25.09.2024
Razem dla lepszej przyszłości – konkurs na inicjatywy wspierające integrację międzykulturową 
Nauka stoi ponad barierami. Zjawiska są uniwersalne, ich badanie – intuicyjne, a eksperymentowanie to okazja do nawiązywania przyjaźni, poznawania języków i kultur. Macie pomysł na działanie wspierające integrację międzykulturową? Opiszcie je i weźcie udział w naszym konkursie! 
24.09.2024
Ciechanów przyjął Strefę SOWA
Ciechanów słynie z fascynującej historii oraz wielu zabytków, w tym imponującej wieży ciśnień, która wznosi się w sąsiedztwie Parku Nauki Torus. To właśnie tam otworzyliśmy dziś Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Ciechanowie dla odwiedzających.
24.09.2024
Warsztaty „Mikroświat” ze słonecznikowym wyróżnieniem
Nasze warsztat „Mikroświat” zdobył wyróżnienie jury plebiscytu Słoneczniki 2024 w kategorii Przyroda. Uczestnicy tych krótkich zajęć oglądają pod mikroskopem fascynujące obiekty zarówno biologiczne, jak i nieożywione – bursztyny znad polskiego morza, pióra ptaków śpiewających, wylinki węży, pyłki sezonowych roślin. Warsztat zmienia się sezonowo.
17.09.2024
Strefa SOWA otwarta w Bydgoszczy
Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w bydgoskich Młynach Rothera właśnie została oficjalnie otwarta dla zwiedzających. To był fantastyczny dzień, na który ze zniecierpliwieniem czekał nie tylko zespół Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera i Kopernika, ale także liczne grono pierwszych gości. W tej niezwykłej lokalizacji można odpocząć w otoczeniu industrialnej architektury, podziwiać panoramę miasta z punktu widokowego, odwiedzić wystawy stałe: „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką” oraz „Młyn-Maszyna”, a od dziś – badać zjawiska przyrodnicze w Strefie SOWA, przy 18 stacjach badawczych.
12.09.2024
Złoty Stok wita Strefę SOWA
Mamy za sobą wyjątkowy czwartek! Dziś otworzyliśmy 36 Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Mieści się ona w Centrum Kulturalno-Turystycznym Ewangelik w urokliwym Złotym Stoku, niedaleko granicy z Czechami.
28.08.2024
Remont Kopernika
Nasz budynek stoi na warszawskim Powiślu już blisko 14 lat. Wiele się zmieniło od 2010 roku. Najmłodsze dzieci, które jako pierwsze bawiły się na wystawie „Bzzz!”, są już licealistami. Witający gości RoboThespian z cudu nowoczesnej robotyki stał się sympatycznym staruszkiem, ustępującym miejsca współczesnym humanoidom. Szykujemy się na kolejną zmianę.
Zdjęcie przedstawia grzyby gatunku gwiazdosz rosnące w naturze.
22.08.2024
Wspólnie z UW włączamy się w projekt badawczy na rzecz ochrony różnorodności grzybów w Europie
Od sierpnia rusza współpraca Centrum Nauki Kopernik z Wydziałem Biologii UW w ramach projektu „FunDive: Monitorowanie i mapowanie różnorodności grzybów na potrzeby ochrony przyrody”. Rolą Kopernika jest opracowanie i przeprowadzenie warsztatów włączających społeczeństwo do badań naukowych (ang. citizen science). Warsztaty odbędą się w październiku i będą się składać z dwóch etapów: izolowania DNA z próbek grzybów, a następnie oczyszczania pobranego DNA. Ostatecznie wspólnie zsekwencjonujemy wybrany fragment DNA (zwany też „genetycznym kodem kreskowym”) dla zebranych okazów, co umożliwi ich identyfikację.
Czarne tło, na nim żółte koło i ikony biletów.
09.08.2024
Utrudnienia w ruchu w związku z przygotowaniami do defilady 15 sierpnia
Jeśli wybieracie się do nas w najbliższych dniach, sprawdźcie koniecznie aktualne utrudnienia w ruchu drogowym, związane z przygotowaniami do defilady 15 sierpnia.  W niedzielę 11 sierpnia odbędzie się próba generalna, w czasie której nastąpią duże zmiany w organizacji ruchu.   Szczegóły na stronie um.warszawa.pl
Archiwum aktualności
Archiwum aktualności
Wybierz rok