pokaz

Inne Ziemie

Licz to pulsar – umarła gwiazda, która obraca się 160 razy na sekundę. Powstał kilkaset milionów lat temu w wyniku wybuchu supernowej. Licz znajduje się w gwiazdozbiorze Panny, a jego nazwa pochodzi ze świata fantastyki, gdzie funkcjonuje jako określenie potężnych istot zwanych ożywieńcami.

Idealnie pasuje do gwiazdy, która „umarła”, a nadal świeci. W latach 90. prof. Aleksander Wolszczan odkrył wokół Licza trzy egzoplanety – pierwsze planety pozasłoneczne. Czy może istnieć na nich życie?

„Inne Ziemie” to pokaz na żywo o odkrywaniu nowych planet i poszukiwaniu życia w kosmosie.

Pulsary to supergęste obiekty, które wysyłają w kosmos sygnały radiowe, migając niczym latarnie morskie. Ich błyski dorównują regularnością zegarom atomowym. Na planetach orbitujących wokół pulsara panują niezwykle trudne warunki dla przetrwania życia. Dlatego też kolejnych egzoplanet poszukujemy w ekosferze „zwykłych” gwiazd. Chcielibyśmy znaleźć ich jak najwięcej, jak najbliżej Ziemi i być może wysłać na nie wiadomość o naszym istnieniu. Czy damy radę? Jak próbujemy to robić? Czy znajdziemy ślady zaawansowanych cywilizacji pozaziemskich? – na te pytania będziemy szukać odpowiedzi w trakcie pokazu.

Pokaz prowadzą na żywo prezenterzy Planetarium. Tylko w języku polskim.

Polecamy zwłaszcza licealistom.