwiązywaniu problemów biznesowych.
GESTY PRAWDY, czyli jak kłamie nasze ciało
Zrozumienie prawdziwych intencji rozmówcy jest ważne nie tylko w pracy policji czy biznesie, ale także w codziennym życiu. W końcu nikt nie lubi być oszukiwanym czy manipulowanym. A zatem jak rozpoznać fałsz? Co zdradza oszusta? Jakie są zewnętrzne oznaki kłamstwa i z czego wynikają?
Zapraszamy na interaktywną sesję treningową ze specjalistką w dziedzinie psychologii kłamstwa oraz komunikacji niewerbalnej. Poznamy, w jaki sposób gesty, ton głosu lub sposób oddychania zdradzają kłamcę, jak interpretować uścisk dłoni i czy może on być powiązany z kłamstwem lub manipulacją. Dowiemy się również, jak wpłynąć na mowę ciała rozmówcy, by zmienić jego nastawienie, a także skąd bierze się wiedza… wróżbitów.
Prowadzenie: Natalia Hofman – psycholożka, absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego oraz podyplomowych studiów z zakresu psychologii śledczej na Uniwersytecie SWPS; certyfikowana ekspertka z zakresu odczytywania mowy ciała, rozpoznawania mikroekspresji i emocji (Ekman’s Cenrtyficate). Pracuje jako terapeuta, a także konsultant, wykładowca i szkoleniowiec w dziedzinie inteligencji emocjonalnej i komunikacji niewerbalnej, stosując autorską metodę analizy zachowań.
www.nataliahofman.pl
WIERNOŚĆ, ZAUFANIE, ZDRADA
Gdzie w bliskiej relacji z drugą osobą jest miejsce dla własnej prywatności? Czy zaufanie polega na tym, że mówimy sobie wszystko? Gdzie zaczyna się, a gdzie kończy zdrada? Czy powodów zdrady należy doszukiwać się w braku satysfakcji w związku?
Podczas spotkania przyjrzymy się 3 mitom dotyczącym wierności, zaufania i zdrady oraz poszukamy nowych, konstruktywnych perspektyw na wymienione zjawiska. Rozpatrzymy wyniki badań i opinie ekspertów. Osoby uczestniczące wyjdą z warsztatu z pakietem narzędzi do budowania zaufania w stałej relacji.
Warsztat ma format interaktywny i przewiduje aktywny udział osób uczestniczących bez konieczności dzielenia się własnymi doświadczeniami.
Prowadzenie: Agnieszka Szeżyńska – certyfikowana coachka intymności, trenerka i pedagożka z 15-letnim doświadczeniem w edukacji dorosłych i rozwoju osobistym, ekspertka w zakresie psycholingwistyki i komunikacji. Prowadzi warsztaty i konsultacje dla par i osób indywidualnych. Pomaga budować trwałe i szczęśliwe życie intymne w stałych relacjach. Specjalizuje się w sytuacjach niedopasowania intymnego, wspieraniu kobiecej ekspresji seksualnej, pomaga radzić sobie z zazdrością i budować świadome relacje. Współpracuje z Sex Coach University jako Student Advisor oraz współprowadzi Instytut Pozytywnej Seksualności w Warszawie.
https://coachingintymnosci.pl/
http://sexpositiveinstitute.pl/

CO NAUKA MÓWI O ILUZJI
Sekrety iluzjonistów, mentalistów czy prestidigitatorów, wciąż rozpalają naszą ciekawość. Już w 1894 roku Alfred Binet badał techniki stosowane przez iluzjonistów, odkrywając kilka mechanizmów leżących u podstaw ich skuteczności. Od tego czasu, powstało aż 88 badań dotyczących sztuki iluzji (Tompkins, 2018).
Okazało się, iż magia (iluzja) może nie tylko dostarczać nam świetnej rozrywki, ale również pomóc naukowcom lepiej zrozumieć jak działają nasze procesy poznawcze oraz stanowić ciekawe narzędzie badawcze i popularyzatorskie.
Jaka jest historia badań nad iluzją? Dlaczego, tak właściwie dajemy się nabrać? Co można badać za pomocą iluzji? Czy naukowcy mogą być dobrymi magikami? Podczas spotkania postaramy się sprawdzić co o iluzji może powiedzieć nauka.
Prowadzenie: Dominik Kantorowicz – absolwent psychologii wspierania rozwoju i kształcenia na Akademii Pedagogiki Specjalnej im, Marii Grzegorzewskiej i studiów podyplomowych „Trener zdolności poznawczych” na Uniwersytecie SWPS. Członek Klubu Sceptyków Polskich. Założyciel i wieloletni redaktor naczelny Portalu Mała Psychologia, w ramach którego zajmował się popularyzacją psychologii w podejściu opartym na dowodach naukowych. Pomysłodawca kampanii informacyjnej „A dowodzik jest?”.

SPOTKANIE Z SAMBA BRASIL
Styczeń to czas karnawału, a karnawał to przede wszystkim Rio de Janeiro i gorące rytmy samby. Ten taniec o afrykańskich korzeniach, kojarzący się z kolorowymi strojami i dynamicznymi ruchami tancerek i tancerzy zawładnie Kopernikiem 30 stycznia.
Tancerki i instruktorki z Samba Paraiso w Warszawie zapraszają na tętniące karnawałowym szaleństwem ulice Rio de Janeiro! Dajcie się ponieść pulsującym dźwiękom bębnów, grzechotek i dzwonków. Niech rozgrzeje Was szał opalonych, półnagich ciał i zachwyci kalejdoskop barwnych piór, cekinów i błyskotek.
W programie:
- występ: tancerki ubrane w bikini z błyszczących kamieni i przystrojone wielkimi pióropuszami na głowie i ramionach zatańczą sambę No Pe (w wolnym tłumaczeniu: samba na palcach) w karnawałowych choreografiach oraz wersję rewiową samby z dodatkowymi rekwizytami.
- krótki kurs: poznamy podstawowe krokami samby, a następnie wykonamy cały taniec w rytm oryginalnej muzyki brazylijskiej – batucady.
Wystąpią: Sylwia Huryń, Agnieszka Karpińska, Angelika Więckowska-Gacek i Guyguy Ndakiza.

AZJA NA PLANSZY
Zdjęcie powyżej: Łukasz Brodowicz / Muzeum Azji i Pacyfiku
Poznaj historię tradycyjnych gier i zabaw z Dalekiego Wschodu. Sprawdź się w grach zręcznościowych z Japonii (kendama, daruma otoshi) i Korei (tu-ho). Zagraj w strategiczne gry planszowe z Indonezji (conglak) i Nepalu (bagh chal). A na koniec stocz bitwę na bączki.
W świat dalekowschodnich gier zapraszają eksperci z Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie:
Tomasz Madej – antropolog, kustosz Muzeum Azji i Pacyfiku i kierownik muzealnego Działu Edukacyjnego, kurator wystawy „Zabawa z kulturą. Tradycyjne zabawy i gry Azji”. Naukowo zajmuje się tradycyjnymi grami, zabawami i sportami azjatyckimi, którym poświęcił swoją pracę doktorską. Członek reprezentacji Polski na 6. edycji Igrzysk Sportów Tradycyjnych (6th TAFISA World Sport for All Games).
Dorota Pasek – specjalistka w zakresie edukacji międzykulturowej, pracowniczka Działu Edukacyjnego Muzeum Azji i Pacyfiku, fascynatka gier zręcznościowych oraz indonezyjskiej gry planszowej congklak.