pokazy

Pokazy na żywo

Chciałbyś znaleźć się bliżej gwiazd? To możliwe dzięki najnowocześniejszym technologiom, jakimi dysponuje nasze Planetarium. Podczas pokazu na żywo prezenterzy opowiedzą o wybranych gwiazdozbiorach, Układzie Słonecznym oraz odległych miejscach we Wszechświecie.

W repertuarze naszego planetarium znajdziecie dwa rodzaje pokazów na żywo. Niektóre z nich to krótkie, 20-minutowe pokazy, wyświetlane przed filmami jako ich uzupełnienie. Najczęściej mają charakter sezonowy – dotyczą zjawisk, które aktualnie można zaobserwować na niebie. Obejrzycie je, kupując bilet na dowolny film.

Te drugie są dłuższe i trwają cały seans, czyli około 45 min. Aby je zobaczyć, należy kupić oddzielny bilet. Pokazy na żywo powstają w studio Planetarium Centrum Nauki Kopernik – przygotowywane są przez grafików według autorskich scenariuszy naszych prezenterów. Pokaz prowadzą zwykle dwie osoby. Podczas gdy jeden prezenter opowiada Wam o niebie, drugi siedzi za konsolą i pilotuje Wasz statek-widownię, uruchamia wschody i zachody Słońca, kręci Jowiszem, włącza zorzę polarną. Prezenterzy zapewniają naszym pokazom coś, na czym bardzo nam zależy – interaktywność. Modyfikują je na bieżąco w zależności od reakcji publiczności, odpowiadają na Wasze pytania oraz opowiadają o najnowszych nowinkach astronomicznych.

Krótkie pokazy przed filmami

Przed wybranymi filmami odbywają się krótkie pokazy prowadzone na żywo przez prezenterów Planetarium.

Pokazy trwają około 20 min.

Pokaz Zając Franek

„Zając Franek i gwiezdna przygoda”

Pokaz dla dzieci w wieku 3–7 lat Prezenterzy zabierają małych widzów do lasu. Wspólnie z nimi poszukają tam zwierząt, które pochowały się między drzewami. Możemy zdradzić, że latem dzieci spotkają w leśnych ostępach rodzinę jeży, rysia, sowę i jelenia, a zimą będą śledzić tropy na śniegu i zobaczą wilka, dziki i gile. A kiedy zapadnie zmrok, dowiedzą się, że zwierzęta można odnaleźć także na niebie: ukryte pod postacią gwiazdozbiorów. Pokaz trwa około 20 min i prowadzony jest na żywo – w wersji letniej lub zimowej – przez prezenterów Planetarium przed filmem „Pod jednym niebem”.

Jesień wśród gwiazd

"Jesień wśród gwiazd" 

Na nocnym niebie gwiazdy wyglądają jak jasne punkciki. Wiemy jednak, że są ogromne i bardzo odległe. Nie możemy jeszcze do nich polecieć, ale mamy swoje sposoby mierzenia kosmosu. Na jesiennym niebie widać kilka ciał niebieskich, które zmieniły nasze wyobrażenie o rozmiarach Wszechświata i pozwoliły zbudować kosmiczną "drabinę odległości". Z radością Wam je pokażemy w Planetarium. Sprawdzimy także, jak zmieni się niebo, kiedy spojrzymy na nie spoza Ziemi. Pokaz dostępny w Planetarium od pierwszego dnia jesieni.

Pokaz Mars 3D

„Mars 3D”

Pokaz dla widzów powyżej 10 lat W trakcie tego pokazu dowiecie się, jak ludzkość przygotowuje się do podboju Czerwonej Planety i z jakimi trudnościami będą musieli się zmierzyć przyszli marsjańscy koloniści. Jeśli Waszą wyobraźnię rozpala wizja załogowej wyprawy na Marsa, a wręcz chcecie poczuć, jakbyście na nim byli, przyjdźcie na „Marsa 3D”. Pokaz trwa około 20 min i prowadzony jest na żywo przez prezenterów Planetarium przed wybranymi filmami 3D.

Pokaz Kosmiczny piknik

„Kosmiczny piknik”

Pokaz dla dzieci w wieku 3–10 lat Nad Ziemią, w odległości takiej jak z Warszawy do Wrocławia, krąży Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Na jej pokładzie mieszka kilkoro astronautów. Jak wygląda ich dzień? Co tam robią? Czy jedzą hamburgery? Jak myją włosy? Czy łatwo jest im zasnąć w stanie nieważkości? Przekonajcie się sami, podróżując na Stację wraz z Zosią. Pokaz trwa około 20 min i prowadzony jest na żywo przez prezenterów Planetarium przed filmem „Sekrety kartonowej rakiety”.