interaktywny pokaz

Klimat – gorący temat

Od stacji meteorologicznej na Okęciu po nieprzyjazne dla życia warunki na Wenus i Marsie – zapraszamy Was w podróż, której celem jest lepsze zrozumienie przyszłości naszej planety. „Klimat – gorący temat” to interaktywny pokaz stworzony przez Centrum Nauki Kopernik. Po jego obejrzeniu nie będziecie mieć już wątpliwości, czym w istocie jest „klimat”, „ślad węglowy” czy „globalne ocieplenie”.

Temat klimatu od wielu lat wywołuje silne emocje społeczne i gorące dyskusje publiczne. Stopniowo prowadzi to do zmian w polityce energetycznej państw na całym świecie. Związane z nim zagadnienia omawiane są w klasie na lekcjach, a głos zaalarmowanej młodzieży usłyszeć można już nie tylko w szkołach, ale i na ulicach. Na całym świecie organizowane są działania i akcje na rzecz klimatu, a także kongresy i festiwale związane z tematyką klimatyczną. 

Aktualizując repertuar, postanowiliśmy zapytać nauczycieli, jaki ich zdaniem temat przydałoby się wprowadzić do edukacyjnego programu Planetarium. Wyraźnym faworytem były kwestie związane z kryzysem klimatycznym, o które uczniowie coraz częściej pytają na lekcjach.

Naszym zdaniem dostęp do rzetelnych i wiarygodnych informacji na ten temat jest sprawą kluczową – w najwyższym stopniu dotyczy bowiem naszej przyszłości. Dlatego pokaz konsultowany był z polskimi naukowcami, dzięki czemu o nadchodzących zmianach opowiada on w sposób odpowiedzialny, naukowy i przynoszący zarazem nadzieję.