2022
Historia randkowania
Większość ludzi w pewnym momencie swego życia marzy o wielkiej miłości. O osobie, z którą połączy ich szczególna i emocjonalna więź, głębokie i wyjątkowe uczucie. To żaden wstyd! Co zrobić, by znaleźć swoją drugą połowę? Schemat naszych poczynań wydaje się dość typowy. Poznajemy ludzi, umawiamy się na randki, zaczynamy i kończymy związki, wciąż poszukując bratniej duszy. To tyle, jeśli chodzi o sprawy niezmienne. Nasze życie uczuciowe, jak i cała kultura wyboru czy poszukiwania partnera uległa w ostatnich dekadach radykalnym zmianom. Przyjrzymy się im poznając historię randkowania.
Jak wyglądały dawne randki? Kto kogo zaprasza, czego oczekuje? Jaki wpływ na wyobrażenia dotyczące związku i miłości mają zmiany paradygmatu kulturowo-obyczajowego? Jak będziemy randkować w przyszłości? O tym porozmawiamy podczas spotkania z ekspertką.
Prowadzenie:
dr Joanna Wróblewska-Skrzek – doktor socjologii, adiunkt w Instytucie Nauk Socjologicznych Wydziału Społeczno-Ekonomicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2016 roku adiunkt w zakładzie Metod Badawczych i Ewaluacji (Katedra Metodologii Badań i Analiz Socjologicznych) UKSW. Główne zainteresowania badawcze koncentruje wokół socjologii miłości i emocji, wartości życia małżeńsko-rodzinnego, relacji partnerskich oraz jakości życia ludzi młodych. Obecnie prowadzi badania nad doświadczeniem zdrady w bliskich związkach. Specjalizuje się także w zakresie analizy badań ilościowych z wykorzystaniem pakietu IBM SPSS Statistics.
Pierwsze portale randkowe powstały w Stanach Zjednoczonych pod koniec ubiegłego wieku. Pełniły wtedy podobną funkcję jak rubryki matrymonialne i towarzyskie w prasie, miały lokalny zasięg. Prawdziwy boom nastąpił wraz z rozwojem internetu mobilnego i telefonii komórkowej. Obecnie funkcjonują dziesiątki aplikacji randkowych na smartfony, a ich ogromna popularność wyraża się w setkach milionów zarejestrowanych użytkowników.
Podczas wykładu przyjrzymy się historii randkowania online: od czatów i forów dla singli, przez portale randkowe, po aplikacje na smartfony. Sprawdzimy, jak technologia wpływa na nasz wizerunek, komunikację, ocenę – na całokształt naszego zachowania się w teatrze życia romansowego.
Prowadzenie:
dr Helena Chmielewska-Szlajfer – socjolożka, adiunkt w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, Visiting Fellow w London School of Economics and Political Science, Visiting Scholar w New York University. Zajmuje się badaniami codziennych praktyk obywatelskich, mediów informacyjnych w Internecie, a także zmianą społeczną i kulturą codzienności.
Historie, baśnie, metafory mogą inspirować nasz nieświadomy umysł do generowania nowych rozwiązań, pobudzać kreatywność, wpływać na zmianę perspektywy myślenia. Sprawdzają się w sytuacjach kryzysowych, a taką bez wątpienia jest rozpad związku.
Co pomaga, a co utrudnia przeżycie tej trudnej sytuacji? Przeanalizujemy to korzystając z przypowieści, nawiązującej do problemów emocjonalnych, poznawczych, społecznych, pojawiających się podczas rozstania. Słuchanie opowieści to okazja, by skierować swoją uwagę do wewnątrz – zidentyfikować pojawiające się emocje, myśli, doznania z ciała, jednocześnie unikając destruktywnych myśli. Przecież rozstanie to także początek nowego etapu życia, który może być naszym najlepszym czasem.
Prowadzenie:
Joanna Michalak – psycholożka, psychoterapeutka. Ukończyła studia na kierunku psychologia na Uniwersytecie Łódzkim oraz całościowy kurs psychoterapii w Polskim Instytucie Ericksonowskim, atestowany przez Polski Towarzystwo Psychiatryczne. Pracuje z osobami doświadczającymi kryzysów życiowych, zaburzeń nastroju, odczuwających brak zadowolenia z życia oraz borykającymi się z trudnościami w relacjach z ludźmi. Posiada doświadczenie jako nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Łódzkim oraz Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.
Gatebox to nieduży, szklany klosz, w którym wyświetlany jest hologram dziewczyny. Wirtualna towarzyszka może wykonywać różne czynności: budzić, nastawiać ekspres do kawy, ale także rozmawiać i pisać wiadomości, że tęskni i czeka w domu. Daje emocjonalne wsparcia osobom żyjącym samotnie. Gatebox jest eksponatem na naszej nowej wystawie stałej „Przyszłość jest dziś”, jednak w Japonii można go po prostu kupić w sklepie. Czy wirtualna partnerka może zastąpić realną? Przyjdź na wystawę i poszukaj swojej odpowiedzi na to pytanie. Przy okazji obejrzysz inne nasze nowe eksponaty, stworzone z myślą o dorosłych.
Tytuł nadchodzącego Wieczoru – „Cyfrowy mózg” – to również nazwa pierwszej części nowej Kopernikowej wystawy „Przyszłość jest dziś”. Zbieżność nie jest przypadkowa. Tak na wystawie, jak i podczas Wieczoru przyjrzymy się sztucznej inteligencji.
Prace nad sztuczną inteligencją, która niczym człowiek ma wyciągać wnioski, przewidywać, uczyć się, podejmować decyzję, są prowadzone od lat pięćdziesiątych zeszłego stulecia. Dzisiaj sztuczna inteligencja jest obecna w wielu dziedzinach życia – od nauki po wygody dnia codziennego. Powierzamy jej swoją prywatność, pozwalamy wkraczać w sfery intymne, to ona dba o nasze bezpieczeństwo, chroni przed zagrożeniami. Ufamy jej na każdym kroku. Niemal bezgranicznie. A właśnie o granicach zaufania będziemy rozmawiać podczas nadchodzącego „Wieczoru dla dorosłych”.
Wśród zaproszonych gości są m. in. dr Leon Ciechanowski, kognitywista z Akademii Koźmińskiego w Warszawie, oraz Wiesław Bartkowski, projektant interakcji i badacz systemów złożonych z Uniwersytetu Warszawskiego. Oprócz spotkań będzie można też zajrzeć do autonomicznego mercedesa, czy porozmawiać z hologramem. A na wystawach czeka na was prawie 300 interaktywnych eksponatów do tego spektakle w Teatrze Robotycznym, zajęcia w laboratoriach, pokazy w Planetarium i Teatrze Wysokich Napięć.
Wieczór dla dorosłych otworzymy występem Anny Skobel śpiewającej ukraińską pieśń «Місяцю князю» (Księciu Księżycu). Muzykę do pieśni skomponował prekursor romantycznego nurtu w muzyce ukraińskiej Mykoła Łysenko.
Występ zapoczątkuje współpracę Centrum Nauki Kopernik i Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina (UMFC) w Warszawie. Artystów UMFC będziemy gościć na naszych Wieczorach dla dorosłych.
Anna Skobel – studentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (Wydział Wokalno-Aktorski, specjalności: śpiew solowy, aktorstwo). Na swoim koncie ma udział w licznych koncertach oraz występ w roli Lizety w komediooperze „Nocleg w Apeninach” Stanisława Moniuszki wystawionej w warszawskim Teatrze Scena.
Alina Hoffmann – pianistka-kameralistka, wykładowca na Wydziale Wokalno-Aktorskim Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina i pedagog w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina przy ul. Bednarskiej w Warszawie. Absolwentka UMFC, swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich u Otakara Vondrovica (Brno) i Toos Onderdenvijghaart (Haga).
Mykoła Łysenko (1842–1912, Kijów) – założyciel nowej, romantycznej szkoły w ukraińskiej muzyce, pianista, dyrygent chóralny, folklorysta, pedagog i działacz społeczny. Studiował kompozycję i fortepian w Lipskim Konserwatorium. Bardzo aktywnie udzielał się w organizowaniu ukraińskiego życia muzycznego, co nie było łatwe zważywszy na Emski ukaz, którym w 1876 roku car Aleksandra II zabraniał wydawania i rozpowszechniania książek w języku ukraińskim, a także używania języka ukraińskiego w przedstawieniach teatralnych i druku utworów muzycznych z tekstem. W 1904 roku założył Muzyczno-Dramatyczną Szkołę, która wydała całą generację ukraińskich muzyków. Wiele uwagi poświęcił ukraińskiemu folklorowi, który studiował przez całe życie i którego był znakomitym teoretykiem. Wydał m.in. „Charakterystykę ukraińskich dum i pieśni wykonywanych przez kobzarza Weresaja”. Także w swej twórczości ulegał silnej inspiracji ukraińską muzyką ludową, często dokonując opracowań ludowych pieśni na chór czy głos solowy z fortepianem.
Komputer to narzędzie naszych czasów – cyfrowe to perfekcyjne, postęp techniczny to rozwiązanie, technologia to przyszłość.
Ale jaka będzie ta przyszłość?
Na spotkaniu porozmawiamy o tym, czy tracimy kontrolę nad technologią sterowaną przez skomplikowane oprogramowanie, w szczególności sztuczne sieci neuronowe. Komputerowe algorytmy już teraz podejmują decyzje, jakie produkty powinniśmy kupić i które wiadomości powinny do nas dotrzeć. Czy dalszy rozwój metod sztucznej inteligencji sprawi, że ludzkość zrezygnuje z trudu samodzielnego decydowania? W tym decydowania z kim wchodzimy w bliskie relacje? Czy nastanie powszechna automatyzacja, proletaryzacja kultury, era post piśmienna? Czy będziemy żyć w symulacji? Czy człowiek jest algorytmem?
Może więc digitalizacja nie zawsze jest dobra?
Prowadzenie:
Wiesław Bartkowski – projektant interakcji i badacz systemów złożonych. Kierownik i współtwórca studiów podyplomowych CreativeCoding.pl, które antydyscyplinarnie przełamują granice pomiędzy sztuką, dizajnem, nauką i technologią. Naukowo zajmuje się systemami złożonymi. Prowadzi badania na Uniwersytecie Warszawskim, m.in. nad systemami sztucznej inteligencji, które zwiększają ludzkie możliwości i wzmacniają potencjał jednostki i całego społeczeństwa. Stworzył narzędzia wykorzystywane w ONZ i Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point (USA). Współpracował z Florida Atlantic University, Columbia University w Nowym Jorku, Institute for Scientific Interchange Foundation w Turynie oraz Instytutem Podstaw Informatyki PAN.
Internet, a zwłaszcza media społecznościowe umożliwiają szybkie rozprzestrzeniania się informacji. Tymi informacjami można jednak manipulować, aby wpływać na odbiorców i odbiorczynie. Rozpowszechniać treści nieprawdziwe i społecznie szkodliwe. A co, jeśli do takich działań zaprzęgnie się sztuczną inteligencję?
Jak sztuczna inteligencja może posłużyć przy dystrybucji dezinformacji i propagandy. Boty i farmy internetowych trolli. Fake newsy jako narzędzia walki politycznej i społecznej. O tym porozmawiamy na spotkaniu z Sylwią Kuligowską. Jej gościem będzie podpułkownik wojska polskiego Michał Sitarski.
Sylwia Kuligowska – CEO firmy doradczej SCOPE PR specjalizującej się w obsłudze public relations firm sektora obronnego i bezpieczeństwa. Doradczyni ds. komunikacji korporacyjnej, kryzysowej, media relations i public affairs. Była rzeczniczka prasowa należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej firmy CENZIN – dostawcy usług i sprzętu specjalnego dla policji, sił zbrojnych, służb mundurowych i jednostek specjalnych.
Michał Sitarski – podpułkownik wojska polskiego w stanie spoczynku, obecnie dziennikarz i redaktor naczelny poświęconego tematyce militarnej cyfrowego magazynu „Frag Out! Magazine”. Autor kilkuset publikacji z dziedziny wojskowości i bezpieczeństwa.
Od lat konstruktorzy i deweloperzy pracują nad urządzeniami i awatarami wchodzącymi w interakcję z ludźmi. Jak biologiczny mózg komunikuje się z mózgiem cyfrowym? Co się dzieje z nami i z naszymi ciałami (oraz mózgami!), gdy rozmawiamy z chatbotem? Na czym polega efekt doliny niesamowitości i jak można go pokonać? Czy i kiedy będziemy w stanie budować (ro)boty rzeczywiście na nasz obraz i podobieństwo?
O możliwościach i ograniczeniach przy projektowaniu urządzeń obdarzonych sztuczną inteligencją opowie dr Leon Ciechanowski.
dr Leon Ciechanowski – specjalista w dziedzinie data science i data engineering, obronił doktorat z neuropsychologii. Pracuje w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, gdzie uczy programowania oraz wykorzystania algorytmów uczenia maszynowego i sztucznych sieci neuronowych w biznesie. Współpracował m.in. z Roche Polska, IKEA. Naukowo zajmuje się badaniami nad dezinformacją, interakcją człowiek–bot, analizą danych z urządzeń i akcesoriów ubieralnych (wearables), optymalizacją zarządzania łańcuchami dostaw (supply chains), a także tworzeniem automatycznych botów, m.in. we współpracy z Massachusetts Institute of Technology.
Podczas warsztatów dowiecie się, jak programuje się chatboty dla biznesu. Będziecie też mogli sami – bez używania skomplikowanych języków programowania – stworzyć własnego chatbota. Do udziału w zajęciach wystarczy zwykły smartfon.
Prowadzenie: Anna Kovbasiuk – neurokognitywistka, absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie, doktorantka w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, specjalistka w dziedzinie programowania, neuronauki, interakcji człowiek-komputer, analizy i wizualizacji danych. Prowadzi badania na temat dezinformacji (w ramach grantu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju) oraz wpływu treningu gier wideo na strukturę mózgu w laboratorium GamesLab na Uniwersytecie SWPS.
Wystawa pomaga poznać i zrozumieć wyzwania współczesnego świata. Uświadomić sobie, że to my, ludzie, kształtujemy jutro i mamy wpływ na bieg wydarzeń. Pokazuje różne rozwiązania technologiczne i zachęca do spojrzenia na nie w sposób krytyczny. Zwraca uwagę na relacje między osobistymi wartościami i wartościami innych ludzi.
- Skąd sztuczna inteligencja wie, o czym myślimy?
- Czy można zaprzyjaźnić się z robotem?
- Gdzie szuka natchnienia komputerowy artysta?
Na te pytania każdy musi znaleźć własne odpowiedzi.
Więcej informacji o wystawie Przyszłość jest dziś
Za sprawą czujników, dostępu do sieci oraz ogromnych zasobów danych, współczesne pojazdy potrafią „myśleć” i oferują możliwość jazdy częściowo zautomatyzowanej. Koncept Mercedesa idzie dużo dalej. Po zamknięciu drzwi zamienia się w mobilny salon na kołach, który samodzielnie zawozi pasażerów we wskazane miejsce. Pasażerem staje się tu również kierowca – przednie fotele pojazdu można obrócić o 180 stopni, zwracając się twarzą do osób siedzących z tyłu. Pasażerowie mogą intuicyjnie sterować funkcjami pojazdu za pomocą gestów, ruchów gałek ocznych lub poprzez polecenia dotykowe. Napędzany elektrycznie samochód badawczy F 015 Luxury in Motion nawiązuje kontakt z otoczeniem dzięki wykorzystaniu projekcji laserowej i ekranów LED.
Podczas Wieczoru będzie można dokładnie obejrzeć samochód, który jest częścią wystawy „Przyszłość jest dziś” oraz porozmawiać z ekspertami z Mercedes-Benz Polska: Tomaszem Muchą i Piotrem Wroniszewskim.
Gatebox to holograficzna, cyfrowa asystentka pełniąca rolę wirtualnej przyjaciółki. Ma postać dziewczyny z anime Azumy Hikari, 20 cm wzrostu i niebieskie włosy. Mieszka w szklanej kapsule, którą można umieścić w dowolnym miejscu w mieszkaniu.
Urządzenie wyposażone jest w głośnik stereo, kamerę, mikrofon oraz czujniki śledzenia ruchu, temperatury i wilgotności oraz czujniki światła, których wykorzystanie pozwala postaci na szeroką interakcję z użytkownikiem. Ma także połączenie z aplikacją, która umożliwia zdalny kontakt.
W efekcie zamknięta w tym japońskim gadżecie cyfrowa towarzyszka może się z nami komunikować, rozmawiając za pośrednictwem głośników lub wysyłając nam smsy przez aplikację. Dzięki mikrofonowi służącemu do przechwytywania mowy i automatycznego wykrywania obecności Azuma może też sama inicjować kontakt – uśmiechając się do nas i witając nas – zanim my się do niej zwrócimy.
Czy ten japoński wynalazek może być technologiczną odpowiedzią na samotność – coraz powszechniejszy problem wysoko rozwiniętych społeczeństw?
Nasza Azuma nie opanowała jeszcze języka polskiego. W rozmowie z nią pomoże nam tłumacz języka japońskiego Wiktor Marczyk.
Wiktor Marczyk – japonista, tłumacz literatury japońskiej („Kobieta w Fioletowej Spódnicy”), tłumacz ustny w zakresie jęz. japońskiego, angielskiego i polskiego (m.in. na Warszawskim Festiwalu Filmowym), nauczyciel języków obcych.
Wybór tematu jest nieprzypadkowy – tego dnia otwieramy nową wystawę czasową GraMY – WYgramy. Znajdziecie na niej eksponaty pozwalające generować dźwięki, przekształcać je, a nawet tworzyć krótkie kompozycje. Goście Wieczoru będą pierwszymi, którzy je przetestują.
- Gdzie: Audytorium (parter)
- Kiedy: 19.15 | Czas: 60 min
- Liczba miejsc ograniczona: 200 (wstęp zgodnie z kolejnością przybycia)
Śpiew to sztuka operowania głosem. Od czego zależy jego skala i jak można ją rozszerzać? Co wpływa na ton, barwę i brzmienie dźwięku? Na czym polega doskonalenie techniki wokalnej?
O śpiewie, tajnikach emisji głosu i sztuce wokalistyki opowie prof. dr hab. Robert Cieśla.
Po wykładzie odbędzie się krótki koncert wokalny studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Pianistą towarzyszącym podczas wykonania utworów będzie Tomasz Krezymon.
Prof. dr hab. Robert Cieśla – śpiewak operowy (tenor), profesor sztuk muzycznych, pedagog, juror krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych, wykładowca akademicki, dziekan wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Tomasz Krezymon – pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, wykładowca akademicki, prodziekan wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Program części muzycznej:
- S. Moniuszko, pieśń „Swaty”, wyk. Maciej Tomaszewski
- M. Kunze, J. Steinman, utwór „Na orbicie serc” z musicalu „Taniec wampirów”, wyk. Anna Śmiałek i Michał Romanowski
- S. Kaputikyan, K. Avetisyan, pieśń „Arpi” (ormiańska), wyk. Lilit Minasyan
- J. Murphy, F. Wildhorn, utwór „The Mad Hatter” z musicalu „Wonderland”, wyk. Paulina Mogielska
- Gdzie: Audytorium (parter)
- Kiedy: 20.30 | Czas: 60 min
- Liczba miejsc ograniczona: 200 (wstęp zgodnie z kolejnością przybycia)
Jak powszechnie wiadomo, w przestrzeni kosmicznej panuje głucha cisza. To prawda, ale tylko z naszego punktu... słyszenia. W rzeczywistości kosmos pełen jest dźwięków niedostępnych dla naszych uszu. Fale elektromagnetyczne, które docierają na Ziemię, są jednak rejestrowane przez radioteleskopy. Można je później zamienić na falę akustyczną, czyli dźwięk słyszalny.
Wykład będzie opowieścią o radioastronomii i radioteleskopach oraz o procesie sonifikacji, dzięki któremu potrafimy przetwarzać i utrwalać dźwięki o niedostępnych dla nas częstotliwościach.
Usłyszycie „dźwięki” zarejestrowane przez największy w Polsce radioteleskop „Kopernik”, działający w Instytucie Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach. Posłuchacie, jak brzmią rotujące pulsary, magnetosfery planet Układu Słonecznego, Słońce, wybuchy supernowych i zorze polarne.
Prowadzenie:
Sebastian Soberski – astronom i radioastronom, kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu [LINK: https://www.planetarium.grudziadz.pl/], radioobserwator w Katedrze Radioastronomii przy Instytucie Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Popularyzator astronomii.
- Gdzie: Zaplecze audytorium (parter)
- Kiedy: 19.30, 20.45 | Czas: 45 min
- Liczba miejsc ograniczona: 40 (wstęp zgodnie z kolejnością przybycia)
Muzykoterapia to odrębna dziedzina psychoterapii, oparta na interdyscyplinarnych podstawach naukowych (m.in. psychologia, medycyna, muzykologia, pedagogika).
Muzykę bądź jej elementy stosuje się w niej jako kluczowy czynnik wspomagający proces zdrowienia lub poprawę funkcjonowania u osób z różnorodnymi problemami natury psychicznej (nerwice, depresje, zaburzenia odżywiania, zaburzenia osobowości, psychozy), w rehabilitacji neurologicznej i w pedagogice specjalnej, a także w leczeniu chorób somatycznych, np. onkologicznych, kardiologicznych i innych.
W trakcie spotkania dowiecie się, na jakiej zasadzie muzyka wpływa na ciało człowieka, na jego fizjologię i zachowanie. Porozmawiamy o relaksacji za pomocą muzyki. I o dobieraniu muzyki do fizycznego i psychicznego stanu pacjenta.
Prowadzenie:
dr Elżbieta Galińska – muzykolog, muzykoterapeuta i psycholog muzyki, certyfikowany psychoterapeuta, certyfikowany terapeuta i trener psychodramy. Jako pierwsza w Polsce zajęła się muzykoterapią praktycznie i systematycznie. Pracuje przez ponad 40 lat w głównym ośrodku psychoterapii w Polsce – Klinice Nerwic Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, gdzie zajmuje się muzykoterapią ukierunkowaną psychoterapeutycznie. W Centrum Specjalistycznym Terapii Gedeon Medica prowadzi psychodramę reparacyjną dla grupy dziecięco-młodzieżowej (od 11 do 17 życia) oraz dla grupy dorosłej.
- Gdzie: Majsternia (1 piętro)
- Kiedy: 19.15, 20.15; 21.15 | Czas: 45 min
- Liczba miejsc ograniczona: 20 (wstęp zgodnie z kolejnością przybycia)
W dobie zaawansowanych technologii cyfrowych muzyka przestała być wyłączną domeną artystów. XXI wiek przyniósł zmianę techniki kompozycji. Twórcy zaczęli też wykorzystywać komputery do programowania dźwięków, których nie są w stanie wygenerować żadne tradycyjne instrumenty. Rozwój sztucznej inteligencji wpłynął na kształt współczesnych utworów. Na warsztatach stworzycie własne kompozycje, korzystając z gotowych szkiców.
Dowiecie się:
- jak przy użyciu algorytmów tworzyć nowe utwory, korzystając z już istniejących;
- jak generować dźwięki znane z filmów lub gier science-fiction, niemożliwe do zagrania na instrumentach;
- jak testować różne warianty powtórzeń w utworach za pomocą kilku prostych parametrów;
- jak tworzyć i modelować własne unikatowe brzmienia.
Prowadzenie:
Piotr Stachera – kompozytor i sound designer, współzałożyciel Ivory Tower Soundworks, studia tworzącego muzykę i efekty dźwiękowe do gier komputerowych (m.in. Elderborn, Deadlink, Postal: Brain Damaged).
- Gdzie: Laboratorium fizyczne (I piętro) oraz Laboratorium biologiczne (I piętro)
- Kiedy: 19.00 – 22.00
- Liczba miejsc ograniczona: 16 w każdym laboratorium (możliwość wejścia na wolne stanowisko)
Czy zdarzyło ci się, że usłyszany dźwięk spowodował przyjemne mrowienie na karku? Zachwycająca muzyka, zmysłowy szept, krople deszczu stukające o parapet albo… szelest zgniatanej folii, czy odgłos chrupania skórki pieczonego kurczaka. Jeśli tak, jeśli po twoim karku „przeszły mrówki”, to była tzw. samoistna odpowiedź meridianów czuciowych, czyli ASMR (ang. autonomous sensory meridian response). Zjawisko, które od niedawna jest przedmiotem badań neurologów.
O AMSR porozmawiamy na zajęciach ze studentami Koła Naukowego Neuropsyche przy Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Będzie można sprawdzić reakcje swojego organizmu na różne dźwięki, na własnej skórze doświadczyć ASMR.
Zapraszamy do naszych labów.
Obecny ekosystem medialny i wielość rozmaitych technologii umożliwiają rozpowszechnianie w mediach kłamstw, manipulacji i teorii spiskowych na wielką skalę. Artykuły publikowane w portalach specjalizujących się w popularyzowaniu teorii spiskowych to jedne z chętniej udostępnianych w internecie treści. Podczas Wieczoru dowiemy się, co sprawia, że „alternatywne teorie rzeczywistości” cieszą się dziś takim wzięciem. Zaproszeni naukowcy i eksperci zmierzą się z najsilniej obecnymi w przestrzeni publicznej wątkami, przedstawiając naukowe badania i fakty.
W programie:
- Spotkania z ekspertami:
- Jak zarobić na teoriach spiskowych
- Uwikłani w spiski
- Szpieg w Twojej kieszeni
- Krótki kurs szpiegowania – metody operacyjne współczesnego wywiadu
- Jak zatonął krążownik „Moskwa”, czyli o roli wywiadu elektronicznego we współczesnej wojnie
- Fact-checking, albo jak rozpoznać fake-newsa
Spiski świetnie się sprzedają! Pomyślcie tylko o powieściach Dana Browna, sensacyjnych doniesieniach w tabloidach czy youtubowych viralach, których autorzy proponują emocjonujące opowieści o kosmitach, Lechitach i innych sprawach ukrywanych przed nami przez rządy.
Umiejętnie snute teorie spiskowe przekładają się też na głosy wyborców – trudno bowiem o wydajniejsze paliwo polityczne niż straszenie „obcymi u bram” albo „tajemniczymi wrogami skrywającymi się w cieniu”.
Minione lata pokazały także, że teorie spiskowe to doskonałe narzędzie sprzedaży cudownych terapii i środków pseudomedycznych. Dlatego najwyższy czas przejść od kupowania opowieści o spiskach do zarabiania na nich!
Podczas wykładu poruszymy zagadnienia istotne dla każdego autora teorii spiskowych.
Dowiecie się m.in.:
- w które teorie spiskowe warto dziś inwestować, a które wkrótce zanotują spektakularne spadki wartości;
- jak napisać bestsellerową powieść o tajnych organizacjach;
- kogo najlepiej uczynić wrogiem;
- jak uwiarygodnić opowieść, wplatając w nią bieżące wydarzenia (Uwaga: koronawirus jest już passé!);
- jak wykorzystać potęgę mediów społecznościowych do błyskawicznego promowania bzdur.
Prowadzenie: dr hab. Marcin Napiórkowski – semiotyk kultury, profesor w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się badaniami nad współczesnymi mitami, pamięcią i wyobraźnią zbiorową, legendami miejskimi, kulturą popularną. Autor książek (m.in. „Mitologia współczesna”, „Władza wyobraźni”, „Turbopatriotyzm”) oraz bloga Mitologiawspolczesna.pl.
Żyjemy w czasach informacyjnego boomu i informacyjnego… chaosu. Współczesny świat jest coraz bardziej złożony i zmienny, a my toniemy w odmętach nieustannie generowanych i przetwarzanych danych na jego temat.
Problem tym większy, że wiele z tych docierających do nas informacji jest nieprawdziwych. Nowoczesne media nie tylko dają nam niemal nieograniczony dostęp do informacji, ale też bardzo sprzyjają szerzeniu się dezinformacji.
Wiele wprowadzających w błąd komunikatów i opisów rzeczywistości, które kształtują dziś rzesze umysłów, wpisuje się w teorie spiskowe. Najpowszechniejszym przejawem wiary w takie teorie są próby wyjaśniania zjawisk czy zdarzeń ukrytymi działaniami potężnych, utajonych grup skupiających ogromną władzę i działających wyłącznie we własnym interesie.
Zapraszamy na spotkanie z Olą i Piotrem Stanisławskimi, twórcami Crazy Nauki, na którym rozmawiać będziemy o spiskach wymyślonych i prawdziwych.
Podczas spotkania dowiecie się:
- co łączy różne teorie spiskowe,
- dlaczego tak chętnie je przyjmujemy,
- czy niektórzy są na nie bardziej podatni niż inni,
- czy niektóre teorie spiskowe okazały się prawdą.
Bez smartfonów nie wyobrażamy sobie już życia. Zabieramy je ze sobą wszędzie: do pracy, baru, sypialni, toalety, na rodzinne obiady i spacery z psem. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele informacji można posiąść na nasz temat wyłącznie na podstawie danych z telefonu? I to nie tylko za sprawą wścibskich aplikacji mobilnych.
Podczas spotkania dowiecie się:
- jak zachować prywatność w sieci,
- czym są testy penetracyjne i w jaki sposób marketerzy wykorzystują nasze ciasteczka,
- dlaczego nie należy przesyłać poczty służbowej na prywatną skrzynkę e-mail,
- co ma wspólnego gra w kubki z cyberbezpieczeństwem,
- jak utrudnić życie hakerom.
Prowadzenie: Kamil Grondys – informatyk, od 25 lat związany z branżą teleinformatyczną, pracownik działu Research & Development w firmie Samsung, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa urządzeń mobilnych. Gościnnie wykładał na Uniwersytecie Stanforda (USA) i Uniwersytecie w Kapsztadzie (RPA), a także na polskich uczelniach technicznych. Występował na konferencjach w blisko 20 krajach na całym świecie (m.in. w USA, Japonii, Niemczech i Wielkiej Brytanii).
Zapraszamy do rozmowy o nowoczesnych metodach inwigilacji, sposobach werbowania agentów, szyfrowaniu informacji, fałszowaniu dokumentów, prowadzeniu tajnych przeszukań i o tym, jak rozwój technologii wpłynął na pracę agencji wywiadowczych.
Podczas spotkania odniesiemy się także do klasycznej literaturze szpiegowskiej i spojrzymy krytycznie na twórczość takich mistrzów gatunku jak Graham Greene, Ian Fleming, Frederick Forsyth, Robert Ludlum, Ken Follett, Tom Clancy, John le Carré, Vincent V. Severski.
Prowadzenie: Piotr Niemczyk – ekspert w dziedzinie wywiadu i zarządzania bezpieczeństwem, były dyrektor Biura Analiz i Informacji oraz zastępca dyrektora Zarządu Wywiadu Urzędu Ochrony Państwa (1990–1994), doradca Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji – organizator Krajowego Centrum Informacji Kryminalnej (2000–2001), ekspert Sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych (1998–2001, 2007–2015), obecnie niezależny konsultant w zakresie technik i metod analizowania i przetwarzania informacji, wykładowca akademicki w Collegium Civitas w Warszawie.
Zarówno wywiad tradycyjny, jak i elektroniczny odgrywają szczególnie istotną rolę w wojnie w Ukrainie. Bez precyzyjnych danych wywiadowczych żołnierze ukraińscy nie wiedzieliby z wyprzedzeniem, w jakich miejscach i w jakich kierunkach poruszają się oddziały rosyjskie. Nie potrafiliby ustalić lokalizacji stanowisk dowodzenia, centrów łączności i sytuacji w węzłach komunikacyjnych. Ogromne znaczenie ma także w tej wojnie przechwytywanie rozmów telefonicznych oraz lokalizacja użytkowników urządzeń służących do komunikacji.
Prowadzenie: Piotr Niemczyk
Czy w zalewie informacji potrafisz odróżnić prawdę od fałszu? Ocenić wiarygodność źródeł, z których korzystasz? Rozpoznać fake newsa? Zapraszamy na warsztaty, podczas których poznacie:
- rodzaje nieprawdziwych informacji, które pojawiają się w internecie;
- narzędzia służące do wykrywania dezinformacji i manipulacji;
- techniki stosowane do rozpowszechniania dezinformacji i siania propagandy.
Prowadzenie: Adam Maternik – politolog, analityk Stowarzyszenia Demagog, pierwszej w Polsce organizacji fact-checkingowej (utworzonej w 2014 roku). Zajmuje się weryfikacją wypowiedzi polityków i demaskowaniem fake newsów. Prowadzi szkolenia z przeciwdziałania dezinformacji oraz edukacji medialnej w ramach Akademii Fact-Checkingu.
Dowiemy się trochę o dzikich roślinach - o których opowiedzą nam Mead Ladies, czyli Kaja Nowakowska (biolożka, botaniczka) i Gosia Ruszkowska (etnografka).
Witamy lato, także musimy wspomnieć o m.in. Nocy Kupały - do tego tematu zaprosiliśmy dr hab. Halinę Galere – botaniczkę, nauczycielkę akademicką i popularyzatorkę nauki.
Wejdziemy również w świat grzybów razem z dr hab. Martą Wrzosek – biolożką, mykolożką, profesor Uniwersytetu Warszawskiego (UW) i pracowniczką Ogrodu Botanicznego UW.

Grzyby od czasów antycznych cieszyły się złą sławą. Przypisywano im moce piekielne lub sądzono, że pochodzą ze śliny bóstw chtonicznych. Średniowiecze zmagało się z epidemiami zatruć mykotoksynami i tylko ubodzy mieszkańcy leśnych polan cieszyli się, mogąc zaspokoić głód owocnikami znajdowanymi nieopodal swoich domostw.
Na przestrzeni wieków nauka wyjaśniała jednak krok po kroku kolejne tajemnice królestwa Fungi i odczarowywała ich mroczny wizerunek. Obecnie potrafimy wyjaśnić zjawisko świecenia próchna, szczegółowo rozpisujemy kolejne etapy degradacji wątroby po zatruciu amanityną, a nawet potrafimy zajrzeć do mózgów osób znajdujących się w stanie halucynacji.
Czy wszystko zostało już wyjaśnione? Jakie nowe zadania badawcze czekają na mykologów?
Odpowiedzi na te pytania poznacie podczas wykładu prof. Marty Wrzosek. Przekonacie się też, że choć dawne wierzenia na temat grzybów dziś zanikają, nowe wyrastają jak... grzyby po deszczu.
dr hab. Marta Wrzosek – biolożka, mykolożka, profesor Uniwersytetu Warszawskiego (UW), pracowniczka Ogrodu Botanicznego UW. Współzałożycielka i pierwsza prezes Polskiego Towarzystwa Mykologicznego. Autorka książek popularnonaukowych. Orędowniczka utworzenia Mykoteki – Centrum Edukacji Mykologicznej oraz Muzeum Historii Naturalnej. Wyróżniona w konkursie Popularyzator Nauki 2019 przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Interesuje się ekologią, ewolucją i taksonomią grzybów, a w szczególności interakcjami grzybów z innymi organizmami.
Perunowy kwiat – słynny kwiat paproci – można znaleźć jedynie w burzliwą noc świętojańską. Niech jednak nie zwiedzie was chrześcijańska nazwa. Korzenie tego święta sięgają hen, czasów pogańskich, kiedy zwane było Nocą Kupały.
Noc Kupały to radosne powitanie lata, święto miłości i płodności. Zioła zyskiwały wówczas magiczną moc. Chroniły przed złymi mocami, które tej nocy czyhały na człowieka, ale i pomagały w miłości. Na leśnych polanach płonęły ogniska, a niejedna para znikała wśród drzew.
Kościół katolicki zakazał pogańskich obrzędów, chcąc zastąpić je kultem św. Jana Chrzciciela. Chrześcijańskie rytuały nie wypleniły, a splotły się z pogańskimi. Magiczna moc roślin i wody przeistoczyła się w święcenie jednego i drugiego.
Zapraszamy na wykład dr hab. Haliny Galery. Posłuchacie o święcie miłości, o mocy ziół i mieszaniu się tradycji. Zobaczycie tez rośliny wykorzystywane w magicznych obrzędach.
dr hab. Halina Galera – botaniczka, nauczycielka akademicka i popularyzatorka nauki. Jej zainteresowania naukowe to biogeografia, ekologia populacji, inwazje biologiczne oraz historia ogrodnictwa, etnobotanika i symbolika roślin. Laureatka kilku wyróżnień za działalność dydaktyczną w ramach Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Medalu im. Prof. Bolesława Hryniewieckiego, nadanego przez Polskie Towarzystwo Botaniczne.
Weganizm polega na wyłączeniu z diety wszelkiej żywności pochodzenia zwierzęcego, w tym mleka i produktów mlecznych, jajek, miodu czy żelatyny. Wiele osób przyjmuje dietę wegańską ze względu na troskę o środowisko naturalne oraz silne przekonania etyczne dotyczące dobrostanu zwierząt. Czy jednak dieta wegańska jest zdrowa?
Podczas warsztatów z dr Agatą Białecką-Dębek dowiecie się:
- jakie są korzyści i zagrożenia związane ze stosowaniem diety opartej wyłącznie na produktach pochodzenia roślinnego;
- jakie mogą być konsekwencje całkowitej rezygnacji z produktów pochodzenia zwierzęcego;
- jakich składników odżywczych może potencjalnie brakować w diecie wegańskiej.
Zapoznacie się także z podstawowymi sposobami bilansowania diet wegańskich.
dr Agata Białecka-Dębek – absolwentka Dietetyki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie, adiunkt w Instytucie Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW. Zajmuje się badaniami nad sposobem żywienia i stanem odżywienia różnych grup populacyjnych oraz edukacją żywieniową w tych grupach, a także wpływem czynników żywieniowych, zdrowotnych i stylu życia na sprawność umysłową człowieka. W 2017 r. obroniła pracę doktorską pt. „Sposób żywienia a wybrane funkcje poznawcze u osób starszych”.
Wiecie, które z dzikich roślin są jadalne? Podczas „Wieczoru dla dorosłych” poznamy te jadane kiedyś, a dziś dawno zapomniane. Te, które niedoceniane noszą miano chwastów, a kryją moc smaku. Wreszcie te, o których niewielu wie, że w ogóle można je jeść. Po te wszystkie dzikie smaki wystarczy wyjść na trawnik. Dowiemy się, jak je przygotować, w jaki sposób włączyć do codziennych posiłków.
Zwykły trawnik, leśna ścieżka czy łąka to też ogród dzikich aromatów. I tych najpiękniejszych, i tych… bardziej kontrowersyjnych. Sprawdzimy, czy wodorosty mogą ładnie pachnieć i czy stężony zapach fiołka na pewno jest przyjemny. Dowiemy się, z których roślin powstaną perfumy, a z których olejki eteryczne. I wreszcie – jakie zapachy w ogóle nam się podobają.
Mead Ladies, czyli Kaja Nowakowska (biolożka, botaniczka) i Gosia Ruszkowska (etnografka) – prowadzą warsztaty z zakresu szeroko rozumianej botaniki praktycznej: dzikich roślin jadalnych, zielarskich, kosmetycznych, barwierskich, używanych do fermentacji i wytwarzania kadzideł. Są autorkami dwóch książek: „Dzikie smaki. Kuchnia zwariowanego zbieracza roślin” oraz „Dzikie kiszonki i inne fermentacje”.
Nasięźrzale, nasięźrzale,
Rwę cię śmiale,
Pięcią palcy, szóstą dłonią,
Niech się chłopcy za mną gonią,
Po stodole, po oborze,
Dopomagaj, Panie Boże...
Zapraszamy do krainy z mchu i paproci. Do mitycznego świata bagien i mokradeł, czyli źródlisk, trzęsawisk, grzęzawisk, topielisk, torfowisk, oparzelisk. Bohaterami tej opowieści będą m.in. nasięźrzał pospolity, podejźrzon księżycowy, długosz królewski, pióropusznik strusi, narecznica samcza, zanokcica języcznik. Będą też drapieżniki – owadożerne rosiczka okrągłolistna, tłustosz pospolity i pływacz zwyczajny.
Będziemy mówić o miłości, zwyczajach i rytuałach, obrzędach i magii w ten tajemniczy czas przesilenia letniego.
W roli głównej dr Artur Zagajewski oraz fascynujący świat roślin. Tych nadzwyczaj rzadkich i wyjątkowych i tych pospolitych. Kwitnących piwonii, wonnych jaśminowców, zjawiskowych róż i wielu, wielu innych.
Dr Artur Zagajewski – doktor nauk rolniczych, geolog, gleboznawca, mineralog, popularyzator przyrody. Miłośnik piękna i niepoprawny optymista. Swoim potężnym temperamentem, piękną polszczyzną i niezawodnym uśmiechem zjednał sobie rzeszę fanów, nie tylko wśród posiadaczy ogrodów.
Jak wygląda skrzyp albo mak polny, łatwo sprawdzić. A jak tańczą te dwie rośliny? Jaki charakterek ma kolczurka klapowana? Czy naparstnica zwyczajna jest... zwyczajna?
Już od godz. 19.00 w przestrzeni Wystaw będzie można spotkać niezwykłe, malownicze postacie inspirowane prawdziwymi roślinami.
A o godz. 20.20 zapraszamy na etiudę teatralną "Żywa zieleń". Będzie to artystyczne spotkanie z przyrodą, podczas którego performerzy i performerki z Teatru Sztuka Ciała zabiorą nas do świata flory.
- Opieka reżyserska – Joanna Płóciennik
- Kostiumy – Anna Rudzińska
- Występują: Agata Brzozowska-Kazimierska, Ewelina Grzechnik, Joanna Płóciennik, Kamil Przystał, Katarzyna Wróbel.
Teatr Sztuka Ciała działa w ramach Fundacji Sztuka Ciała, której misją jest inicjowanie, realizacja i wspieranie projektów związanych z pantomimą, teatrem ciała i teatrem ruchu.
Dlaczego rośliny są kolorowe? Po co im barwniki? A jakie znaczenie mają one dla zdrowia człowieka?
Zapraszamy na warsztaty, której autorką jest nasza inspiratorka Joanna Szewińska.
Zachwycamy się pięknem kwiatów, ich różnorodnością i feerią barw. Abyśmy mogli zaobserwować wyjątkową roślinność potrzebne jest wyjątkowe środowisko. Tajemnica skrywa się w glebie. To ona jest miejscem niezbędnym dla wzrostu i rozwoju roślin.
Zapraszamy na zajęcia botaniczne do Laboratorium biologicznego. Poznacie podziemne sekrety życia roślin. Dowiecie się, czego w glebie potrzebują, co lubią, a co im przeszkadza.
Otrzymacie porady dla początkujących ogrodników i ogrodniczek, pomocne przy tworzeniu przepięknego ogrodu. Przekonacie się też, czy ogrodnik i kawa to dobre połączenie.
2021
W 2021 roku, w obliczu zmagań z epidemią i trwającej akcji szczepień wraz z Polską akademią Nauk zaprosiliśmy Was na cykl spotkań z naukowcami. Zaproszeni goście, wybitni przedstawiciele różnych dziedzin nauki odpowiadali na Wasze pytania, odnoszące się do problemów związanych z epidemią, szczepieniami i ogólną profilaktyką COVID-19.
2020

WYKŁAD WIECZORU
Życiodajna kupa
Flora fizjologiczna człowieka – zwana także mikrobiotą lub mikrobiomem – to ogół mikroorganizmów zasiedlających różne obszary ludzkiego organizmu (jak przewód pokarmowy, drogi moczowo-płciowe, drogi oddechowe, skóra) i powiązanych z nim ewolucyjnie i funkcjonalnie. Mikrobiota stanowi niezbędny element homeostazy i jest zaangażowana w podstawowe procesy biologiczne, w tym aktywność metaboliczną, regulację funkcji nabłonków, modulowanie odporności pierwotnej i nabytej.
Tymczasem zmiany w ekosystemie, konsumpcja żywności o niskiej jakości, nadużywanie antybiotyków i niesterydowych leków przeciwzapalnych, prowadzi do niekorzystnych zmian w mikrobocie człowieka, czego wyrazem jest m.in., znaczący wzrost zachorowalności na poważne choroby jelit. Zaburzenia mikrobioty prowadzić mogą także do wielu przewlekłych schorzeń określanych jako choroby cywilizacyjne, takie jak otyłość, nieswoiste zapalenie jelit (IBD), cukrzyca, miażdżyca, niepłodność.
Od prawie 60 lat, celem rekonstrukcji zaburzonego mikrobiomu, stosowane są zabiegi transferu flory jelitowej, polegające na podaniu biorcy, wyizolowanej ze stolca, flory od zdrowego dawcy. Pierwszy udokumentowany przeszczep mikrobioty jelitowej w Polsce przeprowadziliśmy w 2012 r., zachęcające są również efekty tej metody u pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, chorobą Leśniowskiego-Cronha, a także dzieci z zaburzeniami rozwojowymi. Upowszechnienie planowej interwencji w ludzki mikrobiom będzie w przyszłości ważnym kierunkiem profilaktyki i leczenia wielu chorób cywilizacyjnych, wynikających z zaburzeń flory fizjologicznej.
Prowadzenie: dr med. Paweł Grzesiowski – pediatra, wakcynolog, ekspert w dziedzinie zakażeń i antybiotykoterapii. Kieruje Ośrodkiem Badań i Przeszczepiania Mikrobioty Jelitowej w Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji oraz Fundacją Instytut Profilaktyki Zakażeń.
SPOTKANIA Z EKSPERTAMI
Ciało do kontroli
Na co zwrócić uwagę ważąc się i mierząc? Czy można schudnąć i ważyć więcej? Czy niższe wynik na wadze zawsze oznacza, że schudliśmy? Co to jest BMI, BMR, BIA? Podczas warsztatów poznasz odpowiedzi na te pytania oraz wykonasz analizę składu masy swojego ciała. Dzięki niej dowiesz się, ile ważą twoje mięśnie, kości oraz tłuszcz.
Prowadzenie: dr Hanna Wilska – dietetyk, od lat związana z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym. Współpracowała jako ekspert ze Światową Organizacją Zdrowia oraz Instytutem Matki i Dziecka. Specjalistka w dziedzinie dietoterapii i dietoprofilaktyki, w szczególności chorób cywilizacyjnych. Propagatorka zdrowego sposobu odżywiania – współtworzy blog ekspercki dieto-terapia.pl. Zajmuje się popularyzacją wiedzy o żywieniu człowieka, ponieważ „najlepszą wiedzą jest ta, która się łączy z czynem” (przysłowie arabskie). Współtworzy bloga eksperckiego dieto-terapia.pl
Aby być ogarniętym, trzeba być wypoczętym
Czy lenistwo wyzwala twórcze zasoby? Czy bujanie w obłokach może pomóc w pracy zawodowej? Jak odpoczywali wybitni twórcy? Warsztaty będą okazją do poznania technik twórczego myślenia, które wprawdzie nie są w pełni racjonalne, ale za to doskonale sprawdzają się w racjonalnym świecie. Wykorzystując je w praktyce, poczujesz się jak pełne energii dziecko, które sypie pomysłami jak z rękawa.
Zaprasza dr Joanna Kwaśniewska – psycholog twórczości, coach kreatywności, adiunkt w Katedrze Komunikacji Wizualnej na Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS, ekspert w zakresie stymulowania kreatywności i twórczego rozwiązywania problemów.
Jak się uczą maszyny
Na czym polega algorytmizacja procesu uczenia się maszyn wyposażonych w sztuczną inteligencję? Jak działa sieć neuronowa i na czym polega jej samoorganizacja? Co to jest perceptron prosty i do czego służy? Jakie praktyczne zastosowania sztucznej inteligencji możemy zainstalować na swoim smartfonie? Zapraszamy na a krótki kurs sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence) oraz uczenia maszynowego (machine learning). W programie m.in. pokaz praktycznego wykorzystania sztucznej inteligencji w postaci popularnych aplikacji na smartfony, przetwarzających zdjęcia na różne style malarstwa lub rozpoznających emocje czy obiekty.
Prowadzenie: Andrzej Stefaniak – programista, informatyk, pasjonat sieci neuronowych; absolwent Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Pracuje jako architekt rozwiązań w projekcie wykorzystującym sztuczną inteligencję do oceny skuteczności reklam (finansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju) oraz w projektach służących wspieraniu firm w rozwiązywaniu problemów biznesowych.
Gesty prawdy, czyli jak kłamie nasze ciało
Zrozumienie prawdziwych intencji rozmówcy jest ważne nie tylko w pracy policji czy biznesie, ale także w codziennym życiu. W końcu nikt nie lubi być oszukiwanym czy manipulowanym. A zatem jak rozpoznać fałsz? Co zdradza oszusta? Jakie są zewnętrzne oznaki kłamstwa i z czego wynikają?
Zapraszamy na interaktywną sesję treningową ze specjalistką w dziedzinie psychologii kłamstwa oraz komunikacji niewerbalnej. Poznamy, w jaki sposób gesty, ton głosu lub sposób oddychania zdradzają kłamcę, jak interpretować uścisk dłoni i czy może on być powiązany z kłamstwem lub manipulacją. Dowiemy się również, jak wpłynąć na mowę ciała rozmówcy, by zmienić jego nastawienie, a także skąd bierze się wiedza… wróżbitów.
Prowadzenie: Natalia Hofman – psycholożka, absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Łódzkiego oraz podyplomowych studiów z zakresu psychologii śledczej na Uniwersytecie SWPS; certyfikowana ekspertka z zakresu odczytywania mowy ciała, rozpoznawania mikroekspresji i emocji (Ekman’s Cenrtyficate). Pracuje jako terapeuta, a także konsultant, wykładowca i szkoleniowiec w dziedzinie inteligencji emocjonalnej i komunikacji niewerbalnej, stosując autorską metodę analizy zachowań.
www.nataliahofman.pl
Wierność, zaufanie, zdrada
Gdzie w bliskiej relacji z drugą osobą jest miejsce dla własnej prywatności? Czy zaufanie polega na tym, że mówimy sobie wszystko? Gdzie zaczyna się, a gdzie kończy zdrada? Czy powodów zdrady należy doszukiwać się w braku satysfakcji w związku?
Podczas spotkania przyjrzymy się 3 mitom dotyczącym wierności, zaufania i zdrady oraz poszukamy nowych, konstruktywnych perspektyw na wymienione zjawiska. Rozpatrzymy wyniki badań i opinie ekspertów. Osoby uczestniczące wyjdą z warsztatu z pakietem narzędzi do budowania zaufania w stałej relacji.
Warsztat ma format interaktywny i przewiduje aktywny udział osób uczestniczących bez konieczności dzielenia się własnymi doświadczeniami.
Prowadzenie: Agnieszka Szeżyńska – certyfikowana coachka intymności, trenerka i pedagożka z 15-letnim doświadczeniem w edukacji dorosłych i rozwoju osobistym, ekspertka w zakresie psycholingwistyki i komunikacji. Prowadzi warsztaty i konsultacje dla par i osób indywidualnych. Pomaga budować trwałe i szczęśliwe życie intymne w stałych relacjach. Specjalizuje się w sytuacjach niedopasowania intymnego, wspieraniu kobiecej ekspresji seksualnej, pomaga radzić sobie z zazdrością i budować świadome relacje. Współpracuje z Sex Coach University jako Student Advisor oraz współprowadzi Instytut Pozytywnej Seksualności w Warszawie.
https://coachingintymnosci.pl/
http://sexpositiveinstitute.pl/
Co nauka mówi o iluzji
Sekrety iluzjonistów, mentalistów czy prestidigitatorów, wciąż rozpalają naszą ciekawość. Już w 1894 roku Alfred Binet badał techniki stosowane przez iluzjonistów, odkrywając kilka mechanizmów leżących u podstaw ich skuteczności. Od tego czasu, powstało aż 88 badań dotyczących sztuki iluzji (Tompkins, 2018).
Okazało się, iż magia (iluzja) może nie tylko dostarczać nam świetnej rozrywki, ale również pomóc naukowcom lepiej zrozumieć jak działają nasze procesy poznawcze oraz stanowić ciekawe narzędzie badawcze i popularyzatorskie.
Jaka jest historia badań nad iluzją? Dlaczego, tak właściwie dajemy się nabrać? Co można badać za pomocą iluzji? Czy naukowcy mogą być dobrymi magikami? Podczas spotkania postaramy się sprawdzić co o iluzji może powiedzieć nauka.
Prowadzenie: Dominik Kantorowicz – absolwent psychologii wspierania rozwoju i kształcenia na Akademii Pedagogiki Specjalnej im, Marii Grzegorzewskiej i studiów podyplomowych „Trener zdolności poznawczych” na Uniwersytecie SWPS. Członek Klubu Sceptyków Polskich. Założyciel i wieloletni redaktor naczelny Portalu Mała Psychologia, w ramach którego zajmował się popularyzacją psychologii w podejściu opartym na dowodach naukowych. Pomysłodawca kampanii informacyjnej „A dowodzik jest?”.
Spotkanie z samba brasil
Styczeń to czas karnawału, a karnawał to przede wszystkim Rio de Janeiro i gorące rytmy samby. Ten taniec o afrykańskich korzeniach, kojarzący się z kolorowymi strojami i dynamicznymi ruchami tancerek i tancerzy zawładnie Kopernikiem 30 stycznia.
Tancerki i instruktorki z Samba Paraiso w Warszawie zapraszają na tętniące karnawałowym szaleństwem ulice Rio de Janeiro! Dajcie się ponieść pulsującym dźwiękom bębnów, grzechotek i dzwonków. Niech rozgrzeje Was szał opalonych, półnagich ciał i zachwyci kalejdoskop barwnych piór, cekinów i błyskotek.
W programie:
- występ: tancerki ubrane w bikini z błyszczących kamieni i przystrojone wielkimi pióropuszami na głowie i ramionach zatańczą sambę No Pe (w wolnym tłumaczeniu: samba na palcach) w karnawałowych choreografiach oraz wersję rewiową samby z dodatkowymi rekwizytami.
- krótki kurs: poznamy podstawowe krokami samby, a następnie wykonamy cały taniec w rytm oryginalnej muzyki brazylijskiej – batucady.
Wystąpią: Sylwia Huryń, Agnieszka Karpińska, Angelika Więckowska-Gacek i Guyguy Ndakiza.
Azja na planszy
Poznaj historię tradycyjnych gier i zabaw z Dalekiego Wschodu. Sprawdź się w grach zręcznościowych z Japonii (kendama, daruma otoshi) i Korei (tu-ho). Zagraj w strategiczne gry planszowe z Indonezji (conglak) i Nepalu (bagh chal). A na koniec stocz bitwę na bączki.
W świat dalekowschodnich gier zapraszają eksperci z Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie:
Tomasz Madej – antropolog, kustosz Muzeum Azji i Pacyfiku i kierownik muzealnego Działu Edukacyjnego, kurator wystawy „Zabawa z kulturą. Tradycyjne zabawy i gry Azji”. Naukowo zajmuje się tradycyjnymi grami, zabawami i sportami azjatyckimi, którym poświęcił swoją pracę doktorską. Członek reprezentacji Polski na 6. edycji Igrzysk Sportów Tradycyjnych (6th TAFISA World Sport for All Games).
Dorota Pasek – specjalistka w zakresie edukacji międzykulturowej, pracowniczka Działu Edukacyjnego Muzeum Azji i Pacyfiku, fascynatka gier zręcznościowych oraz indonezyjskiej gry planszowej congklak.
Zapraszamy na kolejny Wieczór dla dorosłych. Mamy dla Was ponad 350 multimedialnych i interaktywnych eksponatów, pokazy w planetarium, spektakle teatralne, naukowe miniwarsztaty. Poza tym oferujemy atrakcje dodatkowe, związane z tematem przewodnim wieczoru, którym jest… miłość :)
WYKŁADY
HORMONY, POTRZEBY CZY PRAGMATYZM GATUNKOWY, czyli o co chodzi z tą miłością?
Podczas wykładu postawimy sobie trudne zadanie – spróbujemy udzielić odpowiedzi na pytanie „czym jest miłość”. Przyjrzymy się jej z różnych perspektyw: zgodnie z teorią biochemiczną miłość powstaje w wyniku działania określonych neurohormonów, według socjologii istnieje po to, by służyć dobru społeczności, zdaniem psychologa zaspokaja podstawowe psychiczne potrzeby ludzi – oczekiwanie oparcia, więzi, bliskości.
Poddamy analizie przemiany miłości w cyklu ludzkiego życia – od namiętności, przez intymność aż do zaangażowania. Odkryjemy też jej różnie odcienie: miłość partnerską, matczyną, ojcowską, platoniczną.
W trakcie spotkania będzie można wymienić się swoimi doświadczeniami oraz przemyśleniami dotyczącymi stanu, roli i przydatności miłości w XXI wieku.
Zaprasza Paulina Wnukiewicz – psycholog, psychoterapeuta, seksuolog, biegły sądowy. Ukończyła Wydział Psychologii UW, ze specjalizacją psychoterapii oraz szkolenie z zakresu terapii humanistyczno-egzystencjalnej w Szkole Psychoterapii INTRA. Ukończyła Studia Doktoranckie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Przez wiele lat była zawodowo związana ze Szpitalem Tworkowskim. Współpracuje z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę. Prowadzi zajęcia dla studentów APS. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Neuropsychiatrycznego.
KAMASUTRA
Czym jest Kamasutra? W sanskrycie słowo kama oznacza miłość, sutra to nauka. Kamasutra to więcej niż ars amandi. Jest filozofią, sztuką i nauką o miłości, zakładającą jedność ciała i ducha.
Joanna Jurewicz – indolog, wykłada w Katedrze Azji Południowej Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. W centrum jej zainteresowań leży filozoficzna myśl hinduska wyrażana w najstarszych indyjskich zabytkach literackich. Szczególnie interesują ją początki myślenia abstrakcyjnego, a także dziedziczenie pojęć i obrazów w trakcie kulturowego przekazu. W badaniach stosuje interdyscyplinarną metodologię łączącą filologię i filozofię z lingwistyką kognitywną. Autorka czterech monografii, przekładu wybranych hymnów Rygwedy oraz ponad 80 artykułów naukowych. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Semiotycznego, członkini stowarzyszenia Academia Europaea.
SPOTKANIA Z EKSPERTAMI
SEKSOHOLIZM, czyli ile seksu to za dużo
Seksoholizm – analogicznie do innych uzależnień – kojarzy się z nadmierną obecnością jednego tylko elementu życia. To niejako kryterium ilościowe. Może jednak chodzi nie tyle o to, ile jest seksu w życiu, ale jaki on jest, a zwłaszcza jaki jest w relacji do innych sfer. A może chodzi o poczucie braku kontroli na fantazjami czy aktywnościami seksualnymi? Na dodatek pytanie „czy mam tyle seksu, ile inni” zadała sobie przynajmniej raz w życiu większość z nas. Za tymi pytaniami kryje się również jedno niewypowiedziane – o normy w seksie, czy moje doświadczenie jest powszechne, albo czy chociaż przynajmniej niektórzy „też tak mają”.
O tym, ile seksu to za dużo w kontekście zachowań, norm oraz przekonań będziemy rozmawiać podczas interaktywnego wykładu.
Prowadzenie: Anna Zaleska – seksuolożka i edukatorka seksualna. Ukończyła studia z zakresu komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim oraz seksuologię kliniczną na SWPS w Warszawie. Certyfikat z zakresu coachingu seksualności uzyskała w międzynarodowej szkole dr Patti Britton (Sex Coach U). Kontynuuje kształcenie na szkoleniach oraz gender studies w Polskiej Akademii Nauk. Współpracuje z Instytutem Pozytywnej Seksualności. Prowadzi poradnictwo seksuologiczne dla osób indywidualnych i par.
MÓJ PRZYJACIEL DILDO, czyli seks z urozmaiceniami
Zabawki i gadżety erotyczne są dziś powszechnie dostępne. Jednocześnie rośnie przekonanie, że w ich używaniu nie ma nic zdrożnego, a przyjemność seksualna jest wartością samą w sobie.
Podczas warsztatów dowiecie się m.in.:
- od czego rozpocząć zabawy solo (i dlaczego nie tylko solo)?
- jak wybierać zabawki, czego się strzec, a na co zwrócić szczególna uwagę?
- czym się różni dildo od wibratora?
- ile kosztuje naprawdę dobry wibrator, a ile trzeba zapłacić za najdroższą zabawkę na świecie?
Zapraszamy wszystkich, którzy poszukują nowych wrażeń i chcieliby rozpocząć przygodę z własną seksualnością. Zgodnie z zasadą, że każdy rodzaj ekspresji seksualnej jest wspaniały, jeśli tylko nie nikogo krzywdzi.
Prowadzenie: Piotr Cywiński – sexcoach, edukator i trener seksualności, publicysta – autor vloga „Salon Zmysłów” (YT) i strony „Seks bez tabu” (FB), uczestnik warsztatów SexCoach University przy amerykańskim stowarzyszeniu terapeutów seksualnych, doradców i edukatorów AASECT (American Association of Sexual Educators, Coaches and Therapists), współpracownik Instytutu Pozytywnej Seksualności, właściciel klubu swingerskiego w Warszawie.
PO PROSTU SEKS – ona i on
Porozmawiajmy o seksie. Po prostu. O jego stronie fizycznej i emocjonalnej, fizjologicznej i praktycznej. O tym, czego pragną kobiety, a czego mężczyźni. Stąd dwa stanowiska. Oraz siedmioro młodych ekspertów z Seksuologicznego Koła Naukowego z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. I dziesiątki pytań – waszych pytań, na które postarają się odpowiedzieć konstruktywnie i bez uprzedzeń. Nie musicie nawet pytać, wystarczy przyjść i posłuchać. Może stanie się to dla was inspiracją i okazją do poszerzenia horyzontów.
Prowadzenie: lek. Katarzyna Elert, obecnie studiująca podyplomowo seksuologię kliniczną, mgr Iga Wróblewska, fizjoterapeutka, a także studenci kierunku lekarskiego WUM: Grzegorz Łopiński, Basia Malek, Anna Sienkiewicz, Zuzanna Sikora, Jeremi Woźniak.
Seksuologiczne Koło Naukowe działa przy Zakładzie Psychologii i Komunikacji Medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego członkowie – przyszli lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, dietetycy – wspólnie pogłębiają wiedzę na temat ludzkiej seksualności pod okiem swojego opiekuna dr. n. o zdr. Tomasza Krasuskiego, psychologa i seksuologa.
www.facebook.com/seksuologicznekoloWUM
MIŁOŚĆ KWITNIE
Dr Artur Zagajewski opowie o związku zmysłów człowieka ze światem roślin.
Zapraszamy na rozmowę o kwiatach, zmysłach i uczuciach. A wszystko w otoczeniu roślin i kwitnących kwiatów.
Polska Akademia Nauk Ogród Botaniczny – Centrum Zachowania Różnorodności Biologicznej w Powsinie.
Przedmiotem działania Ogrodu Botanicznego jest prowadzenie badań naukowych w zakresie botaniki doświadczalnej i stosowanej, biotechnologii i genetyki roślin, ekologii stosowanej, szeroko pojętej ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, ochrony środowiska oraz popularyzacji wiedzy przyrodniczej.
Do zadań Ogrodu Botanicznego należy w szczególności zakładanie i prowadzenie kolekcji roślinnych oraz prowadzenie badań naukowych w zakresie biologicznych podstaw ochrony bioróżnorodności na poziomie genetycznym, populacyjnym, gatunkowym i ekosystemowym oraz ochrony środowiska. Zadaniem Ogrodu Botanicznego jest także utrzymywanie i rozwój banku nasion.
Ogród Botaniczny jest również wyjątkowym miejscem o ponadczasowym uroku.
dr Artur Zagajewski – absolwent Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, kierunku geochemia, mineralogia i petrografia. Prowadził wykłady i ćwiczenia w SGGW na Wydziale Rolnictwa i Biologii z mineralogii, petrografii oraz gleboznawstwa. Następnie swoją przygodę rozpoczął w Katedrze Roślin Ozdobnych SGGW, opiekując się Ogrodem Bylinowym. Od 2013 roku jest związany z Ogrodem Botanicznym Polskiej Akademii Nauk w warszawskim Powsinie. Opiekuje się tam Kolekcją Roślin Ozdobnych pod szklanym dachem oraz w terenie. Miłośnik przyrody, zwierząt i podróży. Swoją pracę wykonuje z wielka przyjemnością. Otaczając się pięknem świata roślin, stara się też być pięknym człowiekiem wewnątrz. Do tego jeszcze idealista i marzyciel.
POROZMAWIAJMY O ZWIĄZKACH
Pogadajmy o związkach! Kultura pokazuje nam głównie relacje heteroseksualne i monogamiczne. Jak wyglądają relacje osób odbiegających od tych schematów?
W formule zbliżonej do żywej biblioteki będziecie mieli okazję porozmawiać między innymi: z parą biseksualnych kobiet, osobami żyjącymi w związku poliamorycznym, z parą gejów i nie tylko. Spotkajmy się, Queer Tour zaprasza do rozmowy.
Queer Tour to nieformalny kolektyw, który powstał w odpowiedzi na homofobiczne, bifobiczne i transfobiczne stanowiska zajmowane przez polskie gminy, miasta i powiaty. Jest ich już kilkadziesiąt i ich liczba ciągle rośnie. Nie zgadzamy się na „strefy wolne od ideologii LGBT”.
Wyjeżdżamy więc do miejsc, które politycy i polityczki zdecydowali określić w ten sposób i rozpoczynamy dialog społeczny z ich mieszkańcami. Robimy to, ponieważ wierzymy, że rozmowa jest pierwszym krokiem do zmiany.
Queer Tour na fb »
WARSZTATY ARTYSTYCZNE – KORONKI KONIAKOWSKIE W NOWEJ ODSŁONIE
Koniaków mała wioska położona w Beskidzie Śląskim. To tutaj na styku trzech granic powstają unikatowe koronki koniakowskie. Mimo iż koronki koniakowskie znane są ze swego piękna na całym świecie to w latach 90. poprzedniego stulecia oraz na początku tego stulecia zostały zepchnięte do lamusa . Świat zapomniał o Koniakowie i o tym rękodziele artystycznym. W 2003 roku dwoje przyjaciół informatyk – Sergiusz i koronczarka – Małgorzata Stanaszek postanowili przywrócić dawny blask i właściwe miejsce koronce koniakowskiej. Oprócz tradycyjnych produktów pojawiły się też nowe – koronkowa, ręcznie robiona bielizna. Wprowadzenie na rynek koronkowych stringów wywołało spore zamieszanie w Koniakowie. Środowisko koronczarek podzieliło się na zwolenniczki i przeciwniczki koronkowej bielizny. Temat zainteresował media w Polsce i za granicą.
W trakcie spotkania twórczyni i projektantka koronek Małgorzata Stanaszek przybliży historię koronki koniakowskiej. Artystka pokaże jak powstają koronki, oraz zademonstruje jak wykonuje się bieliznę. Dla zainteresowanych rękodziełem artystycznym będzie możliwość spróbowania własnych sił w trakcie praktycznej lekcji szydełkowania. Uczestnicy spotkania będą mieli możliwość wykonania na miejscu prostych elementów koronek.
Firma Koni-art – wytwarzająca koniakowskie rękodzieło jest wierna tradycji i od samego początku swojej działalności promuje i produkuje tradycyjne koronki koniakowskie, a najpopularniejszym produktem jest bielizna. Ta produkcja to przykład udanego połączenia tradycji z nowoczesnością. Firma Koni-art prowadzona jest przez Małgorzatę Stanaszek, która projektuje bieliznę oraz skupia wokół siebie najlepsze koronczarki z Koniakowa. To właśnie dzięki tym koronczarkom, Koni-art jest uznaną marką na całym świecie. Wszystkie wyroby wykonane są ręcznie i zyskały uznanie na całym świecie.
QUIZ – PRZEPIS NA UDANĄ RANDKĘ
Romantyczna kolacja przy świecach czy piknik na dachu wieżowca? Taniec w świetle księżyca czy dzikie pląsy w klubie? Wyciskający łzy film obyczajowy w kinie czy wywołująca skurcz brzucha komedia na Netflixie? Przyjdź do nas, weź udział w quizie i dowiedz się, jakie składniki kryje w sobie przepis na udaną randkę. Na miejscu, poza możliwością zdobycia wiedzy z zakresu randkowania, czekać będą na Ciebie wyjątkowe, miłosne gadżety.
Na quiz zaprasza Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii to jedna z najprężniej działających społecznych organizacji LGBT w Polsce. KPH istnieje po to, aby każda osoba LGBT mogła być sobą. Zespół Kampanii zabiega o zmianę prawa, realizuje kampanie społeczne, prowadzi warsztaty i szkolenia, buduje ruch sojusznicy, wspiera rodziców, a także udziela pomocy prawnej i psychologicznej. To m.in. dzięki pracy KPH akceptacja osób LGBT na przestrzeni ostatnich 10 lat wzrosła o 30%. Jak mówią: „Działamy dla Was i dzięki Wam, bo razem możemy więcej!”.
www.kph.org.pl
Przez media toczy się dyskusja o bezpieczeństwie i zasadności otwierania szkół. Spory wzbudza też obowiązująca podstawa programowa. Podnoszą się liczne głosy na temat nieadekwatności metod nauczania i przeciążenia uczniów uczennic obowiązkami. Jeszcze nigdy powrót do szkoły po wakacjach nie wiązał się z tyloma pytaniami i wątpliwościami.
Nie zawsze pamiętamy, przekazywanie wiedzy nie jest jedynym zadaniem szkoły. Równie ważne jest kształtowanie u dzieci i młodzieży kompetencji społecznych, przygotowanie ich do samodzielnego życia, nauczenie wykorzystywania zdobytych informacji do rozwiązywania problemów. Co więc daje chodzenie do szkoły? Jakie znaczenie w procesie rozwoju dziecka ma edukacja stacjonarna? Czego nauczyło nas doświadczenie wiosennego lockdownu i jak można to doświadczenie wykorzystać dla poprawy jakości nauczania? Będziemy się nad tym zastanawiać na najbliższym Wieczorze dla dorosłych online. Odkrywa Samsung. W dyskusji wezmą udział:
dr Magdalena Śniegulska – psycholożka, specjalistka w dziedzinach psychologii rozwoju, psychologicznych podstaw edukacji, wspierania rozwoju, umiejętności rodzicielskich. Pracownica naukowa w Katedrze Psychologii Klinicznej i Zdrowia Uniwersytetu SWPS w Warszawie oraz Szkole Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego. Członkini Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, członkini-założycielka Stowarzyszenia Wspólne Podwórko. Autorka tekstów popularyzujących wiedzę psychologiczną z obszaru wychowania dzieci i problemów rozwojowych. Prowadzi terapię indywidualną i grupy terapeutyczne dla dzieci i młodzieży.
Magdalena Jurewicz – socjolożka, trenerka, koordynatorka procesu doskonalenia mentorów i mentorek w Szkole Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi kursy doszkalające dla nauczycielek i nauczycieli pn. „100 pomysłów na relacje z uczniami”. Koordynuje projekt „Myśląca Klasa”. Współpracuje z międzynarodowymi ośrodkami kształcenia nauczycieli, m.in. Teachers College na Columbia University w Nowym Jorku.
Jarosław Szulski – nauczyciel, wychowawca, przedsiębiorca. Organizator i pomysłodawca wielu przedsięwzięć szkolnych i pozaszkolnych. Autor dwóch powieści o szkole: „Zdarza się” i „Sor”. Współpracuje z Grupą Firm Doradczych Values Jacka Santorskiego, gdzie pełni funkcję kierownika zespołu projektowego Akademia Psychologii Przywództwa – Studium Podyplomowe realizowanego w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej. Były nauczyciel gimnazjum i liceum im. Tadeusza Reytana oraz Stefana Batorego w Warszawie.
Odszedł ze szkolnictwa po strajku w 2019. Obecnie realizuje autorski projekt rozwojowy dla młodzieży "!@#$%".
Co właściwie powoduje, że jadąc na dwóch kółkach, utrzymujemy równowagę? Jak na przestrzeni dwustu lat ewoluował rower – od drewnianego wehikułu Karla Draisa do najnowocześniejszych modeli jednośladów?
O historii jednego z najwspanialszych wynalazków wszech czasów opowie podczas swojego wykładu Andrzej Trzebuniak. W trakcie spotkania prowadzący wyjaśni także – i zademonstruje – podstawowe siły oraz zjawiska wpływające na stabilizację roweru w ruchu.
Andrzej Trzebuniak – fizyk związany z Instytutem Fizyki Uniwersytetu Opolskiego, członek Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki, twórca „Wystawy Historycznych Przyrządów Fizycznych”, popularyzator nauki. Prowadzi wykłady i demonstracje doświadczeń fizycznych (m.in. w ramach Opolskiego Festiwalu Nauki, „Nocy Nauki” i „Nocy Muzeów”). Rowery to jedna z jego wielu pasji.
W 2020 roku kilkucalowy ekran smartfona zagarnął, skupiając w sobie, niemal cały nasz świat: stał się szkołą, biurem, spacerem po muzeum, randką, seksem, wizytą u lekarza, rozmową z terapeutą, koncertem ulubionego muzyka, zakupami świątecznych prezentów, wigilijną kolacją z rodziną, wyjściem do restauracji, wymarzoną książką, spotkaniem dzieciaków na placu zabaw i wizytą u babci. Wizytą, która ma szansę dojść do skutku, jeśli babcia poradzi sobie z WhatsAppem. Z powodu pandemii smartfon okazał się nam tak bliski jak nigdy wcześniej. Czy mamy się z czego cieszyć?
Podczas Wieczoru dla dorosłych będą o tym rozmawiać Van Anh Dam i Kamil Śliwowski.
Wspólnie z nim poszukamy odpowiedzi na pytania o rzeczywistość zapośredniczoną i nasz (zdalny) kontakt ze światem i samymi sobą. Czy korzystanie z mediów społecznościowych pogłębia naszą frustrację? Co to jest cyfrowy dobrostan? Czy za pomocą technologii można manipulować naszymi zachowaniami? A co najważniejsze – jak przejąć kontrolę nad technologią i nie dopuścić by przejęła kontrolę nad nami?
Goście wieczoru
Van Anh Dam – socjolożka, menadżerka projektów na styku IT i edukacji. Popularyzatorka wykorzystywania technologii w sposób świadomy, odpowiedzialny społecznie i inkluzywny. Współzałożycielka Kids Code Fun, współtwórczyni programu Girls Code Fun. Wdrażała programy edukacji technologicznej w Polsce i Indonezji. Country Manager na Polskę globalnej sieci INCO Academy.
Kamil Śliwowski – trener i animator edukacji medialnej, w szczególności dotyczącej prawa autorskiego, otwartych zasobów i cyfrowego dobrostanu. Od kilkunastu lat związany z trzecim sektorem, współpracuje z fundacjami Panoptykon (z którą stworzył grę Trzęsienie Danych), Szkoła z Klasą i Centrum Cyfrowe, a także blogiem Sektor 3.0. Tworzy newsletter poświęcony nowoczesnej edukacji na otwartezasoby.pl. Najbardziej lubi się uczyć, ucząc innych, i dlatego właśnie pisze kurs online na temat.
2019

Tego jeszcze nie było! Podczas pierwszego wieczoru w nowym roku zaprezentujemy to, co w Koperniku najlepsze. Otwieramy wszystkie laboratoria, Majsternię, Teatr Robotyczny i Teatr Wysokich Napięć. Na wystawach będą odbywać się pokazy naukowe i miniwarsztaty, a w planetarium – pokazy nieba. Nie zabraknie oczywiście gości naukowych. Znajdą się wśród nich członkowie Rady Naukowej Centrum Nauki Kopernik, którzy zaproszą do rozmów o nauce, edukacji i Koperniku.
Spotkanie z naukowcami z Rady Programowej CNK - Przeszłość rozmawia z przyszłością
Jak wyglądała nauka i technologia 30 lat temu, pod koniec XX wieku? Jakie perspektywy rozwoju nauki widzieli ówcześni polscy naukowcy? Czy można było przewidzieć kierunki rozwoju oraz zmiany, których obecnie jesteśmy świadkami? Czy podobny skok naukowo-technologiczny czeka nas w ciągu następnych 30 lat? Jak wyglądać będzie stan naszej wiedzy w połowie XXI wieku, w roku 2050?
Na te i inne pytania dotyczące nauki, technologii, a także roli Centrum Nauki Kopernik w misji edukacyjnej odpowiedzą członkowie Rady Programowej CNK – wybitni naukowcy i popularyzatorzy, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem wspierają przedsięwzięcia Kopernika i czuwają nad przekazem naukowym, jaki stąd płynie.
Rozmowa będzie się składać z dwóch części. W pierwszej części rozmówcy przypomną swoje wizje przyszłości sprzed 30 lat, w drugiej spróbują przedstawić wizje przyszłości na najbliższe 30 lat. Każda z części zakończy się sesją pytań od publiczności.
Zaproszeni goście:
Prof. Łukasz Turski – profesor fizyki teoretycznej, specjalista w dziedzinie fizyki materii skondensowanej i mechaniki statystycznej, pracownik Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Wybitny popularyzator nauki, autor stu kilkudziesięciu publikacji naukowych i kilkudziesięciu artykułów publicystycznych, radiowych audycji popularnonaukowych i programów telewizyjnych. Współorganizator pierwszego Pikniku Naukowego w Warszawie, za co otrzymał Nagrodę im. Hugona Steinhausa (1997). Pomysłodawca budowy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie i przewodniczący jego Rady Programowej od pierwszej kadencji. W roku 2000 otrzymał Medal Europejskiego Towarzystwa Fizycznego za upowszechnianie fizyki.
Prof. Aleksander Bursche – profesor archeologii, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i kilku innych prestiżowych uczelni w Europie i USA. Fellow oksfordzkiego Wolfson College i American Academy in Rome. Członek Deutsches Archäologisches Institut (DAI) w Berlinie. Przewodniczący Rady Konsorcjum DARIAH_PL (Digital Research Infrastructure for the Arts and Humanities). Członek Komitetu Naukowego „Journal of Archaeological Numismatics”. Pomysłodawca i współorganizator Festynu Archeologicznego w Biskupinie. Koordynator projektu Narodowego Centrum Nauki „Maestro” pt. „Okres Wędrówek Ludów w dorzeczu Odry i Wisły”. Członek Rady Programowej CNK od początku istnienia.
Prof. Magdalena Fikus – profesor biologii molekularnej, wykładowczyni wielu prestiżowych uczelni, wybitna popularyzatorka nauki. Współtwórczyni i przez wiele lat przewodnicząca Rady Programowej Festiwalu Nauki w Warszawie (za współorganizację Festiwalu otrzymała w roku 1997 Medal im. Hugona Steinhausa). Członkini międzynarodowego stowarzyszenia organizacji na rzecz wydarzeń w zakresie komunikacji naukowej EUSCEA, będącej platformą wymiany doświadczeń na temat organizacji nieformalnych wydarzeń edukacyjnych w Europie. Nauki w Warszawie. Przewodnicząca Rady Upowszechniania Nauki PAN. Członkini Rady Programowej CNK od początku istnienia.
Prowadzenie:
Red. Krzysztof Michalski – dziennikarz Programu Pierwszego Polskiego Radia. Autor programów „Wieczór Odkrywców”, „Człowiek i nauka”, „Ludzie Nauki”. Laureat „Złotego Mikrofonu”, wyróżnienia im. Hugona Steinhausa, a także honorowej odznaki Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Członek Akademii Inżynierskiej w Polsce oraz Rady Upowszechniania Nauki przy Prezydium PAN.
(fot. Archiwum prywatne)
Red. Karolina Głowacka – dziennikarka Radia TOK FM. Autorka cotygodniowej audycji popularnonaukowej „Radiowa Akademia Nauk”. Laureatka konkursu Popularyzator Nauki 2016, organizowanego przez MNiSW i PAP. Współautorka (wraz z prof. Jean-Pierrem Lasotą) książki „Czy Wielki Wybuch był głośny?”, wyróżnionej nagrodą „Złotej Róży” na Festiwalu Nauki w roku 2017.
(fot. Michał Mutor / Agencja Gazeta)
starsze

Azot i tlen, do tego trochę argonu oraz niewielkie ilości dwutlenku węgla, pary wodnej, wodoru, metanu, helu i jeszcze kilku gazów. Ta dziwna mieszanina to powietrze – niezbędne dla nas do życia na Ziemi. Dzięki niemu oddychamy (tlen) i mamy co jeść (dwutlenek węgla jest wykorzystywany przez rośliny w procesie fotosyntezy do tworzenia materii organicznej). Dlatego jakość powietrza to sprawa pierwszorzędnej wagi. Podczas Wieczoru spotkamy się z ekspertami w zakresie fizyki atmosfery, klimatologii, ekologii i medycyny. Porozmawiamy o zagrożeniach, jakie dla przyszłości naszej planety niosą zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie powietrza.
SPOTKANIE Z EKSPERTAMI
WARSZAWA BEZ SMOGU – REALNA SZANSA CZY POBOŻNE ŻYCZENIE
„Uwaga! Dzisiaj notujemy wysokie stężenie pyłów w powietrzu. Warszawiacy – przesiądźcie się do komunikacji miejskiej. Apelujemy o niepalenie w kominkach, zalecamy unikać przebywania i aktywności fizycznej na dworze oraz ograniczyć wietrzenie pomieszczeń”.
Dokładnie takim komunikatem ostrzegają nas władze Warszawy. Robią to coraz częściej. Czytamy też złowieszcze nagłówki prasowe na temat fatalnej jakości powietrza w Warszawie: „Smog ponownie zaatakował stolicę”, „Aktywiści alarmują – w Wilanowie normy przekroczone o 300 procent”, „Smog na obrzeżach gorszy niż w Centrum”.
Odkąd w stołecznych mediach rozpoczęło się masowe informowanie na temat smogu, wśród warszawiaków krąży wiele przekonań dotyczących zanieczyszczonego powietrza, zagrożeń jakie niesie oraz tego, jak się chronić przed jego skutkami. Wiadomości na ten temat znajdujemy niemal codziennie. Które informacje są prawdziwe? Jak odróżnić fakty od mitów? Jaka jest rzeczywista skala zagrożenia? Gdzie w Warszawie stan powietrza jest najgorszy? Co robią władze stolicy, żeby ograniczyć zjawisko smogu? Jak możemy sobie sami z nim radzić?
WYKŁAD
Negatywny wpływ smogu na nasze zdrowie i ogólną kondycję jest ogromny. Zaczyna się w łonie matki i trwa przez kolejne lata życia. Im dłużej jesteśmy narażeni, tym bardziej upośledza to naszą wydolność i sprzyja rozwojowi wielu schorzeń. Jakie choroby wywołuje zanieczyszczenie powietrza? Kto jest szczególnie narażony na zachorowanie? Czy zmiany chorobowe są odwracalne? Zapraszamy na wykład, który wygłosi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog i internista z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
PANEL DYSKUSYJNY
Po wykładzie odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony smogowi w Warszawie. Naszymi gośćmi będą eksperci zajmujący się problemem zanieczyszczenia powietrza w aglomeracji warszawskiej.
Czym jest smog i dlaczego szkodzi zdrowiu? O faktach i mitach na temat tego zjawiska opowiedzą specjaliści od pomiarów zanieczyszczeń powietrza i ich wpływu na zdrowie. Naukowiec, lekarz oraz przedstawiciel Inspekcji Ochrony Środowiska podzielą się z nami wiedzą na temat smogu, związanych z nim problemów zdrowotnych oraz sposobów przeciwdziałania mu. Od eksperta w dziedzinie nowoczesnego transportu i działaczy na rzecz środowiska dowiemy się natomiast, co już dzisiaj robimy i co jeszcze możemy zrobić, by zadbać o właściwą jakość powietrza w Warszawie. Uczestnicy panelu z przyjemnością odpowiedzą na pytania słuchaczy.
W trakcie dyskusji dowiemy się m.in.
- dlaczego pył zawieszony szkodzi zdrowiu;
- czy to prawda, że w styczniu ubiegłego roku odsetek zgonów na skutek narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza znacząco wzrósł w porównaniu z innymi latami;
- czy o wpływie zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka wiemy już wystarczająco dużo;
- jak Inspekcja Ochrony Środowiska informuje Polaków o zanieczyszczeniach powietrza;
- kiedy możemy mówić o zjawisku „smogu”, a kiedy po prostu o wysokim stężeniu zanieczyszczeń powietrza;
- dlaczego emisję, która jest przyczyną wysokich stężeń zanieczyszczeń w powietrzu nazywamy „niską”;
- dlaczego miniaturowy czujnik nie może mierzyć z taką samą dokładnością, jak ten zamontowany na stacji monitoringu powietrza.
Prowadzenie:
Anna Gayer – ekspertka ds. ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza oraz ich wpływu na zdrowie ludzkie. Doktorantka na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej oraz ekspert współpracujący z think tankiem Fundacja # 13 Centrum Zmian Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju. Obecnie wraz z zespołem z PW pracuje nad wdrożeniem tzw. warszawskiego indeksu powietrza, projektu realizowanego na zlecenie m. st. Warszawy.
Paneliści:
- dr Piotr Dąbrowiecki, Wojskowy Instytut Medyczny
- Stanisław Biega, Centrum Zrównoważonego Transportu
- Tomasz Klech, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska
- Agnieszka Drozd, Stowarzyszenie Warszawski Alarm Smogowy
WARSZTATY Z EKSPERTEM
ZIMA ZE SMOGIEM – JAK SIĘ NIE DAĆ?
Czym jest i z czego składa się zimowy smog? Jak odczytywać informacje z aplikacji smogowych? Ile warte są czujniki jakości powietrza i czy należy je kupować? Jak chronić się i zachowywać w czasie epizodów smogowych? Na prezentację i krótkie warsztaty zaprasza Piotr Siergiej z inicjatywy Warszawa Bez Smogu.
https://polskialarmsmogowy.pl/warszawa-bez-smogu.html
STREFA BADAŃ
ZBADAJ SWOJE PŁUCA
Łatwo się męczysz, masz kaszel, duszności lub świszczący oddech? Jeśli tak, zgłoś się na badanie spirometryczne, które pozwoli ocenić stan twojego układu oddechowego.
Spirometria to badanie, podczas którego mierzy się pojemność płuc oraz przepływ powietrza przez poszczególne partie układu oddechowego. Służy ocenie wydolności oddechowej człowieka. Jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut.
Spirometrię powinien robić raz na dwa lata każdy palacz papierosów powyżej 40. roku życia, niezależnie od tego czy ma lub tez nie ma problemów z oddychaniem.

Jak powstało życie? Jaka jest jego istota i na czym polegają procesy życiowe? Jakie własności obiektów fizycznych sprawiają, że uznajemy je za żywe? Skąd się wzięło życie na Ziemi i czy istnieje życie w kosmosie? Jaki sens ma ludzkie życie i jaka jest jego wartość? To pytania, które powtarzają się od wieków. Nie ma większej tajemnicy niż życie. Zarówno dla nauki, jak i filozofii, które starają się je opisać i zrozumieć z różnych perspektyw, stosując różne narzędzia i metodologie. Tym bardziej nie możemy obiecać, że nasi eksperci znajdą wyczerpujące odpowiedzi na te wszystkie pytania. Postaramy się jednak wspólnie z nimi przybliżyć Państwu tę problematykę, a także rozbudzić ciekawość, zachęcić do refleksji i po prostu porozmawiać o życiu.
ROZMOWA WIECZORU
Życie w laboratorium
W jaki sposób zmieniły się biologia i inne nauki o życiu? Jakie były największe zaskoczenia, których nie sposób było przewidzieć? W ciągu ostatnich stu lat dokonano licznych odkryć i przełomowych badań naukowych w dziedzinie biologii. Od podstaw dziedziczenia, przez przyjęcie narzędzi statystycznych, a skończywszy na rozwoju inżynierii genetycznej i bioinformatyki. Większość tych przełomów dokonała się w ciągu życia prof. Magdaleny Fikus, biolog i biochemik związanej z Uniwersytetem Warszawskim oraz Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN, która będzie naszym gościem. Co prof. Fikus poradziłaby osobom myślącym o karierze naukowej? Jakie są typowe mity o biologii, które męczą doświadczoną popularyzatorkę nauki? Jak wygląda w życie w laboratorium? Zapraszamy na naszą rozmowę.
Prof. Magdalena Fikus – z wykształcenia biochemik, z zawodu – biofizyk i genetyk w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN; wybitna popularyzatorka nauki, współtwórczyni, współorganizatorka i przewodnicząca Rady Programowej Festiwalu Nauki w Warszawie; członek międzynarodowego stowarzyszenia propagatorów nauki EUSCEA (European Science Events Association), przewodnicząca Rady Upowszechniania Nauki PAN, członek Rady Programowej CNK od początku istnienia instytucji.
Rozmowę poprowadzi Marcin Zaród – fizyk, popularyzator nauki i socjolog techniki, bada relacje nauki i społeczeństwa, m.in. w zakresie komunikacji naukowej i społecznych uwarunkowań procesów tworzenia wiedzy; pracownik CNK
SPOTKANIE Z EKSPERTEM
Filozofia jako sztuka życia
Od Demokryta, Sokratesa i Platona filozofowie starożytni wskazywali na analogię pomiędzy medycyną jako terapią ciała a filozofią jako terapią duszy. Podkreślali konieczność ćwiczeń duchowych, które oprócz intelektu, angażowały również wyobraźnię, pamięć, emocje i prowadziły do wypracowania odmiennego sposobu patrzenia i reagowania na rzeczywistość. Wady i namiętności traktowano jako rodzaj choroby, dlatego stoicy porównywali salę wykładową do szpitala, epikurejczycy zaś ujmowali podstawy swojej doktryny jako poczwórne lekarstwo.
Na czym polegała swoistość filozofii jako sztuki życia w starożytności? W czym ówcześni filozofowie upatrywali istotę szczęścia? Czy antyczna perspektywa ma zastosowanie również dzisiaj? Zapraszamy na seminarium, w czasie którego spróbujemy wspólnie wypracować odpowiedzi na te pytania. Albowiem – jak uczy Epikur – nigdy nie jest za późno, by zacząć troszczyć się o zdrowie swej duszy.
Prowadzenie
dr Krzysztof Łapiński – historyk filozofii starożytnej, pracownik naukowy w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, tłumacz; autor monografii „Wizerunek mędrca w starszej szkole stoickiej” oraz przekładu z języka greckiego „Rozmyślań (Do siebie samego)” Marka Aureliusza.
Z Marsa czy z Wenus, czyli czy jesteśmy „obcymi”?
Czy to możliwe, że życie nie narodziło się na Ziemi? A jeśli nie na naszej planecie, to gdzie? Okazuje się, że porównanie składu pierwiastkowego ziemskich istot żywych oraz meteorytu z Nakhla z 1911 roku wskazuje, że bardziej prawdopodobnym miejscem jest Mars, ewentualnie Wenus. Rola przestrzeni kosmicznej w ziemskiej biogenezie jest zresztą znacznie większa. To dzięki niej kilkakrotnie unicestwiane życie na Ziemi odradzało się – kosmos działał jak przechowalnia i lodówka życia, które czekało na pojawienie się bardziej sprzyjających warunków na naszej planecie.
Być może jednak nie jest aż tak istotnie, skąd życie się wzięło. O wiele ważniejsze od „gdzie” jest „jak” powstało. Czy pierwszy był świat RNA, prostych chemicznych replikatorów kopiujących siebie, czy świat siarki i żelaza, czyli cząsteczek transportujących energię? A może wszystko zaczęło się w świecie lipidów, czyli od tłuszczowych błon, ewoluujących w coraz bardziej skomplikowane struktury?
Prowadzenie: dr Szymon Drobniak – doktor nauk biologicznych, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu w Uppsali; zajmuje się biologią ewolucyjną, genetyką populacyjną i molekularną, immunologią ekologiczną, prowadzi badania nad ewolucją płci oraz pochodzeniem i rolą koloru w przyrodzie; zwycięzca polskiej edycji konkursu FameLab w 2015 roku, niestrudzony popularyzator nauki i artysta-designer (projektuje ilustracje naukowe, infografiki).
W 1957 roku człowiek wystrzelił w Kosmos pierwszego sztucznego satelitę Ziemi. W ciągu niespełna sześćdziesięciu lat od tego wydarzenia udało nam się na dobre zadomowić w przestrzeni kosmicznej, wykorzystując ją dla naszych ziemskich celów. Wkład technologii kosmicznych w rozwój wiedzy jest nie do przecenienia! Dane z teleskopu Hubble’a potwierdziły teorię o rozszerzaniu się Wszechświata, a także istnienie czarnych dziur w centrach galaktyk. Obecnie trwa blisko trzydzieści misji międzyplanetarnych, a kilkanaście nowych planowanych jest w ciągu kolejnych 10 lat. Przedmiotem badań jest wiatr słoneczny, promieniowanie kosmiczne, pył międzyplanetarny, planety, komety, asteroidy.
Badania kosmiczne mają także bardziej praktyczne znaczenie. Po orbitach okołoziemskich krąży stale ponad tysiąc funkcjonujących satelitów – geofizycznych, meteorologicznych, telekomunikacyjnych, nawigacyjnych. To one dostarczają ogromnej ilości danych o naszej planecie. Możemy dzięki nim lepiej prognozować pogodę, przewidywać trzęsienia ziemi i huragany, skuteczniej walczyć z pożarami lasów, wpływać na wielkość plonów. Rewolucja kosmiczna to nie tylko telewizja satelitarna i GPS, które stały się naturalnymi elementami naszej codzienności. To także – a może i przede wszystkim – najnowocześniejsza technologia w służbie globalnej polityki gospodarczej, społecznej, klimatycznej. Dzięki niej możemy w większym zakresie wziąć odpowiedzialność za Ziemię i jej mieszkańców.
SPOTKANIA Z EKSPERTAMI
Kosmiczne pieniądze
Ludzka aktywność w kosmosie nie sprowadza się jedynie do lotów załogowych czy misji międzyplanetarnych. W rzeczywistości jest to ogromny rynek, obejmujący branże związane z telekomunikacją, nawigacją satelitarną, obserwacjami Ziemi. W 2014 r. obroty światowego sektora kosmicznego osiągnęły 330 miliardów dolarów (dla porównania budżet NASA wynosił wówczas mniej niż 18 miliardów). Polskie firmy również uczestniczą w kosmicznych projektach. Umożliwiają to między innymi przetargi ogłaszane przez Europejską Agencje Kosmiczną oraz udział w programie unijnym Horyzont 2020. O doświadczeniach i zrealizowanych projektach w branży kosmicznej opowie prezes polskiej firmy z sektora kosmicznego – Blue Dot Solutions.
Prowadzący: dr Krzysztof Kanawka – obronił doktorat z zakresu ogniw paliwowych na Imperial College London, wcześniej studiował na AGH w Krakowie oraz na Fachhochsule w Münster. Obecnie – jako szef BDS – główny manager projektu POSITION, którego celem jest rozwój polskich rozwiązań opartych o nawigację satelitarną oraz kierownik programu badawczo-rozwojowego platformy stratosferycznej „Hevelius”.
Meteoryty – kamienie z kosmosu
Jak i kiedy powstały? Co powoduje, że cały czas do nas przybywają? Czym różnią się od meteoroidów i meteorów? Dlaczego są tak ważne dla nauki? O badaniach pierwszej stałej materii w Układzie Słonecznym opowie „łowca meteorytów” z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.
Prowadzący: Zbigniew Tymiński – jest fizykiem jądrowym po Uniwersytecie Warszawskim, pracownikiem Ośrodka Radioizotopów POLATOM NCBJ w Świerku. Brał udział w kilkunastu ekspedycjach meteorytowych w Europie, Azji i Afryce. Kieruje sekcją meteorytową w Stowarzyszeniu Astronomicznym Pracownia Komet i Meteorytów.
Kosmos bez tajemnic
Rozwój technologii sprawił, że współczesna astronomia dysponuje niewyobrażalnymi jeszcze sto lat temu możliwościami zaglądania w kosmos i wydzierania mu jego tajemnic. Ogromne teleskopy optyczne wysyłane w przestrzeń kosmiczną przesyłają zdjęcia najdalszych zakątków naszego Układu Słonecznego i jeszcze odleglejszych miejsc. Nauczyliśmy się obserwować także to, czego nie możemy zobaczyć. Galaktyka Herkules, pozostałości po supernowej Tycho i wiele inne obiektów "zobaczyliśmy" dzięki użyciu radioteleskopów, pracujących na różnych zakresach fal. Poznajemy najróżniejsze obiekty astronomiczne – kwazary, pulsary, czarne dziury, całe nowe galaktyki. Możemy weryfikować teorie astronomiczne, precyzyjniej testować różne modele Wszechświata. A co czeka nas w niedalekiej przyszłości? Co odkryjemy dzięki gigantycznemu teleskopowi E-ELT (European Extra Large Telescope) oraz sieci super-czułych radioteleskopów z programu SKA (Square Kilometer Array). Czy te dwa najbardziej ambitne przedsięwzięcia naukowe pozwolą nam odkryć pozasłoneczne planety nadające się do zamieszkania, z przyjazną atmosferą i wodą? A może nawet życie w kosmosie?
Prowadzący: Maciej Cegłowski – jest doktorantem astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się w astronomii pozagalaktycznej – bada kwazary, aktywne jądra galaktyk. Jest uczestnikiem projektów z pogranicza nauki i sztuki organizowanych przez Fundację Platon, a także jednym z założycieli Instytutu B61 – awangardowej grupy artystycznej, skupiającej naukowców, muzyków i performerów. Ostatnio, prócz pracy naukowej, zajmuje się produkcją radionuklidów. Pracuje jako operator cyklotronu. Uwielbia kolendra i wieczorne turlanie.
Błękitna planeta pod lupą
Od blisko 60 lat, nad naszymi głowami krążą sztuczne satelity. Wiele z nich wyposażonych jest w nowoczesny sprzęt pomiarowy i precyzyjne kamery, które każdego dnia dostarczają ogromnej ilości danych i zdjęć. Co mogą zobaczyć i zmierzyć? Czego możemy dowiedzieć się o życiu na Ziemi, analizując zebrane w kosmosie informacje? O tym, w jaki sposób misje kosmiczne wspierają badania i ochronę ziemskich zasobów przyrodniczych, opowie ekspertka Centrum UNEP/GRID-Warszawa – ośrodka specjalizującego się w pozyskiwaniu, przetwarzaniu i udostępnianiu informacji o środowisku naturalnym naszej planety.
Prowadząca: Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska – przyrodnik i edukator. Promuje interdyscyplinarne podejście do badania zjawisk przyrodniczych z wykorzystaniem technologii i danych satelitarnych. Kierownik Działu Edukacji w Centrum UNEP/GRID-Warszawa (United Nations Environment Programme/Global Resource Information Database).
Oczy zdradzają w jakim jesteśmy nastroju, a nasza tęczówka jest unikalna jak linie papilarne. Przy tym wszystkim nasze oczy odróżniają 10 milionów kolorów (w tym 500 odcieni szarości). Podczas styczniowego wieczoru zastanowimy się, jak to się dzieje, że mimo iż zmysł wzroku angażuje połowę zasobów naszego mózgu, ciągle dajemy się zwieść prostym złudzeniom optycznym. Dowiemy się, jak dbać o oczy i jak je ćwiczyć. Tym bardziej, że coraz częściej nasza praca to głównie siedzenie przed różnymi ekranami. Zastanowimy się też, jak wiedza na temat naszego wzroku jest wykorzystywana w różnych dziedzinach.
SPOTKANIA Z EKSPERTAMI
Zobaczyć – zapamiętać? O związkach wzroku z pamięcią
Jedna z teorii postrzegania zakłada, że jest ono procesem budowania obrazu z wielu niezależnych elementów. Druga teoria przyjmuje, że spostrzeganie otoczenia ma z natury charakter całościowy. Jakie są współcześnie podejmowane próby, aby rozwiązać ten dylemat? Uczestnicy dowiedzą się także o związkach spostrzegania i procesów pamięciowych, na przykładzie zjawiska zwanego „ślepotą na zmiany”.
Prowadzenie: prof. dr hab. psychologii Tomasz Maruszewski, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (oddział w Sopocie), członek Polskiej Akademii Nauk. Specjalista w zakresie procesów poznawczych i zjawisk komunikacyjnych. Zajmuje się psychologią procesów poznawczych, psychologią emocji oraz psychologią komunikacji. W ostatnich latach jego zainteresowania naukowe dotyczą przede wszystkim pamięci autobiograficznej
Czego oczy nie widzą, tego mózgowi nie żal. Kilka słów o postrzeganiu świata
Postrzeganie świata to złożony system, angażujący nasze oczy, dotyk i mózg. Na spotkaniu usłyszymy o podstawach biologicznych i psychologicznych procesów poznawczych, poznamy podstawowe złudzenia percepcji i paradoksy uważności. Sprawdzimy, że nawet zdrowy wzrok nie jest tak doskonały jak nam się wydaje. Zobaczymy też w jaki sposób nasze postrzeganie współtworzy świat w którym żyjemy.
Prowadzenie: dr hab. psychologii Michał Wierzchoń, pracownik Laboratorium Badań nad Świadomością UJ. W swojej pracy naukowej zajmuje m.in. się związkami między zmysłami a świadomością.
Lepiej widzieć, lepiej żyć
Z naszych oczu korzystamy przez całe życie. Jak dbać o wzrok i kiedy warto się przebadać? Jakie problemy ze wzrokiem możemy mieć na różnych etapach naszego życia? Oprócz wiedzy o higienie okulistycznej, poznamy też kilka ćwiczeń praktycznych, które możemy samodzielnie wykonać w trakcie przerw w pracy.
Prowadzenie: dr Magdalena Korwin, okulistka. Współpracuje naukowo z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, prowadzi własną praktykę kliniczną. Specjalizuje się w problematyce jaskry i soczewek kontaktowych. Jest autorką i współautorką wielu prac w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.
Nieludzkie barwy fizyki. Kilka słów o pomiarach hiperspektralnych
Po co fizykom różne widma? Jak działa kamera hiperspektralna i jak wygląda świat w takiej kamerze? Na co patrzeć, gdy chcemy analizować zanieczyszczenia powietrza? Jak przedstawić ludziom więcej barw niż mogą rozpoznać ludzie oczy?
Prowadzenie: Michał Chiliński, fizyk, popularyzator nauki, student Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych.