pokazy

Pokazy na żywo

Chciałbyś znaleźć się bliżej gwiazd? To możliwe dzięki najnowocześniejszym technologiom, jakimi dysponuje nasze Planetarium. Prezenterzy opowiedzą o wybranych gwiazdozbiorach, Układzie Słonecznym oraz odległych miejscach we Wszechświecie.

W naszym Planetarium zobaczycie krótkie, 15-minutowe pokazy, wyświetlane przed filmami jako ich uzupełnienie. Najczęściej mają charakter sezonowy – dotyczą zjawisk, które aktualnie można zaobserwować na niebie. Obejrzycie je, kupując bilet na dowolny film.

Skarbnica Kosmosu

Kosmos to prawdziwy skarbiec. Pośród mrowia gwiazd znajdziemy wiele cennych obiektów, których możemy dostrzec coraz więcej dzięki rozwojowi technologii. W pokazie „Skarbnica Kosmosu” odkryjemy przed Wami najbardziej spektakularne i najpiękniejsze obiekty na niebie: kolorowe mgławice, w których rodzą się gwiazdy, gromady gwiazdowe mieniące się bogactwem barw. Dolecimy też tam, gdzie znikają gwiazdy. Wiele z nich jest dużych, ale świecą za słabo, żeby mogło je dostrzec ludzkie oko. Lornetka pozwoli nam zebrać więcej światła, a teleskop więcej niż lornetka. Naszym najlepszym „okiem na kosmos” może się stać niebawem Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, o którym opowiemy w czasie pokazu.

Zając Franek i gwiezdna przygoda 

Prezenterzy zabierają małych widzów do lasu. Wspólnie z nimi poszukają tam zwierząt, które pochowały się między drzewami. Możemy zdradzić, że latem dzieci spotkają w leśnych ostępach rodzinę jeży, rysia, sowę i jelenia, a zimą będą śledzić tropy na śniegu i zobaczą wilka, dziki i gile. A kiedy zapadnie zmrok, dowiedzą się, że zwierzęta można odnaleźć także na niebie: ukryte pod postacią gwiazdozbiorów. Pokaz trwa około 20 min i prowadzony jest na żywo – w wersji letniej lub zimowej – przez prezenterów Planetarium przed filmem „Sekrety kartonowej rakiety - dla przedszkolaków”.

Pokaz Zając Franek