Exhibitions

Copernicus, large as life

He has the face of Nicolas Copernicus. He is tall (190 cm) and weighs 100 kg, although he doesn't look like it. Thanks to Artificial Intelligence, he can talk about anything and deal with the most difficult questions. The most advanced humanoid robot in the world has appeared in Copernicus Science Centre! 

Roboty w Koperniku:

Poznaj robotyczną rodzinę Centrum Nauki Kopernik! Jej najmłodszy członek powstał w 2023 roku, a najstarszy – w 2010. Każdy zwiedzający ma u nas okazję osobiście poznać najnowsze osiągnięcia technologii i wejść z nimi w interakcję. Zobacz, jak ewoluowały konstrukcje i możliwości tych (głównie humanoidalnych) maszyn. Jak się poczujesz podczas obcowania z nimi? Wiesz, czym jest efekt doliny niesamowitości (link)? Twoja własna reakcja może Cię zaskoczyć! Masz okazję, by to sprawdzić i osobiście przetestować roboty, które dotąd znasz jedynie z filmów w internecie, telewizji, z artykułów prasowych. Warto z niej skorzystać. 

Gdzie leży dolina niesamowitości? 

Dolina niesamowitości to termin stosowany w hipotezie naukowej, zgodnie z którą robot wyglądający podobnie jak człowiek wywołuje u obserwatorów dziwne odczucia – niechęci, strachu, dyskomfortu. Hipotezę tę potwierdza wiele badań naukowych. Niewiele osób miało jednak okazję osobistego doświadczenia kontaktu z antropomorficznym robotem. Teraz w Koperniku jest ich kilka. Czy, wchodząc z nimi w kontakt, czujesz się nieswojo? A może któryś z nich jest dla Ciebie wyjątkowo niepokojący?

Sama nazwa jest dość nieintuicyjna i wywołuje skojarzenia raczej geograficzne. Dolinę niesamowitości (ang. uncanny valley) po raz pierwszy opisał przez prof. robotyki Masahiro Mori, który w 1970 roku badał emocjonalne reakcje ludzi na wygląd zewnętrzny robotów. Początkowo badani bardzo dobrze przyjmowali humanolidalne maszyny - im bardziej robot był podobny do człowieka, tym cieplejsze budził uczucia. Nieoczekiwanie okazało się jednak, że istnieje pewna granica. Roboty o „ciele” wiernie imitującym ludzkie zaczęły spotykać się z negatywnym odbiorem. Na podstawie wyników swoich badań prof. Mori stworzył wykres obrazujący poziom komfortu psychicznego w zależności od stopnia podobieństwa robota do człowieka. Widać na nim doskonale stały wzrost, a potem nagły spadek. Ten „dołek” na rysunku (gwałtowne obniżenie komfortu psychicznego) to właśnie dolina niesamowitości.