Wieczory dla dorosłych online. Odkrywa Samsung

Koronawirus na celowniku

Od początku pandemii koronawirusa wspólnym celem i wielkim wyzwaniem dla świata jest wynalezienie skutecznej i bezpiecznej szczepionki przeciwko COVID-19. Do wyścigu stanęli naukowcy z laboratoriów największych firm farmaceutycznych i biotechnologicznych na świecie.

Dołącz do wydarzenia

Obecnie w różnych fazach realizacji znajdują się setki potencjalnych szczepionek. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w przypadku 47 jesteśmy już na finiszu prac, czyli na etapie testów na ludziach. W tej liczbie znalazły się zarówno szczepionki tradycyjnego typu, tj. żywe szczepionki zawierające osłabionego wirusa, jak i nowe, nie stosowane jeszcze na szerszą skalę, jak preparaty wektorowe czy zawierające materiał genetyczny wirusa (mRNA).

W tej chwili najbliżej sukcesu są trzy zespoły badawcze: BioNTech/Pfizer, Oxford University/AstraZeneca oraz Moderna. Która ze szczepionek jako pierwsza zostanie dopuszczona do użycia – dowiemy się już niebawem.

  • Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje szczepionek?
  • Jaki jest mechanizm ich działania?
  • Jak wygląda proces opracowywania i badań klinicznych nad szczepionką?

O tym wszystkim opowie prof. dr hab. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ.

Zapraszamy na Wieczór dla dorosłych online.

Prof. dr hab. Krzysztof Pyrć – wirusolog, biolog molekularny. Badania nad koronawirusami rozpoczął w 2002 roku na Uniwersytecie Amsterdamskim, gdzie prowadził prace nad nową metodą identyfikacji wirusów i odkrył koronawirusa NL63. Autor ponad 100 prac naukowych w czasopismach takich jak Nature Medicine, PNAS, Science Translational Medicine, Science Signaling. Laureat wielu nagród, m.in. nagrody O’Callaghana Holenderskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych, tygodnika Polityka, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz nagrody dla wybitnych młodych naukowców. Obecnie lider grupy badawczej ViroGenetics w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania naukowe dotyczą biologii zakażeń wirusowych, nowych metod diagnostycznych oraz nowych leków przeciwwirusowych. Kieruje laboratorium BSL3+ (o poziomie bezpieczeństwa biologicznego 3+), które pozwala na prace nad wirusem SARS-CoV-2. Członek Zespołu Doradczego ds. COVID-19 przy prezesie Polskiej Akademii Nauk oraz Rady Medycznej przy Prezesie Rady Ministrów RP.