Konferencja

Forum KMO

Zapraszamy na Forum KMO – doroczne spotkanie międzynarodowej społeczności opiekunów i partnerów, którzy wspólnie z Centrum Nauki Kopernik i Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności rozwijają program Klub Młodego Odkrywcy w Polsce, Gruzji, Ukrainie, Armenii, Rumunii i Etiopii.

XII Forum KMO
KMO. Więcej niż klub

24-25 listopada 2023

Tematem przewodnim XII edycji Forum KMO będzie współpraca i efektywne działanie zespołowe. Zastanowimy się również, jak w naszych klubach możemy korzystać z różnorodności, która nie ogranicza się jedynie do różnic kulturowych, ale dotyczy także wielorakich umiejętności, perspektyw i doświadczeń.

Zapisy na warsztaty przez formularz są zakończone. Osoby niezapisane zapraszamy w piątek do recepcji - będzie możliwość dopisania się w miarę wolnych miejsc. 


Istotą programu Klub Młodego Odkrywcy jest tworzenie społeczności uczącej się (ang. learning community). Na co dzień zwykle widzimy jej mały wycinek: nasz klub, czasem kluby z okolicy lub regionu. Tymczasem Forum KMO jest okazją, aby spojrzeć na naszą społeczność z szerszej perspektywy i poczuć się częścią większej zmiany. W trakcie tego wydarzenia spotykają się osoby, które mogą nie znać się osobiście, ale mają wspólne wartości i misję – wspieranie dzieci i młodzieży w rozwijaniu niezbędnych we współczesnym świecie kompetencji, takich jak krytyczne myślenie, kreatywność, otwartość na świat, gotowość do podejmowanie wyzwań czy umiejętność rozwiązywania problemów.

Forum to miejsce, w którym spotykają się różnorodność, kreatywność i potencjał. W tym roku będzie to szczególnie widoczne, ponieważ po raz pierwszy w historii programu spotkamy się z partnerami i opiekunami ze wszystkich krajów współtworzących międzynarodową społeczność KMO, m.in. z Armenii, Gruzji, Rumunii i Ukrainy. Dodatkowo będziemy gościć przedstawicieli instytucji partnerskich z Etiopii i Izraela.

Tematem przewodnim XII edycji Forum KMO będzie współpraca i efektywne działanie zespołowe. Zastanowimy się również, jak w naszych klubach możemy korzystać z różnorodności, która nie ogranicza się jedynie do różnic kulturowych, ale dotyczy także wielorakich umiejętności, perspektyw i doświadczeń.

Umiejętność współpracy nie przychodzi łatwo. Wymaga treningu, determinacji i wysiłku. Warto ten wysiłek podjąć, by nauczyć się dostrzegać inne punkty widzenia i wchodzić w dialog z odmiennymi sposobami myślenia, a także by wszechstronnie rozwijać umiejętności społeczne i efektywniej przyswajać wiedzę. Kształtowanie i wzmacnianie umiejętności współpracy to dzisiaj kluczowy element edukacji, przygotowujący młodych ludzi do skutecznego działania we wszystkich sferach życia. To inwestycja w zdrowe, odpowiedzialne i sprawnie funkcjonujące społeczeństwo.

Współpraca to także jeden z najważniejszych elementów pracy w klubach. Dzięki niej eksperymentowanie owocuje czymś więcej niż tylko rozwojem osobistych kompetencji klubowicza czy opiekuna. Sprawia, że wokół wspólnego wykonywania doświadczeń zaczyna się tworzyć społeczność – najpierw klubowiczów i opiekunów, potem rodziców i szkoły, a później także lokalnych przedsiębiorców, samorządów, instytucji i uczelni. Dzięki zaangażowaniu tak wielu osób każdy z tysiąca klubów w Polsce i za granicą staje się częścią wielkiej zmiany, która tworzy warunki do rozwoju samodzielnych, krytycznie myślących i sprawczych obywateli.

Zapraszamy serdecznie do Centrum Nauki Kopernik. Spotkajmy się by razem doświadczyć, że KMO to więcej niż klub.

Rejestracja została zakończona.

Zapoznaj się z regulaminem wydarzenia (plik pdf)

Poprzednie wydarzenia