Orbita jazzu

Grupa w Składzie

Grupa w Składzie powstała na przełomie lat 60. i 70. Milo Kurtis namówił kolegę z technikum, saksofonistę Andrzeja Kasprzyka, by pojechali razem do komuny hipisowskiej w Ożarowie. Tam spotkali się z grającym na gitarze Jackiem Malickim („Krokodylem”). Po wymianie pierwszych dźwięków postanowili, że będą grać razem. Zadomowili się w klubie Sigma Uniwersytetu Warszawskiego.

Historia nazwy Grupa w Składzie: wiąże się z treścią formularza nadesłanego przez organizatorów II Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu. Jedna z linijek tekstu zawierała zwrot „zgłaszamy do konkursu grupę w składzie:”. Pamiętny moment, kiedy Milo Kurtis powiedział „wpiszmy to po prostu jako nazwę zespołu”, powinien przejść do historii konceptualizmu.

Zespół współpracował z artystami konceptualnymi (m.in. z Zofią Kulik, Pawłem Freislerem, Przemysławem Kwiekiem, Jerzym Kaliną) podczas ich rezydencji w klubie Sigma. Uczestniczył też w wielu innych działaniach i praktykach artystycznych, takich jak Czyszczenie Sztuki, Osiągnięcia awangardy a sztuka polityczna, Zjazd marzycieli, Papierowy prorok. Grupa w Składzie: gościła w ramach rezydencji także w kilku innych – oprócz Sigmy – ważnych przestrzeniach artystycznych, m.in. w Repassage w Warszawie i Galerii El w Elblągu.

W roku 2008 Milo Kurtis reaktywował zespół. W pierwszym po latach koncercie, zorganizowanym w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie przy okazji prapremiery filmu dokumentalnego w reżyserii Irka Dobrowolskiego „Spalony”, wystąpili: Jacek Malicki, Milo Kurtis i Witold Popiel. Ważnym wydarzeniem był też koncert, który odbył się 20 grudnia 2013 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, połączony z promocją pierwszego w historii grupy albumu. Na płycie znalazły się nowe kompozycje, 60-minutowy zapis występu na Festiwalu Młodzieżowej Muzyki Współczesnej oraz miks utworów improwizowanych towarzyszących zapisowi performance Janusza Bałdygi, Łukasza Szajny i Jerzego Onucha. Album wydało Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych "Trzecia Fala".

W Planetarium w „Grupie w Składzie:” zagrają:

  • Milo Kurtis – klarnet, klawisze, instrumenty różne
  • Miłosz Oleniecki – klawisze, moog, instrumenty różne
  • Mateusz Szemraj - gitara, elekryczna, oud, sanza
Nagranie koncertu z 2022 roku w Planetarium