Ми використовуємо файли coocies на нашому сайті, бо хочемо, щоб ти почувався чудово і повертався до нас! Докладніше про нашу політику використання файлів coocies.

Наш сайт використовує файли coocies. Використовуючи його, ви погоджуєтеся на використання файлів coocies відповідно до поточних налаштувань браузера. Докладніше про нашу політику використання файлів coocies.

Більше

Otworzyliśmy Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego

31.03.2023
Zdjęcie budynku z góry
31.03.2023

31 marca 2023 r. otworzyliśmy Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego. To miejsce prac badawczo-rozwojowych, w którym wraz z partnerami tworzymy nowe wystawy, eksponaty, pomoce edukacyjne i scenariusze zajęć, interdyscyplinarne projekty, wydarzenia.

Informacja prasowa (plik docx)

„Przyszłe życie”. Tak badani przez nas uczniowie ostatnich klas podstawówek nazwali przedmiot, który ich zdaniem byłby najcenniejszy w programie szkolnym. Młodzież, która o swojej dorosłości myśli z obawą i niepokojem, na lekcjach PŻ (czyli przyszłego życia) chciałaby uczyć się rzeczy praktycznych – płacenia podatków, szukania pracy, radzenia sobie z kłopotami. Choć zapewne nigdy o nich nie słyszeli, młodzi ludzie sami odkryli potrzebę rozwijania kompetencji przyszłości. To nas bardzo cieszy, bo właśnie w tym celu otworzyliśmy 31 marca 2023 r. Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego – chcemy rozwijać edukację przyszłości i wspierać młodzież w uczeniu się.

Więcej o PPK: www.kopernik.org.pl/o-nas/badania-i-rozwoj-ppk

Widok od przodu na budynek PPK

Uroczyste otwarcie PPK

Na otwarcie zaprosiliśmy tych, którzy przyczynili się do powstania Pracowni oraz tych, którzy będą wraz z nami z niej korzystać – organizatorów, konsorcjantów, partnerów, edukatorów, uczniów, naukowców, przedstawicieli biznesu. Zaprezentowaliśmy im potencjał badawczo-rozwojowy nowego budynku oraz rozwiązania edukacyjne, które już w nim powstały, właśnie powstają lub są na etapie pomysłów. Więcej o możliwościach współpracy www.kopernik.org.pl/wspolpraca/

O tym, co się kryje w budynku, przeczytacie tutaj: www.kopernik.org.pl/badania-i-rozwoj/przewodnik-po-nowym-budynku

Dach budynku z posadzonym rozchodnikiem

Goście otwarcia o PPK

Otwarcie Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego to ważny dzień dla nauki. Uruchamiamy tu dziś wyjątkowe w skali nie tylko naszego kraju, ale też całego świata centrum naukowo-badawcze, w którym z myślą o mieszkańcach Warszawy naukowcy z Polski i całego świata będą realizować swoje projekty od A do Z. Dzięki temu lepiej poznamy i zrozumiemy tajniki ludzkiego umysłu oraz procesy uczenia się, co ma szczególne znaczenie dla rozwoju edukacji. Bardzo się cieszę, że Warszawa wsparła ten projekt i przekazała teren na budowę tego imponującego obiektu oraz blisko 28 mln zł na prace budowlane, wykończeniowe i instalacyjne – Rafał Trzaskowski, Prezydent m. st. Warszawy.

Samorząd województwa mazowieckiego wsparł budowę Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, przekazując na ten cel z funduszy unijnych w ramach RPO WM ponad 16,7 mln zł. Bardzo mnie cieszy, że mogliśmy przyczynić się do powstania tak kreatywnego i inspirującego miejsca, a tym samym mamy swój udział w rozwoju nowoczesnej edukacji i komunikacji naukowej nie tylko na Mazowszu, lecz także w całym kraju. Tym bardziej że to jedyne takie miejsce w Polsce. Zawsze będziemy wspierać ciekawe i wartościowe inicjatywy naukowe, bo edukacja i rozwój najmłodszych mieszkańców Mazowsza jest naszym priorytetem – Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Wnętrze budynku

Od pomysłu do produktu

Budynek został tak zaprojektowany, by można było w nim realizować projekty od początku do końca. Od pomysłu, do gotowego produktu dzieli nas zaledwie kilka kroków. Można szybko tworzyć i udoskonalać prototypy. Sercem budynku są świetnie wyposażone warsztaty (z profesjonalnym sprzętem, służącym do produkcji prototypów) oraz laboratoria, wyposażone w zaawansowane technologicznie przyrządy i aparaturę pozwalającą na prowadzanie doświadczeń biologicznych, chemicznych i fizycznych. Ten sprzęt będzie służył do pracy głównie naukowcom i badaczom.

Gotowy projekt należy przetestować. Najlepiej z udziałem przyszłych odbiorców, w naszych specjalnie zaaranżowanych pomieszczeniach. Jedne z nich przypominają klasę szkolną, inne – mieszkanie lub laboratorium. Będzie w nich można prowadzić zajęcia w grupach i obserwować ich przebieg z fokusowni, wyposażonych są w lustra weneckie oraz aparaturę umożliwiającą nagrywanie i analizę zachowań uczestników. Fokusownie zostały przygotowane z myślą o badaczach – psychologach i socjologach, a także projektantach, którzy mogą sprawdzać, jak używane są ich produkty. Parter jest przestrzenią otwartą. Spacerując po Powiślu, można będzie wejść do showroomu i zobaczyć, nad czym ostatnio pracowaliśmy. Tuż obok znajduje się Wytwórnia – FabLab edukacyjny. To przestrzeń warsztatowa, w której planujemy prowadzenie prac konstruktorskich dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Twórcom cyfrowym udostępnimy studio nagrań audio-video, a wszystkich zaprosimy do kawiarni z widokiem na Wisłę.

Wnętrze budynku PPK
Logotypy partnerów budynku

Ньюслетер

Підпишись на розсилку Центру Науки Коперник і дізнавайся більше.