Z nauką kształtujemy świat

Kopernik to nie tylko interaktywne eksponaty, pokazy, warsztaty, Planetarium. Inspirujemy do samodzielnego odkrywania świata, ale równie mocno interesują nas aktualne tematy i  wyzwania, które stawia przed nami zmieniająca się rzeczywistość. Dostrzegamy wiele trudnych do rozwiązania problemów. Wiele pytań, na które nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nurtują one wiele osób – nie tylko nas. Dlatego chcemy te tematy poruszać. Do rozmowy zapraszamy wszystkich – poszukujących, niepewnych, ciekawych. A także naukowców – ekspertów w swoich dziedzinach. Skupiamy się też na tematach, które dotyczą nas wszystkich – pandemicznej rzeczywistości i kryzysie klimatycznym. Ważna jest dla nas nauka, uczciwość, otwartość, współpraca i dbałość o środowisko.

Nauka pomaga nam kształtować świat, a także go zrozumieć. Dostarcza wiedzę i narzędzia, dzięki którym możemy poznawać zjawiska, badać rzeczywistość, rozwiązywać problemy społeczne. Sposób pracy naukowców – prowadzenie badań, analiza wyników, weryfikacja – to najrzetelniejszy sposób pozyskiwania informacji. Zależy nam na tym, by ludzie rozumieli odkrycia naukowe, dostrzegali ich znaczenie i potencjał. A także potrafili odróżniać fakty od opinii i przekonań.

19 lutego, z okazji Dnia Nauki Polskiej (to także urodziny Mikołaja Kopernika), zorganizowaliśmy wykład prof. Aleksandra Wolszczana, który w 1992 r. temu odkrył trzy pierwsze egzoplanety. W ten sposób udowodnił, że poza Ziemią i planetami Układu Słonecznego istnieją także inne światy krążące wokół odległych gwiazd. Od tego czasu odkryto niemal 4000 egzoplanet. W ten sposób nowe możliwości zyskała astrobiologia – interdyscyplinarna nauka, poszukująca życia poza Ziemią.