pokazy

Pokazy na żywo

Chciałbyś znaleźć się bliżej gwiazd? To możliwe dzięki najnowocześniejszym technologiom, jakimi dysponuje nasze Planetarium. Prezenterzy opowiedzą o wybranych gwiazdozbiorach, Układzie Słonecznym oraz odległych miejscach we Wszechświecie.

W naszym Planetarium zobaczycie krótkie, 15-minutowe pokazy, wyświetlane przed filmami jako ich uzupełnienie. Najczęściej mają charakter sezonowy – dotyczą zjawisk, które aktualnie można zaobserwować na niebie. Obejrzycie je, kupując bilet na dowolny film.

„Jesień wśród gwiazd"
 

Na nocnym niebie gwiazdy wyglądają jak jasne punkciki. Wiemy jednak, że są ogromne i bardzo odległe. Nie możemy jeszcze do nich polecieć, ale mamy swoje sposoby mierzenia kosmosu. Na jesiennym niebie widać kilka ciał niebieskich, które zmieniły nasze wyobrażenie o rozmiarach Wszechświata i pozwoliły zbudować kosmiczną "drabinę odległości". Z radością Wam je pokażemy w Planetarium. Sprawdzimy także, jak zmieni się niebo, kiedy spojrzymy na nie spoza Ziemi. Pokaz dostępny w Planetarium od pierwszego dnia jesieni.

 

„Zając Franek i gwiezdna przygoda” 

Prezenterzy zabierają małych widzów do lasu. Wspólnie z nimi poszukają tam zwierząt, które pochowały się między drzewami. Możemy zdradzić, że latem dzieci spotkają w leśnych ostępach rodzinę jeży, rysia, sowę i jelenia, a zimą będą śledzić tropy na śniegu i zobaczą wilka, dziki i gile. A kiedy zapadnie zmrok, dowiedzą się, że zwierzęta można odnaleźć także na niebie: ukryte pod postacią gwiazdozbiorów. Pokaz trwa około 20 min i prowadzony jest na żywo – w wersji letniej lub zimowej – przez prezenterów Planetarium przed filmem „Pod jednym niebem”.

Pokaz Zając Franek