Wieczory dla dorosłych online. Odkrywa Samsung

Koronawirus na celowniku

W obliczu zmagań z epidemią i trwającej akcji szczepień zapraszamy wraz z Polską Akademią Nauk na cykl cotygodniowych spotkań z naukowcami. Zaproszeni goście, wybitni przedstawiciele różnych dziedzin nauki będą odpowiadać na Wasze pytania, odnoszące się do problemów związanych z epidemią, szczepieniami i ogólną profilaktyką COVID-19.

Naszym celem jest poznanie Waszych wątpliwości oraz dostarczenie obiektywnych informacji, ułatwiających wyrobienie sobie zdania i podjęcie osobistych decyzji. Odwołując się do wiedzy naukowej, pomożemy zinterpretować zagadnienia wywołujące niezrozumienie i niepewność. Przełożymy wyniki badań naukowych na treści zrozumiałe w kontekście zwykłych ludzkich doświadczeń oraz społecznych potrzeb i wartości.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O NASZYM CYKLU

Komu zagraża czwarta fala – wpływ szczepień na obecną sytuację epidemiczną w Polsce

Pod koniec września liczba dziennych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 przekroczyła tysiąc i wciąż rośnie. Zapowiadana czwarta fala stała się faktem, choć jej dynamika wydaje się mniej gwałtowna niż w przypadku dwóch poprzednich. Dzięki programowi powszechnych szczepień dziś na COVID-19 choruje mniej osób, mniej osób umiera. Jednak dominujący obecnie wariant wirusa Delta jest bardziej zakaźny i odporniejszy na szczepionki. Nie wiadomo więc, czy wkrótce statystki zachorowań znacznie się nie pogorszą. Tym bardziej że obowiązujące dzisiaj zasady dotyczące kontaktów społecznych nie są zbyt restrykcyjne (otwarte szkoły, uczelnie, obiekty sportowe, gastronomiczne itp.).

  • Jaka obecnie jest sytuacja epidemiczna w Polsce?
  • Jak będzie wyglądał szczyt czwartej fali i kiedy nastąpi?
  • Co zrobić, by ograniczyć transmisję wirusa SARS-CoV-2 i zmniejszyć liczbę zakażeń?
  • Jaki jest przebieg COVID-19 u osób zaszczepionych, a jaki u niezaszczepionych?
  • Jaka jest śmiertelność w obu tych grupach?
  • Dlaczego na szczepienie nigdy nie jest za późno?
Wydarzenie udostępniamy bezpłatnie. Będzie nam miło, jeśli zechcecie nas wesprzeć. Sprawdźcie, jak: kopernik.org.pl/wesprzyj-nas

Dr hab. n. med. Tomasz Smiatacz – lekarz, specjalista chorób wewnętrznych i zakaźnych, adiunkt i kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prorektor ds. studenckich na tym uniwersytecie, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych, członek Interdyscyplinarnego Zespołu ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk.

Poprzednie spotkania