pokazy

Pokazy na żywo

Chciałbyś znaleźć się bliżej gwiazd? To możliwe dzięki najnowocześniejszym technologiom, jakimi dysponuje nasze Planetarium. Prezenterzy opowiedzą o wybranych gwiazdozbiorach, Układzie Słonecznym oraz odległych miejscach we Wszechświecie.

W naszym Planetarium zobaczycie krótkie, 15-minutowe pokazy, wyświetlane przed filmami jako ich uzupełnienie. Najczęściej mają charakter sezonowy – dotyczą zjawisk, które aktualnie można zaobserwować na niebie. Obejrzycie je, kupując bilet na dowolny film.

Superwzrok

Zimowe niebo jest jednym z piękniejszych widoków na świecie. Właśnie teraz zobaczymy na nim słynny gwiazdozbiór Oriona i gromadę gwiazd Plejady, a także wiele innych pięknych i jasnych gwiazd.

Podczas pokazu, zobaczymy sceny mitologiczne stworzone z gwiazdozbiorów. Zobaczymy je w sposób, w jaki widział je Jan Heweliusz tworząc mapy nieba 300 lat temu. Podczas pokazu poszukamy obiektów, których nie zobaczymy gołym okiem, musielibyśmy mieć superwzrok. A co gdybyśmy zyskali taką umiejętność?

Dzięki największym teleskopom naziemnym i tym kosmicznym, np. Teleskopowi Kosmicznemu Jamesa Webba - widzimy więcej i dalej, obserwujemy w zakresach widma dla nas niewidzialnych. Zobaczymy obłoki molekularne, mgławice i odległe galaktyki!

Pokaz jest prowadzony na żywo przez prezenterów wyłącznie w języku polskim.

Teleskop Webba

Zając Franek i gwiezdna przygoda 

Prezenterzy zabierają małych widzów do lasu. Wspólnie z nimi poszukają tam zwierząt, które pochowały się między drzewami. Możemy zdradzić, że latem dzieci spotkają w leśnych ostępach rodzinę jeży, rysia, sowę i jelenia, a zimą będą śledzić tropy na śniegu i zobaczą wilka, dziki i gile. A kiedy zapadnie zmrok, dowiedzą się, że zwierzęta można odnaleźć także na niebie: ukryte pod postacią gwiazdozbiorów. Pokaz trwa około 20 min i prowadzony jest na żywo – w wersji letniej lub zimowej – przez prezenterów Planetarium przed filmami:

Pokaz prowadzony przez prezenterów w języku polskim z możliwością tłumaczenia filmu przez słuchawki na język angielski.

Pokaz Zając Franek