interaktywny pokaz

Klimat – gorący temat

Od stacji meteorologicznej na Okęciu po nieprzyjazne dla życia warunki na Wenus i Marsie – zapraszamy Was w podróż, której celem jest lepsze zrozumienie przyszłości naszej planety. „Klimat – gorący temat” to interaktywny pokaz stworzony przez Centrum Nauki Kopernik. Po jego obejrzeniu nie będziecie mieć już wątpliwości, czym w istocie jest „klimat”, „ślad węglowy” czy „globalne ocieplenie”.

Temat klimatu od wielu lat wywołuje silne emocje społeczne i gorące dyskusje publiczne. Stopniowo prowadzi to do zmian w polityce energetycznej państw na całym świecie. Związane z nim zagadnienia omawiane są w klasie na lekcjach, a głos zaalarmowanej młodzieży usłyszeć można już nie tylko w szkołach, ale i na ulicach. Na całym świecie organizowane są działania i akcje na rzecz klimatu, a także kongresy i festiwale związane z tematyką klimatyczną, w tym 24. Piknik Naukowy, który odbył się pod hasłem „Klimat i My” oraz Festiwal Przemiany, który w dniach 8-10 października 2021 roku odbył się pod hasłem "Klimat na zmienia".

Aktualizując repertuar, postanowiliśmy zapytać nauczycieli, jaki ich zdaniem temat przydałoby się wprowadzić do edukacyjnego programu Planetarium. Wyraźnym faworytem były kwestie związane z kryzysem klimatycznym, o które uczniowie coraz częściej pytają na lekcjach.

Naszym zdaniem dostęp do rzetelnych i wiarygodnych informacji na ten temat jest sprawą kluczową – w najwyższym stopniu dotyczy bowiem naszej przyszłości. Dlatego pokaz konsultowany był z polskimi naukowcami, dzięki czemu o nadchodzących zmianach opowiada on w sposób odpowiedzialny, naukowy i przynoszący zarazem nadzieję.