Festiwal Przemiany 2021

Technologiczna zuchwałość człowieka (debata + Q&A)

W wyobrażeniach o nadchodzących dekadach nie brakuje scenariuszy, które pozostają w sferze fantastyki naukowej, ale cieszą się wielkim zainteresowaniem mediów. To częste zjawisko w przypadku najbardziej śmiałych, spektakularnych projektów naukowo-technicznych. 

Dekoracja

Na Przemianach zależy nam jednak na tym, żeby twardo stąpać po ziemi. Dlatego wnikliwie ocenimy prawdopodobieństwo sukcesu takich projektów, jak:

  • geoinżynieria – wszelkie pomysły na „siłowe” modyfikacje klimatu, podporządkowanie sobie zmian klimatycznych za pomocą nauki i techniki;
  • ITER i inne rewolucyjne pomysły na pozyskiwanie energii;
  • ucieczka z Ziemi – wiele uwagi media poświęcają już nie tylko planom pierwszej załogowej wyprawy na Marsa, lecz także planom jego kolonizacji oraz tzw. terraformacji, czyli stworzeniu na tej planecie, dzięki ludzkiej potędze technologicznej, warunków podobnych do ziemskich.

Wpiszemy tę dyskusję w ramy rozważań z zakresu energy humanities o tzw. nieświadomości energetycznej w scenariuszach dotyczących prognozowanej technologicznej potęgi ludzkości. W skrócie – wystawimy rachunek energetyczny różnym wizjom przyszłości. Chcemy w ten sposób pokazać, że ambitne wizje pozytywne, które mniej dotyczą technologicznej zuchwałości człowieka i są być może bardziej wymagające pod względem zmian nawyków i przemyślenia dominujących systemów ekonomicznych, zdecydowanie nie są bardziej ambitne niż wyobrażenia, które nadal pozostają głównie w sferze science fiction. Co nie zmienia oczywiście faktu, że innowacji technicznych potrzebujemy i do nich również powinniśmy dążyć.

W dyskusji udział wezmą:

  • dr hab. Paweł Frelik, prof. UW (profesor, Uniwersytet Warszawski)
  • Marcin Popkiewicz (analityk, dziennikarz, portal Nauka o klimacie)
  • Maciej Jagaciak (Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością,  Foresight Engineer w 4CF Strategic Foresight)

Prowadząca: Aleksandra Budka (dziennikarka, Radio 357)

Zdjęcie dr. Pawła FrelikaDr hab. Paweł Frelik, Prof. UW

Profesor uczelni w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prowadzi Pracownię Tekstów i Mediów Spekulatywnych. Naukowo zajmuje się science fiction i współczesną kulturą audiowizualną, przede wszystkim grami wideo i filmem. Autor ponad 100 publikacji zagranicznych na ten temat. Członek rad redakcyjnych „Science Fiction Studies” (USA), „Extrapolation” (USA/UK) oraz „Journal of Gaming and Virtual Worlds” (UK), współredaktor serii książkowej „New Dimensions in Science Fiction” wydawanej przez University of Wales Press. W 2017 roku był pierwszym nieanglojęzycznym laureatem amerykańskiej nagrody Thomas D. Clareson Award za działalność na rzecz badań nad science fiction.

Zdjęcie Marcina PopkiewiczaMarcin Popkiewicz

Analityk megatrendów, ekspert i dziennikarz zajmujący się powiązaniami w obszarach gospodarka–energia–zasoby–środowisko. Autor bestsellerów „Świat na rozdrożu”, „Rewolucja energetyczna. Ale po co?” i „Nauka o klimacie”. Redaktor naczelny portali naukaoklimacie.pl i ziemianarozdrozu.pl. Laureat głównej nagrody „Dziennikarze dla klimatu 2015”, „Promotor Energetyki Odnawialnej 2016” oraz „Economicus 2016” za najlepszą książkę̨ szerzącą wiedzę ekonomiczną. Wraz z zespołem redakcji „Nauka o klimacie” laureat przyznawanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Agencję Prasową nagrody „Popularyzator Nauki 2017”. Ekspert Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w zakresie technologii transformacji energetycznej.

Zdjęcie dr. Pawła FrelikaMaciej Jagaciak

Członek zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością i Foresight Engineer w 4CF Strategic Foresight. W swoim dorobku ma szereg analiz foresightowych dotyczących m.in. przyszłości płatności, druku 3D, sztucznej inteligencji, branży metalowej, energetycznej, spożywczej, opakowaniowej i fotonicznej. Prowadził warsztaty i badania dla sektora finansowego oraz projekty militarne. Jako projektant systemów analitycznych i programista zaawansowanymi narzędziami wspiera projekty foresightowe na potrzeby klientów biznesowych i administracji publicznej. Jest członkiem polskiego oddziału The Millennium Project, think-tanku foresightowego z siedzibą w Waszyngtonie. Absolwent automatyki i robotyki na Politechnice Warszawskiej.

Zdjęcie dr. Aleksandry BudkiAlesandra Budka

Dziennikarka muzyczna Radia 357, gdzie prowadzi m.in. autorskie „Stonowanie”, piątkową poranną „Pobudkę!” oraz audycję promującą polskich artystów, czyli „Wersję polską”. Zawodowo i prywatnie miłośniczka koncertów oraz festiwali. Pochodzi z Żuromina. Mieszka z adoptowanym psem Eltonem.