Dzień Nauki Polskiej

Planety poza Układem Słonecznym: 30 lat później

Czy Ziemia i planety Układu Słonecznego są czymś wyjątkowym we Wszechświecie? A może istnieją inne planety? Inne światy, które krążą wokół odległych gwiazd? Te pytania zadawano od dawna. Naukowcy sądzili, że planety pozasłoneczne istnieją i z zapałem ich poszukiwali.

Wykład online prof. Aleksandra Wolszczana
19.02, godz. 19.00

Ich przypuszczenia potwierdził prof. Aleksander Wolszczan, odkrywając pierwsze egzoplanety. To był prawdziwy przełom i początek intensywnego rozwoju badań. W ciągu ostatnich trzydziestu lat odkryto ich ponad 4000! Nowe możliwości zyskała astrobiologia  interdyscyplinarna nauka, poszukująca życia poza Ziemią. 

Prof. Aleksander Wolszczan przypomni historię poszukiwań planet poza Układem Słonecznym. Opowie o swoim zaskakującym odkryciu i podsumuje aktualny stan badań nad planetami pozasłonecznymi.

Aleksander Wolszczan

Zainteresowania badawcze profesora Aleksandra Wolszczana koncentrują się na planetach krążących wokół gwiazd innych niż Słońce. W 1992 r. dokonał przełomowego odkrycia pierwszych trzech takich planet. Zajmował się także relatywistyczną grawitacją, pulsarami, brązowymi karłami i fizyką ośrodka międzygwiazdowego. Doktorat z fizyki uzyskał w 1975 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracował w instytucie Maxa Plancka w Bonn (Niemcy), Narodowym Centrum Astronomii i Jonosfery w Arecibo (Puerto Rico) oraz na Uniwersytecie Princeton (USA). Obecnie jest profesorem astronomii i astrofizyki na Uniwersytecie Stanowym Pensylwanii (USA).


Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.