wydarzenie

Piknik Naukowy

Najnowsze badania, kultowe eksperymenty, ciekawe warsztaty i zapierające dech w piersiach pokazy. Zapraszamy na największą  w Europie plenerową imprezę promująca naukę.

Piknik jest wyjątkowy! Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Pasjonaci i laicy. Młodsi i starsi. Zainteresowani nauką i ci, którzy dopiero się nią zafascynują. Nie wierzysz? Zrób tak, jak robi naukowiec – sprawdź to! Co roku masz do dyspozycji wiele aktywności związanych z naukami ścisłymi, przyrodniczymi, społecznymi i humanistycznymi. Ten zróżnicowany program przygotowują instytucje z Polski oraz świata. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe prezentują zjawiska, zdobycze techniki, a także własne badania i osiągnięcia.

25. Piknik Naukowy – 21 maja 2022, godz. 11.00–20.00

W tym roku Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się u nas! 

Wszystkie bezpłatne wejściówki na Wystawy i do Planetarium zostały rozdane. Na bilety.kopernik.org.pl mogą pojawiać się pojedyncze sztuki jeśli ktoś je zwróci. Jednak najważniejsze atrakcje będą znajdować się w plenerze - wokół Kopernika, w Pawilonie 512 oraz w centrum konferencyjnym i sali audytoryjnej. To tam poeksperymentujecie i porozmawiacie z naszymi gośćmi specjalnymi. 

W Koperniku i wokół niego pojawią się stanowiska i namioty piknikowe. Znajdziecie je przed budynkiem, na Wystawach, na patio, w Pawilonie 512, w naszym Centrum konferencyjnym i sali audytoryjnej. Będą pokazy, eksperymenty, spotkania z ekspertami, aktywności plenerowe. Swoje propozycje zaprezentuje 40 wystawców. Dodatkową atrakcją będzie możliwość bezpłatnego zwiedzania Wystaw i udział w pokazie w Planetarium.  

Woda

Woda jest źródłem życia. Niestrudzenie krąży w środowisku, zmieniając stan skupienia. Te same cząsteczki, które teraz tworzą ocean, parę miesięcy później mogą się znaleźć się w pokrywie śnieżnej gór. Woda jest w powietrzu, w glebie, w nas. Brak dostępu do czystej wody to niebezpieczeństwo dla całych społeczeństw. Za duża jej ilość wywołuje z kolei spustoszenie i budzi grozę. Zagadnienia związane z wodą są przedmiotem niezliczonych badań naukowych. Dotyczą wielu obszarów naszej wiedzy – od filozofii, badań społecznych i historii poprzez geofizykę, hydrologię, fizykę, modelowanie matematyczne, geografię, botanikę, nauki rolnicze i inżynieryjne po medycynę, a nawet astrofizykę. Ta ogromna różnorodność pokazuje, jak ważną rolę odgrywa woda i jak wielki jest jej potencjał badawczy. Dlatego to właśnie ona będzie bohaterką 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.  

Program

Na Pikniku każdy znajdzie coś dla siebie. Będziemy konstruować łodzie, łowić kostki lodu, tworzyć rozkwitające papierowe kwiatki i łapacze mgły. Przyjrzymy się lewitującym kroplom wody i zajrzymy do ich wnętrza. Wejdziemy do wielkiego ucha i przekonamy się, czy sejsmograf rejestruje nasze tupanie. Sprawdzimy, czy ryba może pływać w miodzie i co łączy plazmę oraz kawę. Przeniesiemy się na leśną polanę, na bagna i na Spitzbergen. Będzie też okazja, by obejrzeć najnowsze wynalazki – superpłetwy, jadalne opakowania, prototypy technologii oczyszczania wody, a także rozwiązania stosowane w medycynie i diagnostyce. Nie zabraknie wykładów ekspertów i scenicznych pokazów naukowych.  

Więcej informacji i szczegółowy program Pikniku Naukowego znajdziesz na https://www.pikniknaukowy.pl.


Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.