wydarzenie online

Pierwszy lot helikoptera na Marsie

Przed nami pierwszy lot w atmosferze Marsa. Marsjański helikopter – dron Ingenuity – oddzielił się już od łazika Perseverance, by podjąć niezwykłe wyzwanie lotu nad Czerwoną Planetą. Dlaczego niezwykłe?

19 kwietnia o godz. 20.00

Dlatego, że ciśnienie przy powierzchni Marsa jest około stukrotnie niższe niż przy powierzchni Ziemi, więc śmigła helikoptera zbudowanego z lekkich materiałów kompozytowych będą musiały się kręcić znacznie szybciej niż na naszej planecie. Czy uda się wykorzystać siłę nośną, by wzbić helikopter ponad powierzchnię Marsa? Jak daleko poleci, co nam pokaże i czy są już planowane podobne misje? Jak można poruszać się po innych ciałach niebieskich w Układzie Słonecznym? To wszystko pokażemy, a także o tym porozmawiamy, wraz z naszym gościem, z którym śledziliśmy wspólnie lądowanie łazika Perseverance – dr. Arturem Chmielewskim z NASA.

 

Dr Artur Chmielewski – inżynier, menadżer projektów kosmicznych w Laboratorium Napędu Odrzutowego Centrum NASA oraz wykładowca projektu edukacyjnego NASA „Space Academy”. Współpracował przy tworzeniu kilkunastu misji agencji, w tym tych najbardziej przełomowych, jak misja Galileo, Cassini-Huygens czy misji ESA i NASA Rosetta – pierwszego historycznego lądowania na komecie.