koncert pod gwiazdami

Amalgalis Duo

Majowe koncerty pod gwiazdami odbędą się pod znakiem zespołu Amalgalis Duo, który tworzą dwie artystyczne osobowości – Ewa Grabowska-Lis i Daniel Lis. Ten akordeonowy duet to bogactwo brzmieniowe, najwyższy poziom ekspresji oraz różnorodność stylów i gatunków muzycznych. Na scenie pod kopułą zabrzmią wybitne dzieła największych mistrzów baroku – Antonia Vivaldiego i Jana Sebastiana Bacha, romantyczny symfonizm organowy Césara Francka, antyczne inspiracje Pedra Iturraldego i energetyczna muzyka Astora Piazzolli. Wszystko w autorskich i oryginalnych aranżacjach duetu.

Program koncertu

  • Antonio Vivaldi – Zima z cyklu Cztery Pory Roku, cz. I – Allegro non molto 3’30’’
  • Johann Sebastian Bach – Aria z suity D-dur 4’30’’
  • Antonio Vivaldi / Johann Sebastian Bach – Koncert a-moll, cz. I – Allegro 3’00’’
  • Mikołaj Majkusiak – Chorale and Fantasia 10’00’’
  • Astor Piazzolla – Milonga del Angel 5’00’’
  • Astor Piazzolla – La muerte del Angel 4’00’’
  • César Franck – Pastorale, op. 19 7’00’’
  • Pedro Iturralde – Suita hellenistyczna: Kalamatianos, Valse, Kritis 6’00’’
  • Antonio Vivaldi – Wiosna z cyklu Cztery Pory Roku, cz. I – Allegro 3’00’’

Amalgalis Duo

Duet akordeonowy koncertujący od 2011 roku. Muzycy występują zarówno w kraju, jak i za granicą, głównie na koncertach kameralnych. Ich repertuar obejmuje różnorodne style muzyczne – od baroku po muzykę współczesną. Nie stronią od akcentów folkowych i rozrywkowych. Wydali płytę CD z autorskimi transkrypcjami oraz otrzymali wiele nagród i wyróżnień, m.in. Dyplom Srebrny i Złoty na Międzynarodowym Konkursie „Muzyczne Orły”.

Ewa Grabowska-Lis – absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, profesor sztuki. Akordeonistka, pedagożka i animatorka kultury. Autorka publikacji naukowych i organizatorka wydarzeń artystycznych. Na koncie ma setki koncertów w Polsce i za granicą, gościła na wielu festiwalach muzycznych. Obecnie pełni funkcję prodziekana ds. studencko-dydaktycznych Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie.

Daniel Lis – akordeonista, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, doktor habilitowany sztuki muzycznej. Jako solista i kameralista odniósł liczne sukcesy w konkursach krajowych i międzynarodowych. Wraz z żoną tworzy Amalgalis Duo. Uczy również gry na akordeonie i prowadzi badania naukowe. Jest laureatem wielu nagród.


Koncert odbędzie się 10 i 17 maja o godz. 20.00 w Planetarium. Bilet ulgowy/normalny w cenie 50 zł można zakupić na naszej stronie.