Koncert pod gwiazdami:

Maria Gabryś-Heyke i Wiesław Komasa

Artyści podczas koncertu wykonają utwory poetyckie: Baczyńskiego, Różańskiego, Leśmiana, Różewicza, Shakespere’a oraz muzyczne: Chopina, Mikulego, Michałowskiego i  Messiaen’a.

Wykonawcy:

  • Wiesław Komasa – recytacja
  • Maria Gabryś- Heyke – fortepian

Wiesław Komasa – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, a także reżyser teatralny, lektor i recytator. Absolwent PWST w Krakowie. W teatrze zadebiutował w 1971 r. Grał w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, w Poznaniu i w Teatrze Polskim w Warszawie. Występował gościnnie na scenach całej Polski. Jako reżyser współpracował z teatrami w Polsce i za granicą. Jest laureatem wielu nagród aktorskich.

Maria L. Gabryś-Heyke - artystka wyróżniająca się niezwykle szerokimi zainteresowaniami muzycznymi oraz umiejętnością gry na fortepianie współczesnym, mozartowskim Hammerklavier oraz romantycznym pianoforte. Absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w klasie prof. Teresy Manasterskiej, mistrzowskie szlify zdobywała w Szwajcarii kształcąc się przez 5 lat pod okiem prof. Ivana Klansky‘ego w Luzernie (dyplom solistyczny z wyróżnieniem), a następnie w ramach studiów podyplomowych u prof. Jespera Christensena w słynnej Scholi Cantorum Basiliensis. To bogactwo doświadczeń muzycznych pozwala pianistce na swobodne poruszanie się w różnych stylach i konwencjach wykonawczych. Podczas koncertów solowych i kameralnych, które dotychczas zaprowadziły ją do prawie wszystkich krajów Europy, Japonii, Korei Płd. i USA, prezentuje ona repertuar obejmujący pozycje muzyki od XVIII w. do prawykonań muzyki współczesnej (Marian Sawa, Marta Ptaszyńska, Aldona Nawrocka). Artystka ma sukcesy na konkursach międzynarodowych: I nagroda na konkursie L. v. Beethovena w Hradec (Czechy), I nagroda na konkursie „Edwin Fischer Wettbewerb“ w Luzern (Szwajcaria), I nagroda na konkursie na instrumentach historycznych „Chopin Golden Ring“ w Słowenii - umożliwiły artystce m. in. debiut na festiwalach w Wiedniu, Mariańskich Łaźniach, Murten oraz Kyoto. Maria Gabryś była wielokrotną stypendystką Ministra Kultury, Towarzystwa im. F. Chopina oraz prestiżowej Fundacji „Crescendumest Polonia“. Występowała z recitalami przed wybitnymi osobistościami, Głowami Państw, także Cesarzem Japonii Akihito wraz z małżonką Michiko. Przez wiele lat otaczała ją opieką prof. Anna Żurawlew, żona twórcy konkursów chopinowskich, która podarowała nastoletniej wówczas uczennicy fortepian prof. Jerzego Żurawlewa. Maria Gabryś jest doktorem habilitowanym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Od wielu lat współpracuje z Krajowym Funduszem na Rzecz Dzieci. Więcej na: www.mariagabrys.eu