pokaz

Rejs po niebie

Czym tak naprawdę jest gwiazdozbiór? Czy potrafisz znaleźć na niebie mitologicznych herosów? Poznaj konstelacje widoczne na niebie i posłuchaj, jak opisywano je w różnych kręgach kulturowych.

„Rejs po niebie” to pokaz na żywo w całości poświęcony konstelacjom. Opowiemy o mniej znanych gwiazdozbiorach, takich jak Rzeka Erydan, Wężownik czy Indianin, i historiach z nimi związanych. Wspólnie przyjrzymy się niebu widocznemu z południowej półkuli naszej planety, gdzie dostrzeżemy sylwetkę Centaura i słynny Krzyż Południa. Przekonacie się, co Inkowie sądzili na temat pochodzenia Drogi Mlecznej. Na koniec ujawnimy współczesne oblicze konstelacji, zgodne z XX-wiecznymi postanowieniami Międzynarodowej Unii Astronomicznej.

Zastanawialiście się kiedyś, ile jest ryb wśród konstelacji gwiaździstego nieba? A ile psów? Czym tak naprawdę jest gwiazdozbiór? Zwykle gwiazdozbiór kojarzy się z kształtem powstałym z łączenia gwiazd na niebie. Z pomocą wyobraźni staramy się dostrzegać w tych kształtach przedmioty, zwierzęta albo postacie mitologicznych herosów. Kto nie słyszał o Orionie, Wielkiej Niedźwiedzicy czy Kasjopei? A Wielki Wóz? Czy to też jeden z gwiazdozbiorów? O tym wszystkim dowiecie się podczas pokazu „Rejs po niebie”.

Pokazy są prowadzone na żywo przez prezenterów i w dużej części improwizowane. Tłumaczenie dostępne w słuchawkach nie jest dosłowne. Skupia się na opisach oglądanych obiektów i zjawisk.