film

Galileusz: potęga teleskopu

Co odkrył Galileusz? Jak zobaczyć przeszłość Wszechświata? Czy możemy obserwować odległe galaktyki? Obejrzyj piękne zdjęcia kosmosu dostarczone przez teleskopy naziemne i te wyniesione w przestrzeń kosmiczną.

Trudno sobie dziś wyobrazić astronomię bez teleskopu. A przecież kiedyś ludzie uprawiali tę dziedzinę wiedzy, nie dysponując tak wspaniałym narzędziem. Kim był człowiek, który jako pierwszy spojrzał w niebo przez teleskop? I jak dawno temu się to wydarzyło?

Film jest opowieścią o niezwykłym naukowcu, który zmienił nasze myślenie o kosmosie. A także o zdarzeniach, jakie doprowadziły tego słynnego astronoma do wynalezienia teleskopu. W czasie projekcji poznamy Galileusza i zobaczymy, co dostrzegł na niebie dzięki własnemu wynalazkowi. Dowiemy się też, jak wykazał, że teoria heliocentryczna Kopernika jest prawdziwa! Odkryjemy wraz z nim nieznane wcześniej prawa przyrody, ale też przekonamy się, że nieustępliwe dążenie do prawdy potrafi przysporzyć wybitnym umysłom wrogów. Poznamy również niektórych następców genialnego Włocha, a wśród nich gdańskiego astronoma Jana Heweliusza, i zobaczymy, jak bardzo zmieniły się teleskopy i ich możliwości od czasów Galileusza.

Przed seansem odbywa się pokaz na żywo prowadzony przez prezenterów Planetarium.