Rok Kopernika

Świętuj razem z nami 550. rocznicę urodzin naszego patrona! Możesz spodziewać się mnóstwa atrakcji i jeszcze większej ilości niespodzianek. Lepiej poznasz Mikołaja Kopernika i jego dokonania, przełomowe odkrycia naukowe, a może nawet dokonasz własnego przewrotu kopernikańskiego.

Głowa Mikołaja Kopernika z częścią twarzy zrobioną z mechanizmów jak roboty, w tle żółte koło i okręgi przypominające układ słoneczny. Do tego hasło "550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika"

Mikołaj Kopernik był astronomem. Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię – stworzył rzeczywisty model Układu Słonecznego. To wie każdy. Tymczasem Kopernik miał szerokie zainteresowania, podobnie jak inni renesansowi uczeni. Zajmował się medycyną, matematyką, prawem, kartografią, dyplomacją, filologią, a nawet strategią wojskową. Kierowała nim ciekawość, a odwaga myślenia i wytrwałość w dążeniu do prawdy pomagały w dokonywaniu ważnych odkryć. Takie podejście do poznawania zjawisk jest nam szczególnie bliskie. Można je wypróbować na naszych Wystawach.