film

Jesteśmy astronomami

Zobacz w jaki sposób odkrywamy nowe miejsca w Kosmosie! Przenieś się do obserwatorium na pustynię Atacama w Chile, a także do CERN-u koło Genewy, by rozpędzić się w akceleratorze cząstek badającym własności materii, z której wraz z całym kosmosem jesteśmy stworzeni!

Niebo obserwujemy od zarania dziejów. Przyciągało oczy już naszych prehistorycznych przodków, którzy zastanawiali się, czym są gwiazdy i jaki jest ich związek z naszym życiem. Przez wieki poznawaliśmy kosmos coraz dokładniej.

Współcześnie astronomia to wysoce rozwinięta dziedzina nauki, łącząca wiele różnych dyscyplin (m.in. fizykę, chemię, meteorologię) i korzystająca z najnowocześniejszych technologii. Dzisiejsi astronomowie nie są, jak dawniej, samotnymi poszukiwaczami. Łączy ich międzynarodowa sieć wymiany informacji i interdyscyplinarnej współpracy.

Podczas seansu zobaczysz najpotężniejsze teleskopy, dzięki którym zaglądamy za kurtynę tajemnic Wszechświata. Poznasz niektóre z odkrytych już przez ludzkość sekretów i wciąż czekające na odpowiedź pytania. Przeniesiesz się na pustynię Atakama w Chile, gdzie budują się największe światowe obserwatoria, a także do CERN-u koło Genewy, by rozpędzić się w akceleratorze cząstek badającym własności materii, z której wraz z całym kosmosem jesteśmy stworzeni.

I Ty możesz pomóc astronomom, włączając się w jeden z projektów citizen science (nauki obywatelskiej), i wraz z naukowcami odkrywać tajemnice Wszechświata.


Film posiada audiodeskrypcję oraz napisy w języku polskim.