wydarzenie

Piknik Naukowy

Najnowsze badania, kultowe eksperymenty, ciekawe warsztaty i zapierające dech w piersiach pokazy. Zapraszamy na największą  w Europie plenerową imprezę promująca naukę.

Piknik jest wyjątkowy! Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Pasjonaci i laicy. Młodsi i starsi. Zainteresowani nauką i ci, którzy dopiero się nią zafascynują. Nie wierzysz? Zrób tak, jak robi naukowiec – sprawdź to! Co roku masz do dyspozycji wiele aktywności związanych z naukami ścisłymi, przyrodniczymi, społecznymi i humanistycznymi. Ten zróżnicowany program przygotowują instytucje z Polski oraz świata. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe prezentują zjawiska, zdobycze techniki, a także własne badania i osiągnięcia.

26. Piknik Naukowy – 27 maja 2023, godz. 11-20

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik powraca na PGE Narodowy. Na koronie, w galerii oraz na drogach dojazdowych przy bramach 2, 10 i 11 znów pojawią się namioty i stanowiska piknikowe. W imprezie udział bierze ponad 100 wystawców z kraju i zagranicy. Nasz tegoroczny temat przewodni to rewolucje naukowe.

Dołącz do wydarzenia na fb

Zobacz, co oraz gdzie można zobaczyć w tym roku na Pikniku:

Mapa Pikniku (plik pdf)

Rewolucje naukowe

Rewolucje naukowe to gwałtowne przejścia od jednego do drugiego sposobu widzenia świata. Nawiązując do 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, przyjrzymy się kamieniom milowym i przełomom w rozwoju nauki – od przewrotu kopernikańskiego, poprzez teorię względności Alberta Einsteina i mechanikę kwantową, do odkrycia struktury białka i DNA.

Program

Na Pikniku z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Zobaczysz lewitującą kaszę mannę, sprawdzisz, czy można ugotować kryształ i co jest bardziej promieniotwórcze – banan czy smartfon.

To okazja, by poznać najnowsze wynalazki i rozwiązania technologiczne, np. komputer kwantowy czy autobus, który oczyszcza powietrze. Zaprosiliśmy dużą reprezentację robotów. Swoją obecność potwierdziły: humanoidalny Melson, edukacyjny Photon, zajmujący się detekcją Fafik, a nawet robotyczne dinozaury. Będzie można zagrać z robotem w warcaby, złożyć autograf za pomocą robotycznej dłoni, obejrzeć roboty przemysłowe, drony i łaziki. Na szczególną uwagę zasługuje syntetyczna kopia ludzkiej ręki, składająca się ze sztucznych kości oraz mięśni. Jest w stanie udźwignąć nawet 20 kg!

Jeśli wolisz obcować z naturą niż z technologią, również mamy dla Ciebie wiele interesujących stanowisk. Możesz sprawdzić, jak ze stresem radzą sobie mrówki, co robią bakterie w warunkach mikrograwitacji i poznać niesporczaki – ulubione organizmy astrobiologów. Poznasz drewnojady, których przysmakami są foliówki i styropian oraz pomagające oczyszczać wodę małże. Przekonasz się, że truskawki doskonale radzą sobie bez gleby, a karaczany nie są takie straszne. Na najmłodszych czeka spacer boso po lesie, oglądanie drzew „zjedzonych” przez bobry i zawody strażackie.

Wielbiciele majsterkowania będą mogli konstruować modele samolotów, rakiet, robotów. W planach są także warsztaty czerpania papieru, haftowania, grawerowania, a nawet krótki kurs windsurfingu na sucho.

Niektóre pokazy można oglądać wielokrotnie – zawsze cieszą i zadziwiają. Na Pikniku nie zabraknie eksperymentów z ciekłym azotem, chromatografią, atramentem sympatycznym. Będzie także superlepka ciecz, sodowy wulkan i tornado w butelce.

Piknikowa scena należeć będzie do grup pokazowych z całego świata. Zobaczysz tu pełne efektów specjalnych, zapierające dech w piersiach pokazy naukowe. Cały program sceny będzie tłumaczony na PJM.

Robot Kopernik

Zabierzemy robota Kopernika na Piknik! Na jeden dzień przeniesie się z naszych Wystaw do galerii PGE Narodowego. Tam będziecie czekać na wszystkich chętnych na pogawędkę. Nasz Kopernik porozumiewa się ze światem za pomocą najpopularniejszego obecnie modelu językowego – GPT3 i potrafi znaleźć odpowiedź na każde pytanie. Na Piknik przygotował także niespodziankę – specjalny program artystyczny.

Namiot Kopernika

Na stanowisku Kopernika nie może zabraknąć… Kopernika. Choć naszego słynnego robota znajdziesz podczas Pikniku w galerii PGE Narodowego, w namiocie poznasz Kopernika – lekarza. Obejrzysz oryginalne, wypisane przez niego recepty i odkryjesz techniki, które stosował. Sprawdzisz składniki medykamentów i gramatury używane w jego czasach.

Jeśli interesuje Cię naprawdę odległa przeszłość, będziesz mieć okazję odkryć jej tajemnice, wykopując z piasku skamieniałości. Przekonasz się, jak wiele mogą nam powiedzieć o ewolucji.

Ciekawi Cię genetyka? W naszym namiocie wyizolujesz własne DNA, poznasz jego strukturę przestrzenną i metodę sekwencjonowania.

Pociąga Cię motoryzacja? Możesz wziąć udział w wyścigach samochodowych. Pod warunkiem że uda Ci się zasilić swój bolid słoną wodą. Jeżeli wygrasz, zapewne fani poproszą Cię o autograf. Złożysz go „w powietrzu”, korzystając z robotycznej dłoni.

Koniecznie zajrzyj na stanowisko KMO. To wyjątkowa okazja, by wziąć udział w eksperymentach przygotowanych przez młodych odkrywców. W tym roku swoje propozycje przedstawią przedstawiciele 6 klubów z Polski i 6 z zagranicy – Ukrainy, Gruzji, Rumunii i Armenii. Tuż obok znajdziesz także kosmiczne doświadczenia, przygotowane przez zespół ESERO.

Nasz namiot znajdziesz tuż przy Bramie 2 (Rondo Waszyngtona).

Regulamin wydarzenia

Jeśli podobają Ci się rysunki, które towarzyszą tegorocznemu Piknikowi, ściągnij kolorowanki, które przygotowaliśmy dla dzieci.

Piknik Naukowy 2023_kolorowanka_A3.pdf
Plik pdf, rozmiar megabajt
Piknik Naukowy 2023_kolorowanka_A4.pdf
Plik pdf, rozmiar megabajt

Dofinansowano z programu „Nauka Dla Ciebie” Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik.

logotypy partnerów