Koncert pod gwiazdami

Niebo nad Warszawą

Oderwijcie się od codzienności i zanurzcie w świecie dźwięków. Pianistka Maria L. Gabryś-Heyke zabierze Was w podróż pełną emocji, a jej gra otworzy przed Wami bramy nocnego nieba nad Warszawą. Poczujcie przestrzeń, w której czas nie istnieje, i dajcie się poprowadzić ku nieskończoności Wszechświata!

Program:

  • 3 Morceaux, op. 4 (Marian Sokołowski)
  • Petite Berceuse (Marian Sokołowski)
  • Mélodie (Marian Sokołowski)
  • Serenade (Marian Sokołowski)
  • Nokturn z cyklu „Tryptyk Warszawski” (Marcin Łukaszewski)
  • Preludium geometryczne (Marcin Łukaszewski)
  • Nokturn (Paweł Łukaszewski)
  • Obrazki z Warszawy (Aldona Nawrocka)
  • „Koncert warszawski”, wersja na fortepian solo (Richard Addinsell)

Artystka:

Maria L. Gabryś-Heyke – artystka wyróżniająca się niezwykle szerokimi zainteresowaniami muzycznymi oraz umiejętnością gry na fortepianie współczesnym, mozartowskim Hammerklavier oraz romantycznym pianoforte. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w klasie prof. Teresy Manasterskiej. Mistrzowskie szlify zdobywała w Szwajcarii, kształcąc się przez 5 lat pod okiem prof. Ivana Klansky‘ego w Lucernie (dyplom solistyczny z wyróżnieniem), a następnie w ramach studiów podyplomowych, u prof. Jespera Christensena w słynnej Scholi Cantorum Basiliensis.

To bogactwo doświadczeń muzycznych pozwala pianistce na swobodne poruszanie się w różnych stylach i konwencjach wykonawczych. Podczas koncertów solowych i kameralnych, które dotychczas zaprowadziły ją do prawie wszystkich krajów Europy, Japonii, Korei Płd. i USA, prezentuje ona repertuar obejmujący pozycje muzyki od XVIII w. do prawykonań muzyki współczesnej (Marian Sawa, Marta Ptaszyńska, Aldona Nawrocka).

Sukcesy na konkursach międzynarodowych (I nagroda na konkursie Ludwiga van Beethovena w Hradec, I nagroda na konkursie „Edwin Fischer Wettbewerb” w Lucernie, I nagroda na konkursie na instrumentach historycznych „Chopin Golden Ring” w Słowenii) umożliwiły artystce m. in. debiut na festiwalach w Wiedniu, Mariańskich Łaźniach, Murten oraz Kyoto. Maria Gabryś była wielokrotną stypendystką Ministra Kultury, Towarzystwa im. F. Chopina oraz prestiżowej Fundacji „Crescendum est Polonia”. Występowała z recitalami przed wybitnymi osobistościami, głowami państw, także cesarzem Japonii Akihito wraz z małżonką Michiko.

Przez wiele lat otaczała ją opieką prof. Anna Żurawlew, żona twórcy konkursów chopinowskich, która podarowała nastoletniej wówczas uczennicy fortepian prof. Jerzego Żurawlewa. Maria Gabryś jest doktorem habilitowanym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Od wielu lat współpracuje z Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci. Więcej na stronie: www.mariagabrys.eu.


Koncert odbędzie się 19 i 26 kwietnia o godz. 20.00 w Planetarium. Bilet ulgowy/normalny w cenie 50 zł można zakupić na naszej stronie.