pokazy

Pokazy na żywo

Chciałbyś znaleźć się bliżej gwiazd? To możliwe dzięki najnowocześniejszym technologiom, jakimi dysponuje nasze Planetarium. Prezenterzy opowiedzą o wybranych gwiazdozbiorach, Układzie Słonecznym oraz odległych miejscach we Wszechświecie.

W naszym Planetarium zobaczycie krótkie, 15-minutowe pokazy, wyświetlane przed filmami jako ich uzupełnienie. Najczęściej mają charakter sezonowy – dotyczą zjawisk, które aktualnie można zaobserwować na niebie. Obejrzycie je, kupując bilet na dowolny film.

Dźwięki Kosmosu

Do dziś amerykańska załoga misji kosmicznych „na dzień dobry” słucha specjalnie przygotowanej dla nich piosenki. Wybierają je koleżanki i koledzy pracujący w centrum kontroli misji w Houston. Co ciekawe taka piosenka często dedykowana jest konkretnemu członkowi załogi.

Tradycja muzycznych pobudek sięga 1965 roku, kiedy to astronauci z misji Gemini 6 Tom Stafford i Wally Shirra zostali obudzeni przeróbką piosenki „Hello Dolly”, w której piosenkarz Jack Jones zmienił słowa jej refrenu na „Hello Wally”.

Przy najbliższej letniej wizycie na warszawskich bulwarach nie zapomnijcie wpaść do Planetarium na krótki kosmiczny spacer. Opowiemy wam o gwiazdach, wybierzemy się na Międzynarodową Stację Kosmiczną i polecimy na Ganimedesa i Saturna, aby posłuchać ich dźwięków. Na koniec sprawdzimy co znajduje się na Złotych Płytach, które wysłaliśmy razem z sondami Voyager.

Pokaz jest prowadzony na żywo przez prezenterów wyłącznie w języku polskim.

Zając Franek i gwiezdna przygoda 

Prezenterzy zabierają małych widzów do lasu. Wspólnie z nimi poszukają tam zwierząt, które pochowały się między drzewami. Możemy zdradzić, że latem dzieci spotkają w leśnych ostępach rodzinę jeży, rysia, sowę i jelenia, a zimą będą śledzić tropy na śniegu i zobaczą wilka, dziki i gile. A kiedy zapadnie zmrok, dowiedzą się, że zwierzęta można odnaleźć także na niebie: ukryte pod postacią gwiazdozbiorów. Pokaz trwa około 20 min i prowadzony jest na żywo – w wersji letniej lub zimowej – przez prezenterów Planetarium przed filmem „Sekrety kartonowej rakiety - dla przedszkolaków”.

Pokaz prowadzony przez prezenterów w języku polskim z możliwością tłumaczenia filmu przez słuchawki na język angielski.

Pokaz Zając Franek