Wyjazdy
W ramach programu organizujemy wyjazdy wystaw (Naukobus i O matmo!) oraz mobilnego planetarium (Planetobus) do placówek edukacyjnych w całej Polsce.
Udział w programie jest dla szkoły bezpłatny.
Nasza wizyta nie wymaga przygotowania merytorycznego ze strony nauczycieli, zajęcia prowadzą edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik.
„O matmo!” to nowa mobilna wystawa w całości zaprojektowana i wykonana przez nasz zespół z myślą o uczniach szkół podstawowych. Składają się na nią 22 interaktywne eksponaty, które pokazują, jak fascynującą przygodą jest matematyka, i zachęcają do jej dalszego samodzielnego poznawania. W naturalny sposób skłaniają do refleksji nad tym, gdzie w otaczającym świecie możemy odnaleźć matematykę.
Królowa nauk
Dlaczego bohaterką tej nowej wystawy została właśnie matematyka? Odpowiedź jest prosta. Po pierwsze dlatego, że to królowa nauk. Po drugie od lat badania i statystyki pokazują, że to właśnie ona jest przysłowiową piętą achillesową polskich uczniów. Stąd idea, by pomóc uczniom zrozumieć sens i logikę działań matematycznych, a także pomóc im je polubić.
Interaktywne eksponaty
Eksponaty tworzące „O matmo!” podzielone są na trzy grupy tematyczne: matematyka stosowana, podstawy matematyki i matematyka rekreacyjna. Uczniowie mogą dzięki nim np. uzmysłowić sobie lepiej, czym jest algorytm i jak w oparciu o algorytmy działają najbardziej znane wyszukiwarki internetowe. Eksponaty charakteryzuje także zróżnicowanie – niektóre wymagają skupienia i może z nich korzystać tylko jedna osoba, przy innych można eksperymentować we dwie lub więcej osób.
Zakończyliśmy nabór szkół, które w tym roku w ramach programu Nauka dla Ciebie odwiedzi nasza wystawa matematyczna "O matmo!". Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia. Otrzymaliśmy tak wiele zaproszeń, że terminy przyjazdu naszych mobilnych wystaw mogą ulec wydłużeniu – za co bardzo przepraszamy. Planujemy, aby najpierw odwiedzać szkoły położone w małych miejscowościach, których dotychczas jeszcze nie odwiedzaliśmy.
Nadal zachęcamy do udziału w innych działaniach w programie. Zapraszamy do zgłaszania szkół do konkursu „Nauka dla Ciebie”, a niebawem również do zgłaszania placówek do udziału w warsztatach „Nauka dla Ciebie w domu”.
Naukobus w mobilną wystawą to angażujące eksponaty interaktywne. Pozwalają one na samodzielne doświadczanie praw nauki. Siedząc na wirującym krześle, zwiedzający mogą doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu, z trójwymiarowego modelu ludzkiego ciała dowiedzą się, jak wyglądają i gdzie są umiejscowione ludzkie narządy, a łamigłówki będą znakomitym treningiem dla ich mózgu.
Wizyta Naukobusu trwa dwa dni, w czasie których uczniowie mogą swobodnie eksperymentować i zadawać pytania edukatorom.
Zakończyliśmy nabór szkół, które w tym roku w ramach programu Nauka dla Ciebie odwiedzi nasz Naukobus. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia. Otrzymaliśmy tak wiele zaproszeń, że terminy przyjazdu naszych mobilnych wystaw mogą ulec wydłużeniu – za co bardzo przepraszamy. Planujemy, aby najpierw odwiedzać szkoły położone w małych miejscowościach, w których dotychczas jeszcze nie odwiedzaliśmy.
Nadal zachęcamy do udziału w innych działaniach w programie. Zapraszamy do zgłaszania szkół do konkursu „Nauka dla Ciebie”, a niebawem również do zgłaszania placówek do udziału w warsztatach „Nauka dla Ciebie w domu”.

Mobilne planetarium, podróżujące po Polsce Planetobusem to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o średnicy 5 metrów. W środku mieści się około 30 osób. Na półokrągłym „suficie” widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik, którzy także przyjeżdżają na wizytę. Uczniowie mogą we własnej szkole zobaczyć niebo pełne gwiazd, poznać najciekawsze konstelacje, Układ Słoneczny i inne obiekty astronomiczne.
Wizyta Planetobusu trwa dwa dni, a edukatorzy w tym czasie odpowiadają na pytania dotyczące kosmosu i pokazują uczniom, jak samodzielnie obserwować niebo bez specjalistycznego sprzętu.
Zakończyliśmy nabór szkół, które w tym roku w ramach programu Nauka dla Ciebie odwiedzi nasz Planetobus. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia. Otrzymaliśmy tak wiele zaproszeń, że terminy przyjazdu naszych mobilnych wystaw mogą ulec wydłużeniu – za co bardzo przepraszamy. Planujemy, aby najpierw odwiedzać szkoły położone w małych miejscowościach, w których dotychczas jeszcze nie odwiedzaliśmy.
Nadal zachęcamy do udziału w innych działaniach w programie. Zapraszamy do zgłaszania szkół do konkursu „Nauka dla Ciebie”, a niebawem również do zgłaszania placówek do udziału w warsztatach „Nauka dla Ciebie w domu”.


Warunkiem wzięcia udziału w Programie jest zgłoszenie szkoły poprzez formularz. Z zakwalifikowanymi placówkami Centrum Nauki Kopernik skontaktuje się telefonicznie.
Wizyta wystawy/mobilnego planetarium trwa 2 dni.
Placówka goszcząca Naukobus, wystawę „O matmo!” lub Planetobus zobowiązuje się zapewnić:
- salę do rozstawienia wystawy/kopuły
- nocleg i wyżywienie dla 2-3 edukatorów
Jak się zgłosić?
Przy wyborze szkół będą brane pod uwagę:
-
kryteria geograficzne – w programie mogą wziąć udział szkoły, które znajdują się w miejscowościach liczących poniżej 130 tysięcy mieszkańców, z utrudnionym dostępem do centrów nauki,
-
wcześniejszy udział w działaniach Programu Nauka dla Ciebie – Program ma na celu dotarcie do jak największej liczby powiatów i gmin.
Warunkiem udziału w programie jest zapewnienie noclegu i wyżywienia dla trzech edukatorów oraz pomocy czterech dorosłych mężczyzn przy rozstawieniu i zapakowaniu wystawy.
W 2023 roku zrealizujemy około 70 dwudniowych wyjazdów wystawy „O matmo!”.
Naukobus, Planetobus, wystawa matematyczna „O matmo!”– rekrutacja obecnie jest zamknięta.
Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia. Otrzymaliśmy tak wiele zaproszeń, że terminy przyjazdu naszych mobilnych wystaw mogą ulec wydłużeniu – za co bardzo przepraszamy. Planujemy, aby najpierw odwiedzać szkoły położone w małych miejscowościach, w których dotychczas jeszcze nie odwiedzaliśmy.
Nadal zachęcamy do udziału w innych działaniach w programie. Zapraszamy do zgłaszania szkół do konkursu „Nauka dla Ciebie”, a niebawem również do zgłaszania placówek do udziału w warsztatach „Nauka dla Ciebie w domu”.
Zobacz więcej działań Nauki dla Ciebie
Wspólny Program Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki na podstawie umowy z dnia 6 marca 2020 r. Nr 1/CNK-NAUKOBUS/2020. W roku 2023 w ramach Programu Nauka dla Ciebie realizowane są działania „Naukobus”, „Planetobus”, „O matmo” oraz 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.