We serve cookies on this site, because we want you to feel welcomed and return! More on our cookie policy.

More

„Wielozmysły Kopernika”

21.10.2022
21.10.2022

„Wielozmysły Kopernika” to przedsięwzięcie, którego głównym celem jest zbudowanie oferty dostępnej dla osób ze szczególnymi potrzebami. Jako instytucji popularyzującej wiedzę bliska nam jest idea włączania różnych grup w życie kulturalno-naukowe. Pragniemy prowadzić naszą działalność zgodnie z najwyższymi standardami i stale ulepszać naszą ofertę oraz jej dostępność dla różnych grup odbiorców. Zależy nam na tym, by osoby ze szczególnymi potrzebami czuły się u nas dobrze i mogły swobodnie – na równi z innymi – korzystać z proponowanych aktywności i atrakcji. Aby to osiągnąć, obecnie działamy zgodnie z testowanym w Polsce modelem zapewniania dostępności oferty i zasobów instytucji kultury dla tej grupy osób. 

W ramach projektu planujemy działania włączające osoby z dwóch obszarów szczególnych potrzeb – widzenia i słyszenia – w proces budowania dostępności oferty oraz komunikacji. Osoby te pomogą nam przygotować „specjalną ścieżkę zwiedzania”. Przewidujemy m.in. doposażenie przestrzeni Kopernika w odpowiedni sprzęt oraz wprowadzenie dodatkowych rozwiązań umożliwiających swobodny i możliwie samodzielny udział tych osób w proponowanych działaniach. Wśród zaplanowanych udogodnień są: pętle indukcyjne, tyflomapy stałe i przenośne, ścieżki naprowadzające oraz audiodeskrypcja kilkudziesięciu eksponatów. Zapewnimy także obecność tłumacza PJN (polski język migowy) na wybranych wydarzeniach popularyzujących naukę (np. Wieczory dla dorosłych, pokazy naukowe). Będziemy również szkolić naszych pracowników, tak by mieli większą świadomość specyfiki pracy związanej z wizytą osób o specjalnych potrzebach w Koperniku i czuli się komfortowo w kontakcie z nimi. 

Więcej informacji na projektu.


 
Przedsięwzięcie grantowe „Wielozmysły Kopernika” realizowane jest przez Centrum Nauki Kopernik na podstawie Umowy nr 114/KBB/261/2022 o powierzenie grantu w ramach projektu „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Osób Niepełnosprawnych w partnerstwie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Institut für Bildung und Kultur e.V. oraz Fundacją Kultura bez Barier w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Newsletter

Sign up!