Nagroda Przewroty za nowatorskie inicjatywy edukacyjne


Z przyjemnością informujemy, że spośród 366 zgłoszeń wyłoniliśmy 10 finalistów. Zwycięzców poznamy na uroczystej gali Nagrody Przewroty 24 maja.

Finaliści


Z okazji 550. urodzin Mikołaja Kopernika, przypadających w 2023 roku, postanowiliśmy wyróżnić osoby i zespoły, których nowatorskie idee i konsekwentna działalność wnoszą nową jakość do edukacji. Ustanowiliśmy Nagrodę Przewroty.

Dlaczego Przewroty? Nasz patron, Mikołaj Kopernik, swoim odkryciem nie tylko dokonał przewrotu w astronomii, ale zapoczątkował także zmianę sposobu myślenia o świecie i miejscu, jakie zajmuje w nim człowiek. Nieco ponad 100 lat temu o przewrót kopernikański w edukacji postulował John Dewey. Dziecko – mówił naukowiec – staje się Słońcem, wokół którego krążyć mają poczynania wychowawcze. Jakiego przewrotu potrzebuje edukacja dzisiaj, by najlepiej odpowiadać na wyzwania przyszłości?

dekoracja

Przewroty bywają gwałtowne. Niekiedy jednak ważne idee – tak jak rewolucyjna myśl Mikołaja Kopernika – zyskują znaczenie dopiero z czasem i powoli zdobywają uznanie społeczne. Widzimy, jak wiele innowacyjnych inicjatyw edukacyjnych powstaje w całym kraju. O niektórych z nich jest głośno w przestrzeni informacyjnej. Inne wdrażane są kameralnie, bez rozgłosu. Ustanawiając Nagrodę Przewroty, chcemy je poznać i docenić, by stały się inspiracją dla innych. Kierując światło reflektorów na twórców przełomowych idei, pragniemy również wzmacniać dyskusję o kształcie edukacji, jakiej współcześnie potrzebujemy.

Edukację rozumiemy szeroko. Będziemy nagradzać inicjatywy prowadzone w szkole i w domu, w świecie wirtualnym i rzeczywistym, dla dzieci i dla dorosłych, w szerokim zakresie (wzmacniające kompetencje nie tylko przydatne w życiu zawodowym, ale również te, które sprzyjają rozwojowi osobistemu), w społeczności lokalnej lub w całej Polsce. Zapraszamy zespoły, a także osoby pracujące w szkołach, uczelniach, fundacjach, stowarzyszeniach, start-upach, samorządach, instytucjach kultury czy działające na własną rękę.

Jakich inicjatyw szukamy?

 • śmiałych, nowatorskich, przewrotowych;
 • angażujących, inspirujących i skutecznych;
 • nawiązujących do ważnych społecznie i aktualnych zagadnień;
 • rozwijających samodzielność myślenia i umiejętność wspólnego działania;
 • włączających różne grupy osób.

Dziękujemy innowatorom!

Zakończyliśmy zbieranie zgłoszeń. Do nagrody zgłoszono aż 366 inicjatyw – jesteśmy zaszczyceni Państwa zaufaniem i bardzo wdzięczni za każde zgłoszenie. W związku z dużym zainteresowaniem kapituła wewnętrzna zakończy obrady później, do 10 kwietnia (zmiana w regulaminie). Informacje o wynikach pierwszego etapu opublikowaliśmy w niebieskiej ramce na początku tekstu.

regulamin

harmonogram

Laureaci i laureatki otrzymają naszą autorską statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości 20000 złotych. Zwycięzców Przewrotów poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 24 maja 2024 w Centrum Nauki Kopernik.

Przewroty zostaną przyznane w dwóch kategoriach:

 • lokalnej – dotyczącej inicjatyw skierowanych do lokalnych społeczności (np. uczniów konkretnej szkoły, mieszkańców osiedla, dzielnicy, wsi, miasta), które mają oddziaływanie na konkretną, policzalną społeczność;
 • ogólnopolskiej – dotyczącej inicjatyw skierowanych do szerokiego grona odbiorców i obejmującej swoim zasięgiem społeczność ponadlokalną.

  Nagrodę Przewroty wspierają partnerzy i patroni:

  Stopka sponsorska