event

Science Picnic

The latest research, iconic experiments, interesting workshops, and breathtaking shows. We invite you to the largest outdoor science promoting event in Europe.

Our picnic is unique! Everyone will find something for themselves. Aficionados and laymen. Young and old. Those interested in science and those who are just getting fascinated by it. You don’t believe us? Do as a scientist would – check it out! Every year, you have at your disposal many activities related to STEM sciences, as well as humanities and social studies. This diverse program is being prepared by institutions from Poland and around the world. Science and research institutions, universities, museums and cultural institutions, foundations related to education and scientific clubs come together to present phenomena, technological achievements, as well as their own research and accomplishment

26. Piknik Naukowy – 27 maja 2023, godz. 11-20

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik powraca na PGE Narodowy. Na koronie, w galerii oraz na drogach dojazdowych przy bramach 2, 10 i 11 znów pojawią się namioty i stanowiska piknikowe. W imprezie udział bierze ponad 100 wystawców z kraju i zagranicy. Nasz tegoroczny temat przewodni to rewolucje naukowe.

Dołącz do wydarzenia na fb

Zobacz, co oraz gdzie można zobaczyć w tym roku na Pikniku:

Mapa Pikniku (plik pdf)

Rewolucje naukowe

Rewolucje naukowe to gwałtowne przejścia od jednego do drugiego sposobu widzenia świata. Nawiązując do 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, przyjrzymy się kamieniom milowym i przełomom w rozwoju nauki – od przewrotu kopernikańskiego, poprzez teorię względności Alberta Einsteina i mechanikę kwantową, do odkrycia struktury białka i DNA.

Program

Na Pikniku z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Zobaczysz lewitującą kaszę mannę, sprawdzisz, czy można ugotować kryształ i co jest bardziej promieniotwórcze – banan czy smartfon.

To okazja, by poznać najnowsze wynalazki i rozwiązania technologiczne, np. komputer kwantowy czy autobus, który oczyszcza powietrze. Zaprosiliśmy dużą reprezentację robotów. Swoją obecność potwierdziły: humanoidalny Melson, edukacyjny Photon, zajmujący się detekcją Fafik, a nawet robotyczne dinozaury. Będzie można zagrać z robotem w warcaby, złożyć autograf za pomocą robotycznej dłoni, obejrzeć roboty przemysłowe, drony i łaziki. Na szczególną uwagę zasługuje syntetyczna kopia ludzkiej ręki, składająca się ze sztucznych kości oraz mięśni. Jest w stanie udźwignąć nawet 20 kg!

Jeśli wolisz obcować z naturą niż z technologią, również mamy dla Ciebie wiele interesujących stanowisk. Możesz sprawdzić, jak ze stresem radzą sobie mrówki, co robią bakterie w warunkach mikrograwitacji i poznać niesporczaki – ulubione organizmy astrobiologów. Poznasz drewnojady, których przysmakami są foliówki i styropian oraz pomagające oczyszczać wodę małże. Przekonasz się, że truskawki doskonale radzą sobie bez gleby, a karaczany nie są takie straszne. Na najmłodszych czeka spacer boso po lesie, oglądanie drzew „zjedzonych” przez bobry i zawody strażackie.

Wielbiciele majsterkowania będą mogli konstruować modele samolotów, rakiet, robotów. W planach są także warsztaty czerpania papieru, haftowania, grawerowania, a nawet krótki kurs windsurfingu na sucho.

Niektóre pokazy można oglądać wielokrotnie – zawsze cieszą i zadziwiają. Na Pikniku nie zabraknie eksperymentów z ciekłym azotem, chromatografią, atramentem sympatycznym. Będzie także superlepka ciecz, sodowy wulkan i tornado w butelce.

Piknikowa scena należeć będzie do grup pokazowych z całego świata. Zobaczysz tu pełne efektów specjalnych, zapierające dech w piersiach pokazy naukowe. Cały program sceny będzie tłumaczony na PJM.

Robot Kopernik

Zabierzemy robota Kopernika na Piknik! Na jeden dzień przeniesie się z naszych Wystaw do galerii PGE Narodowego. Tam będziecie czekać na wszystkich chętnych na pogawędkę. Nasz Kopernik porozumiewa się ze światem za pomocą najpopularniejszego obecnie modelu językowego – GPT3 i potrafi znaleźć odpowiedź na każde pytanie. Na Piknik przygotował także niespodziankę – specjalny program artystyczny.

Namiot Kopernika

Na stanowisku Kopernika nie może zabraknąć… Kopernika. Choć naszego słynnego robota znajdziesz podczas Pikniku w galerii PGE Narodowego, w namiocie poznasz Kopernika – lekarza. Obejrzysz oryginalne, wypisane przez niego recepty i odkryjesz techniki, które stosował. Sprawdzisz składniki medykamentów i gramatury używane w jego czasach.

Jeśli interesuje Cię naprawdę odległa przeszłość, będziesz mieć okazję odkryć jej tajemnice, wykopując z piasku skamieniałości. Przekonasz się, jak wiele mogą nam powiedzieć o ewolucji.

Ciekawi Cię genetyka? W naszym namiocie wyizolujesz własne DNA, poznasz jego strukturę przestrzenną i metodę sekwencjonowania.

Pociąga Cię motoryzacja? Możesz wziąć udział w wyścigach samochodowych. Pod warunkiem że uda Ci się zasilić swój bolid słoną wodą. Jeżeli wygrasz, zapewne fani poproszą Cię o autograf. Złożysz go „w powietrzu”, korzystając z robotycznej dłoni.

Koniecznie zajrzyj na stanowisko KMO. To wyjątkowa okazja, by wziąć udział w eksperymentach przygotowanych przez młodych odkrywców. W tym roku swoje propozycje przedstawią przedstawiciele 6 klubów z Polski i 6 z zagranicy – Ukrainy, Gruzji, Rumunii i Armenii. Tuż obok znajdziesz także kosmiczne doświadczenia, przygotowane przez zespół ESERO.

Nasz namiot znajdziesz tuż przy Bramie 2 (Rondo Waszyngtona).

Regulamin wydarzenia

Jeśli podobają Ci się rysunki, które towarzyszą tegorocznemu Piknikowi, ściągnij kolorowanki, które przygotowaliśmy dla dzieci.

Piknik Naukowy 2023_kolorowanka_A3.pdf
File pdf, size megabajt
Piknik Naukowy 2023_kolorowanka_A4.pdf
File pdf, size megabajt

Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki

logotypy partnerów