spotkania z naukowcami

Prosto z nieba

Raz w miesiącu zapraszamy na niezwykłe, multimedialne wykłady w Planetarium. Tylko tutaj łączymy wyjątkową wiedzę ekspertów z interaktywnymi wizualizacjami na kopule. Nasi specjaliści są otwarci na pytania i chętni do rozmowy.

Najbliższe spotkanie

Polski kosmos wczoraj, dziś i jutro
Prof. dr hab. Grzegorz Wrochna

Czwartek 7 lipca, godz. 19.00

Bilet normalny 27 zł
Bilet ulgowy 19 zł

Kosmos kojarzy się z rozgwieżdżonym niebem, wyprawami na inne planety i literaturą science-fiction. Tymczasem jest on dziś miejscem ożywionej działalności gospodarczej i wszyscy korzystamy z technologii kosmicznych, często zupełnie nieświadomie. Jakie miejsce w kosmosie zajmuje Polska?  Jakie mamy ambicje i plany? Odpowiedzi na te pytania udzieli Grzegorz Wrochna – prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Przed spotkaniem – wspólna obserwacja

Warto przyjść wcześniej, by zwiedzić w Planetarium bezpłatną wystawę „Patrz: Ziemia” z niezwykłymi zdjęciami lądów i mórz widzianych z orbity. A jeśli dopisze pogoda, przed wykładem będzie też można popatrzeć na Słońce przez specjalny teleskop słoneczny. Znajdziecie nas na bulwarach przed budynkiem Planetarium w godz. 18.00–18.50. Razem sprawdzimy, czy Słońce ma plamy, a może zobaczymy inne przejawy aktywności naszej gwiazdy. 

Zdjęcie Grzegorza WrochnyGrzegorz Wrochna
Prof. nauk fizycznych, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Pracował na Wydziale Fizyki UW, współpracował z ośrodkami naukowymi DESY w Hamburgu i CERN w Genewie, gdzie uczestniczył w projektowaniu i budowie eksperymentu CMS przy Wielkim Zderzaczu Hadronów LHC. Był inicjatorem utworzenia Narodowego Centrum Badań Jądrowych w 2011 r. i jego dyrektorem do 2015 r. Reprezentował Polskę w komitetach programowych EURATOM, komitetach Nuclear Energy Agency OECD, Radzie Nadzorczej unijnego Joint Research Centre. W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego nadzorował współpracę z Komisją Europejską i ESA.

Poprzednie spotkania


Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.