European Network of Science Centres and Museums (ECSITE) łączy specjalistów komunikacji naukowej (m.in. pracowników centrów i muzeów nauki) z ponad 400 instytucji. Działalność sieci oparta jest na realizacji wspólnych projektów oraz wymianie doświadczeń i najlepszych praktyk.
Ecsite 2025
Około 1000 popularyzatorów i entuzjastów nauki z ponad 50 krajów przyjedzie do nas 3 czerwca 2025. Przez 3 dni będziemy gościć prestiżową konferencję ECSITE.

Konferencja łączy ludzi i idee. Co roku odbywa się w innym kraju i jest okazją zdobywania nowej wiedzy oraz nawiązywania cennych kontaktów. Gromadzi pracowników centrów i muzeów nauki, edukatorów, twórców wystaw oraz przedstawicieli firm działających w obszarze rozwoju nauki.
Konferencja w całości prowadzona jest w języku angielskim
Kopernik i Ecsite
Ecsite to dla nas rodzina, której członkiem zostaliśmy jeszcze na etapie powstawania naszej instytucji – jako „projekt”, bez statusu, wystaw i budynku. Mieliśmy być pierwszym centrum nauki w Polsce i przygotowywaliśmy się do postawienia śmiałego kroku w nieznane. Dzięki współpracy i wsparciu ECSITE mogliśmy poczuć się pewniej i bezpieczniej. Czerpaliśmy z doświadczeń sieci, stopniowo budując własne. Inspiracji i rozwiązań szukaliśmy także na corocznych konferencjach stowarzyszenia, a w 2007 roku zgłosiliśmy chęć organizacji jednej z nich. Mogliśmy zaprezentować jedynie wizualizację przyszłego budynku i punkt na mapie, w którym miał powstać. Mimo tego powierzono nam zaszczytną rolę gospodarza konferencji i w 2011 roku odbyła się ona w otwartym kilka miesięcy wcześniej Koperniku. To był kamień milowy w naszej historii.
W 2015 roku działalności Kopernika gościmy konferencję Ecsite po raz drugi. Wiele się u nas zmieniło. Rzeczywistość stawia przed centrami nauki co raz to nowe wyzwania, które skłaniają do transformacji. Mamy nowe wystawy, odnoszące się do współczesnych problemów społecznych. Wybudowaliśmy własne centrum badawczo-rozwojowe. Rozszerzyliśmy swoją działalność, docierając z wystawami i pokazami w dalekie rejony Polski i angażując się tworzenie innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych.
Centra nauki, ich rola i działalność
W czasach, kiedy ludzie mylą przekonania z faktami i nie chcą słuchać argumentów, a nauka przestała być autorytetem, szczególnie ważne jest wspieranie samodzielności poznawczej i umiejętności współdziałania. Dociekanie, zdobywanie i analizowanie informacji, wyciąganie wniosków oraz rozwiązywanie problemów odgrywają kluczową rolę w percepcji rzeczywistości.
Nauka pomaga znaleźć rozwiązania trapiących ludzkość problemów – pod warunkiem że jej odkrycia będą wykorzystywane. Dlatego jednym z najważniejszych zadań centrów nauki jest inicjowanie dialogu na ważne społecznie tematy. W Koperniku koncentrujemy się na zagadnieniach związanych z globalnym ociepleniem i dbałością o środowisko, troską o zdrowie publiczne oraz na społecznych aspektach rozwoju nowych technologii, zwłaszcza sztucznej inteligencji i biotechnologii.
Pamiętając o wsparciu otrzymanym na początku naszej drogi, sami pomagamy instytucjom, które zaczynają lub dopiero planują działalność związaną z komunikacją naukową w Polsce i Europie Wschodniej. Niektóre z nich już przedstawiliśmy na międzynarodowym forum. Zainicjowaliśmy również powstanie „polskiego Ecsite”. Stowarzyszenie Porozumienia Społeczeństwo i Nauka SPiN istnieje od 2013 roku i skupia instytucje, których wspólnym celem jest rozwój społeczeństwa opartego na edukacji, nauce, technice i innowacji.
W Polsce działa 30 centrów nauki i ogromna liczba instytucji, organizacji oraz indywidualnych działaczy zaangażowanych w komunikację naukową. Sieć SPiN liczy obecnie 39 członków. Raz w roku (w rocznicę powstania stowarzyszenia) organizujemy ogólnopolskie wydarzenie dla publiczności, odbywające się online, a czasem również w siedzibach wszystkich instytucji. Spotykamy się także na corocznej konferencji „Interakcja–Integracja”, wzorowanej na konferencji Ecsite. Z nadzieją patrzymy w przyszłość, ale także chcemy ją kształtować – wraz z wszystkimi, którzy mają potrzebę, by się do nas przyłączyć.