Wieczory dla dorosłych online. Odkrywa Samsung

Koronawirus na celowniku – zapytaj naukowca

Rok 2021 rozpoczął się pod znakiem szczepień przeciwko COVID-19. Walka z epidemią wkroczyła w nową fazę – miejmy nadzieję, że rozstrzygającą. Upłynie wiele miesięcy, zanim społeczeństwo uzyska tzw. odporność populacyjną, to jednak w dużej mierze zależy od naszego nastawienia. Mimo że około 60 proc. Polaków wyraża chęć zaszczepienia się, to wciąż ponad 20 proc. jest przeciwne szczepieniom. Za tym stanowiskiem kryje się przede wszystkim lęk przed wystąpieniem efektów ubocznych stosowanych szczepionek, a także brak przekonania o ich skuteczności.

  • Czy mRNA zawarte w szczepionce może się wbudować w nasze DNA?
  • Dlaczego trzeba się szczepić dwukrotnie?
  • Jak długotrwała będzie ochrona uzyskana po szczepieniu?
  • Co to znaczy, że szczepionka jest skuteczna na poziomie 94,5%?
  • Czy dostępne aktualnie szczepionki są skuteczne przeciwko mutacji brytyjskiej?

Są to pytania zasadne i warto się do nich odnieść z należytą powagą. Dlatego rozpoczynamy cykl comiesięcznych spotkań z naukowcami i lekarzami, którzy na co dzień zajmują się zwalczaniem koronawirusa i doskonale rozumieją wątpliwości i obawy związane ze szczepieniami. Wspólnie postaramy się je rozwiać.

Zapraszamy na Wieczór dla dorosłych 25 lutego.

Jesteśmy zamknięci, ale intensywnie działamy. Wydarzenie udostępniamy bezpłatnie. Będzie nam miło, jeśli zechcecie nas wesprzeć. Sprawdźcie, jak: kopernik.org.pl/wesprzyj-nas

Oglądaj transmisję na YouTube.com

grafika Wieczorów dla dorosłych - 25 luty 2021, godz. 19.00

Część 2

Za nami pierwsze tygodnie szczepień. Do stosowanych od początku roku szczepionek typu mRNA firm BioNTech/Pfizer i Moderny dołączyła niedawno szczepionka wektorowa firmy AstraZeneca. Nie wymaga ona przechowywania w skrajnie niskich temperaturach, co z logistycznego punktu widzenia jest bardzo korzystne. Możliwość przechowywania w zwykłej lodówce (2–8°C) to zresztą wspólna cecha wszystkich szczepionek wektorowych, niewykluczone więc, że to one staną się głównym orężem w walce z koronawirusem. Warto więc odnieść się do krytycznych opinii na temat szczepionki AstraZeneca, dotyczących jej skuteczności, możliwości stosowania u osób powyżej 55. roku życia czy działań niepożądanych. Tym bardziej, że w niedługim czasie mogą wejść do użycia także inne szczepionki typu wektorowego: rosyjski Sputnik V, stosowany już m.in. w Rosji, Indiach i Korei Południowej, chińska szczepionka firmy CanSino czy preparat firmy Johnson & Johnson, który przechodzi ostatnie testy kliniczne. Ogromną zaletą tego ostatniego jest to, że został opracowany w formie jednodawkowej, co znacznie przyspieszy i uprości proces zaszczepiania. A o to przecież chodzi.

Zapraszamy na spotkanie z dr hab. Piotrem Rzymskim, specjalistą w dziedzinie mikrobiologii oraz biologii medycznej i środowiskowej, który przybliży mechanizm działania szczepionek wektorowych, a także omówi ich skuteczność i związane z ich stosowaniem możliwe skutki uboczne.

Zachęcamy do wcześniejszego zadawania pytań – nie tylko związanych z tym tematem, ale także dotyczących aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce oraz walki z koronawirusem.

Piotr Rzymski – doktor habilitowany nauk medycznych, adiunkt w Zakładzie Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, współautor ponad 140 publikacji naukowych, wykładowca i popularyzator nauki. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ekspert unijnej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych, ekspert zewnętrzny Światowej Organizacji Zdrowia oraz ambasador międzynarodowej sieci naukowej Universal Scientific Education and Research Network (USERN) w Polsce.