1) Czy przedmiotem działań w ramach inicjatywy jest wyłącznie bezpłatne udostępnienie przez Centrum Nauki Kopernik eksponatów do przestrzeni ekspozycyjnej wnioskodawcy (pod warunkiem spełnienia wymogów technicznych)?
Otwarcie Małego Centrum Nauki SOWA Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności jest początkiem współpracy Instytucji z Centrum Nauki Kopernik. Warto zaznaczyć, że już przed przekazaniem Wystawy, Centrum Nauki Kopernik oferuje Instytucji bezpłatne szkolenia techniczne i merytoryczne przeznaczone dla kadry, która będzie pracować w SOWA. Po otwarciu Strefy SOWA, Kopernik stwarza możliwość włączenia się Instytucji we współpracę programową (np. Klub Młodego Odkrywcy, ESERO), dodatkowe szkolenia podnoszące kwalifikacje kadry, wzięcie udziału w wydarzeniach organizowanych przez Centrum Nauki Kopernik, sieciowanie z innymi otwieranymi lub otwartymi lokalizacjami SOWA oraz udział w FORUM SOWA – corocznym wydarzeniu polegającym na spotkaniu, wymianie doświadczeń, szkoleniach i warsztatach dla przedstawicieli wszystkich Instytucji zaangażowanych w inicjatywę SOWA.
Otwarcie Małego Centrum Nauki SOWA Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności jest rozpoczęciem partnerskiej współpracy pomiędzy Instytucją a Centrum Nauki Kopernik. Przez okres 5 lat od użyczenia SOWA. Przestrzeń Wystawy będzie nie tylko pełniła funkcję wystawienniczą, ale także miejsca aktywnych spotkań i autorskich wydarzeń o charakterze popularnonaukowym organizowanych przez Instytucję. Instytucja w miarę swoich możliwości powinna dołożyć wszelkich starań, aby aktywnie uczestniczyć w ofercie programowej Kopernika.
2) Czy w ramach inicjatywy zapewnione jest finansowanie działań wnioskodawcy związanych z przygotowaniem a następnie eksploatacją przestrzeni ekspozycyjnej?
Koszty związane z przygotowaniem, eksploatacją, utrzymaniem Małego Centrum Nauki SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności są całkowicie po stronie Instytucji przyjmującej. W kwestii finansowej istnieje możliwość nawiązania przez Instytucję współpracy np. z Jednostką Samorządu Terytorialnego.
3) Czy animatorzy, którzy będą pracowali na Wystawie muszą być już pracownikami instytucji wnioskującej, czy możliwe jest zatrudnienie nowych osób?
Mogą to być zarówno osoby już pracujące w Instytucji, jak również nowo zatrudnione. Centrum Nauki Kopernik rekomenduje zatrudnienie tych osób w oparciu o umowę o pracę w dowolnym wymiarze etatu, zgodnie z możliwościami i pomysłem Instytucji na funkcjonowanie Małego Centrum Nauki SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności.
4) Jeżeli można zatrudnić nowych pracowników – na jakich zasadach (jaka to będzie forma zatrudnienia, kto pokryje koszty wynagrodzenia)?
Centrum Nauki Kopernik nie ingeruje w proces rekrutacji przeprowadzany przez Instytucję oraz nie pokrywa kosztów związanych z zatrudnieniem lub delegowaniem pracowników do pracy w Małym Centrum Nauki SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. To przedstawiciele Instytucji są odpowiedzialni za rekrutację, ponieważ najlepiej znają specyfikę pracy w swoim środowisku zawodowym. Koszty wynagrodzenia pozostają po stronie Instytucji, która może finansować etaty z własnych środków.
5) Strefa SOWA ma być dostępna dla zwiedzających co najmniej 6 godzin w trakcie weekendu – czy to oznacza, że może to być sobota LUB niedziela, czy obydwa dni?
6 godzin otwarcia Małego Centrum Nauki SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w weekend (sobotę i niedzielę) może być zrealizowane w jeden wybrany dzień (sobota lub niedziela) lub rozłożone na te dwa dni w dowolnej proporcji. Decyzja organizacyjna leży po stronie Instytucji. Oba te rozwiązania są traktowane jako spełnienie opisywanego wymogu.
6) Czy przewiduje się edycję programu w 2024 r.?
Inicjatywa SOWA trwa od 2021 roku, a jej zakończenie planowane jest w roku 2028. W razie podjęcia decyzji o dodatkowym naborze, Centrum Nauki Kopernik ogłosi ten fakt.
7) Czy miejscem przeznaczonym na ekspozycję może być przestrzeń złożona z kontenerów wielofunkcyjnych?
Wymogi dotyczące przestrzeni zostały określone w dokumentach: ogłoszenie o naborze oraz załącznikach. Nie ma ograniczeń wykluczających przestrzeń złożoną z kontenerów, jednak wymagane jest spełnienie określonych wymogów technicznych i prawnych.
8) Czy eksponaty przeznaczone na ekspozycję będą przywiezione, ubezpieczone i odtransportowane po okresie trwania projektu?
Eksponaty będą przywiezione i zamontowane bezpłatnie. Jednak Instytucja będzie zobowiązania poprzez umowę użyczenia do ubezpieczenia Wystawy. Po zakończeniu trwania użyczenia Instytucji przysługuje prawo do zakupu Wystawy na warunkach odrębnie uzgodnionych przez Strony. Jeżeli Instytucja nie zdecyduje się na zakup Wystawy, wówczas będzie ona zobowiązana do pokrycia wszystkich kosztów związanych z jej zwrotem, w tym kosztów pakowania, transportu i ewentualnej utylizacji Wystawy.
9) Czy lokal przeznaczony na Wystawę będzie trwał 2 czy 5 lat?
Użyczona Wystawa musi funkcjonować w lokalu przez okres 5 lat.
10) Czy wystawę realizowaną w ramach SOWA możemy pokazywać w naszym obiekcie tylko do końca roku 2025, czy możemy dłużej?
Okres współpracy z Centrum Nauki Kopernik w ramach użyczenia trwa 5 lat od momentu przekazania Wystawy. Jednym z elementów Małego Centrum Nauki SOWA Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności jest Wystawa, która wymaga aktywnego użytkowania przez odwiedzających oraz zaangażowania animatorów, którzy podczas szkoleń merytorycznych nabędą umiejętności związane z m.in. aktywizacją zwiedzających. Dodatkowo przestrzeń Majsterni będzie mogła być wykorzystywana warsztatowo i twórczo.
11) Czy w związku z umową użyczenia wszystkie eksponaty/stanowiska po dwuletnim okresie trafiają z powrotem do Centrum Nauki Kopernik?
Okres użyczenia trwa 5 lat. Po upływie tego okresu Instytucji przysługuje prawo do zakupu Wystawy na warunkach odrębnie uzgodnionych przez Strony. Jeżeli Instytucja nie zdecyduje się na zakup Wystawy, wówczas będzie ona zobowiązana do pokrycia wszystkich kosztów związanych z jej zwrotem, w tym kosztów pakowania, transportu i ewentualnej utylizacji Wystawy